Президент Росії Владімір Путін виступив на засіданні Міжнародного дискусійного клубу «Валдай». У своїй промові Путін майже не згадував Україну, зосередившись на критиці Заходу та обговоренні ролі Росії у побудові багатополярного світу.
Війну в Україні «розпалює» Захід – Путін
«Так званий Захід, там немає єдності, складний конгломерат. Захід останніми роками, і особливо останніми місяцями, зробив низку кроків на загострення, вони завжди грають на загострення», - стверджував Путін.
Президент РФ намагався перекласти на Захід відповідальність за провокування продовольчої та енергетичної кризи, китайські провокації на Тайвані та російську війну в Україні.
«Розпалювання війни в Україні, провокації навколо Тайваню, дестабілізація світового продовольчого та енергетичного ринків через низку системних помилок. І плюс до цього – знищення європейських газопроводів (у диверсіях підозрюють саме РФ - ред.). Це якась неймовірна річ», - заявив він.
«Пускують у хід економічні та торговельні війни, санкції, бойкоти, кольорові революції. Готують та проводять перевороти. Один із них призвів до трагічних наслідків в Україні у 2014 році. Підтримали ж! Навіть сказали, скільки грошей витратили на переворот. Геть охамєлі просто», - поскаржився Путін.
За словами Путіна, не Росія, а Захід нібито зазіхає на суверенітет інших держав. Хоча 24 лютого в Україну вторглися російські війська, а не війська колективного Заходу.
«Влада над світом – те, що Захід поставив на кін у своїй грі. Але гра ця кривава, небезпечна та брудна, вона заперечує суверенітет країн і народів, їхню самобутність і унікальність. (…) На відміну від Заходу, ми в чуже подвір'я не ліземо», - стверджує президент РФ.
«Багатополярний світ» та глобальна безпека
Путін також розповів про «пропозиції Росії щодо зміцнення колективної безпеки», які, за його словами, «відкинули». Це ті самі пропозиції, зокрема, про повернення НАТО до кордонів 1997 року та відмову в членстві України, якими Росія шантажувала світ, обіцяючи не вторгатися в Україну, якщо вимоги будуть виконані.
«У сучасному світі відсидітися навряд чи вийде, хто сіє віер, пожне бурю. Перед людством зараз два шляхи: далі накопичувати тягар проблем, який усіх розчавить, або разом спробувати знайти рішення, яке не ідеальне, але працююче», - додав він.
«Я завжди вірив і вірю у силк здороого глузду. Тому переконаний, що рано чи пізно і новим центрам багатополярного світу, і Заходу доведеться розпочати рівноправну розмову про спільне для нас майбутнє. І чим раніше, тим краще», - заявив Путін.
За словами Путіна, «Росія ніколи не вважала себе ворогом Америки», навпаки, Захід намагався «використовувати Росію».
«Мета – перетворити Росію на інструмент для досягнення своїх геополітичних цілей. А якщо взагалі нічого не вдається зробити – знищити. Скинути з політичної карти. Але не вийшло і не вийде ніколи щодо Росії розгорнути та реалізувати такий сценарій», - заявив Путін.
У своєму виступі він знову наголосив на особливому «історичному моменті» для Росії. За його словами, «розпад СРСР зруйнував світову рівновагу політичних сил і Західні держави проголосили однополярний світоустрій». Росія ж, за версією Путіна, на роль світового лідера не претендує, а лише «бореться за існування».
«Ми не збираємося ставати якимось гегемоном. Росія не кидає виклик країнам Заходу. Росія просто відстоює своє право на існування і вільний розвиток. Водночас ми самі не збираємося ставати новим гегемоном», - стверджував російський лідер.
Примітно, що у своєму виступі Путін опосередковано згадав Іран – одного із порушників світового порядку, на якого накладено жорсткі санкції. І постачальника дронів для війни проти Україні.
«Охаміли просто. Взяли, (командир спецпідрозділу «Кудс» Корпусу вартових Ісламської революції Касема) Сулеймані вбили – іранського генерала. Вбили та сказали – так, ми вбили. Що це таке загалом? Ми де живемо?», – обурювався він.
