Раніше польський портал Onet.pl із посиланням на наявні в розпорядженні видання документи повідомляв про те, що США ввели обмеження проти польської влади.
Причиною цього стало прийняття Польщею скандального закону про Інститут національної пам'яті, який криміналізує "заперечення злочинів українських націоналістів" та обвинувачення поляків у причетності до злочинів Третього рейху. Це спровокувало напруженість у відносинах Польщі з Ізраїлем, Україною і низкою інших держав.
Згідно з документами, президент Польщі Анджей Дуда і прем'єр-міністр Матеуш Моравецький не зможуть відвідати Білий дім і зустрітися з президентом США Дональдом Трампом та іншими високопосадовцями, поки до закону не будуть внесені зміни.
"Американська сторона, що не було для нас несподіванкою, висловила стурбованість і сумніви щодо закону про ІНП на етапі проекту. Ми перебуваємо на зв'язку. Не було жодного ультиматуму" - зазначив Ціхоцький.
Він також розповів про претензії до польського закону з боку США.
"Американська сторона від початку чесно повідомляла про цю проблему. Вона полягає у тому, що в США не можна карати за жодні висловлювання, а у Європі є інше. Якщо йдеться про особливі питання, наприклад правду про Голокост, то за заперечення цієї правди можна порушити кримінальну справу", - розповів віце-міністр.
За твердженням дипломата, посольство Польщі у Вашингтоні дійсно зустрічається з американськими дипломатами і надсилає службові записки до Варшави.
Бартош Ціхоцький також переконаний у тому, що "набуття чинності закону про ІНП мало сенс".
"Ми маємо справу з такою ситуацією, коли вже давно зникли німецькі кати, але є нацисти. Немає польських жертв, а залишаються тільки єврейські жертви та польські співучасники", - зауважив він.
На його думку, це демонструє масштаби незнання, ворожості та агресії до Польщі у світі.
Нагадаємо, у четвер, 1 березня, набув чинності закон про Інститут національної пам'яті, яким, зокрема, запроваджується кримінальна відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів" і звинувачення поляків у причетності до злочинів Третього рейху.
У ніч на 1 лютого Сенат Польщі 57 голосами прийняв без поправок скандальний закон про Інститут національної пам'яті. 6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав закон.
Однак після цього він оскаржив деякі положення цього закону в Конституційному суді.
Ініціативу польських законотворців розкритикував Ізраїль. У парламенті Ізраїлю запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про інститут національної пам'яті, який забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту.
Пізніше низка ізраїльських ЗМІ розповсюдила інформацію про те, що Польща заморозила відповідний закон під тиском Ізраїлю. Проте в Міністерстві юстиції Польщі спростували цю заяву, вказавши на те, що кожен прийнятий парламентом і підписаний президентом закон є обов'язковим до виконання.
Законопроект також розкритикували в ОБСЄ та Державному департаменті США, заявивши про те, що він може підірвати свободу слова та академічного дискурсу в країні.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Шевченка "Польська війна з історією" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".