Критика «культури скасування»
Російський лідер дорікнув Заходу нібито знищенням власного творчого потенціалу, у зв'язку з чим, за словами Путіна, він прагне «знищити» культуру інших народів.
«Впевненість у своїй непогрішності – дуже небезпечний стан. Від нього один крок до бажання самих непогрішних знищити тих, хто їм не подобається».
«Навіть у розпал Холодної війни нікому й на думку не спадало заперечувати саме існування культури, мистецтва, науки інших народів. Вистачало розуміння, що до гуманітарної сфери треба ставитись делікатно, щоб зберегти на майбутнє основу для відносин».
«До спалювання книг свого часу дійшли нацисти, а тепер – західні дбайливці лібералізму та прогресу. (…) Історія все розставить на свої місця і «скасує» не Достоєвського, Пушкіна та Чайковського, а тих, хто намагається їх «скасувати».
Путін не вперше намагається проводити політичні та культурні паралелі, порівнюючи творчий «кенселінг» із нібито спробами Заходу «скасувати» Росію.
Демократія проти цінностей
Путін критикував західні демократії та лібералізм, заявляючи про нібито «виродження ідеї» та необхідність «інших форм народовладдя». За версією російського лідера, Захід просуває «неоколоніальну» ідею глобалізації, оскільки західній цивілізації «для існування потрібні ресурси всієї планети».
«А далі? Цицерону відрізається язик, Копернику вколюються очі, Шекспір побивається камінням. До цього й приходять наші західні опоненти».
«От що з Росії не виходить – це все підступи Кремля. Ну на себе подивіться! Будь-яка критика наших опонентів сприймається як підступи Кремля. До чого скотилися! Не можна все звалювати на підступи Кремля».
«Щойно зиски з глобалізації стали отримувати не західні країни, а великі держави Азії, Захід відразу ж скасував багато правил».
«Абсолютна більшість країн зараз потребує демократії у міжнародних справах, не приймаючи будь-яких форм авторитарного диктату окремих держав», - нарікає російський автократ.
Одним із інструментів західного впливу у світі, за словами Путіна, стали фінансові ринки. Російський лідер закликав до створення нових міжнародних фінансових платформ, «незалежних від єдиного центру управління».
«США та Захід дискредитували долар та інші резервні валюти, а потім взагалі – цап-царап – «привласнили» наші золотовалютні резерви. Розрахунки в національних валютах поступово набиратимуть обертів», - заявив він.
Російський лідер також звинуватив захід у «нав'язуванні чужих цінностей» тим країнам, які хочуть зберігати та розвивати національні цінності.
«Втрачаючи перевагу, Захід перетворюється на меншість на світовій арені. Якщо західні еліти вважають, що можуть впровадити у свої суспільства тенденції на кшталт гей-парадів і десятків ґендерів, нехай роблять, що хочуть, але вони не мають права вимагати від інших слідувати в тому ж напрямку».
«Є два Заходи – Захід найбагатшої культури, традиційних, перш за все, християнських цінностей, з яким у нас спільне, ще античне коріння, і Захід космополітичний, який виступає знаряддям ліберальних еліт. З диктатом цього Заходу Росія ніколи не змириться», - заявив Путін.
Більше про Україну
Активніше про Україну Путін говорив уже після виступу, спілкуючись із журналістами. Зокрема, російський лідер знову назвав нашу країну «штучною державою» та повторив пропагандистський наратив про «братство російського та українського народів». Він також назвав РФ «єдиним гарантом суверенітету України».
«Єдиним справжнім та серйозним гарантом Української державності, суверенітету та територіальної цілісності могла б бути лише Росія», - заявив президент РФ.
У розмові з журналістами Путін уже не намагався перекласти відповідальність за війну в Україні на Захід і стверджував, що так звана «спеціальна військова операція» була потрібна: «Росія не могла просто визнати незалежність Донбасу та кинути їх. Ситуація для Росії ставала б лише гіршою, якби вона не розпочала «спецоперацію» в Україні».
Головною метою «спецоперації» Владімір Путін знову назвав «допомогу Донбасу».
Ядерний шантаж
Торкнувся Путін і теми застосування ядреної зброї. За його словами, «теза про використання Росією ядерної зброї використовується, щоб із Росією перестали співпрацювати інші країни».
«Нам не потрібний ядерний удар по Україні, сенсу немає – ані політичного, ані військового. (…) Сьогоднішня метушня навколо ядерних погроз примітивна, Захід шукає додаткові аргументи для протистояння Росії», - вважає Путін, оминаючи питання про те, хтот саме почав підвищувати ставки.
Президент РФ заявив, що єдиною країною в історії, яка застосувала ядерну зброю, поки що залишаються США. І доки ядерна зброя існує, завжди існує небезпека її застосування.
Ведучий нагадав, що чотири роки тому на Валдаї Путін говорив про те, що всі потраплять до раю : «Ми всі до раю потрапимо. Ми не поспішаємо, правда ж?».
У відповідь Путін надовго замовк і пізніше пояснив: «Я спеціально задумався, щоб ви насторожилися. Ефекту досягнуто».
РФ «знає», де приблизно українці готують «брудну бомбу», стверджував Путін. Водночас Росія «підтримує» візит МАГАТЕ, який запитує Україна, для перевірки фейків Кремля. Саме Путін дав вказівку міністру оборони РФ Сєргєю Шойгу обдзвонити західних міністрів.
Зовнішня політика
Путін знову нагадав про готовність до мирних переговорів з Україною, але «Київ вирішив їх не продовжувати». Президент РФ «рекомендував» США дати сигнал Україні щодо необхідності вирішувати проблеми мирним шляхом.
Путін назвав «добрими та дружніми» свої відносини з нещодавно переобраним на третій термін китайським лідером Сі Цзіньпіном. Позитивні приклади розвитку Китаю є предметом вивчення та впровадження у РФ, додав він.
Владімір Путін заперечував, що під час візиту до Китаю у лютому 2022 року попереджав Сі Цзіньпіна про плани вторгнення в Україну. І додав, що Росія з повагою ставиться до позиції Китаю щодо необхідності мирного врегулювання ситуації в Україні.
Російський лідер також розкритикував візит спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі на Тайвань, заявивши, що «Тайвань є невід'ємною частиною КНР і позиція РФ у цьому питанні не змінюється».
«Навіщо США в умовах протиріч із Росією псують відносини і з Китаєм, марення, самовпевненість та почуття безкарності», - стверджує Путін.
З Індією, за його словами, у Росії «не було і немає жодних складних питань». Прем'єр-міністра Індії Нарендру Моді він назвав «криголамом» за «здатність проводити незалежну зовнішню політику, ппори тиск». Російський лідер також похвалився збільшенням імпорту добрив до Індії більш ніж у сім разів.
Президент РФ також заявив, що рішення Південної Кореї постачати зброю Україні «зруйнує відносини Сеула та Москви».
Ядерну загрозу на Корейському півострові Путін пов'язав із «небажанням розмовляти і хамським ставленням до інтересів КНДР». Росія залишається прихильною до спільного з Китаєм плану корейського врегулювання, заявив він.
Росія підтримує ідею укладання мирного договору між Вірменією та Азербайджаном, але «не збирається нічого нав'язувати Єревану», додав Путін.
Також РФ підтримує приєднання Саудівської Аравії до БРІКСу. За словами Путіна, він має «хороші стосунки» з лідером ще однієї країни БРІКС – президентом Бразилії Жаїром Болсонару, який планує переобратися на новий термін.
Крім того, Путін заявив про амбіції «створити єдиний економічний простір від Владивостока до Лісабона» Зробити це, за його словами, можна «тільки з такою Європою, яка має право голосу». Хоча у своїй промові російський лідер пропонував «західному краю стати природною частиною великої Євразії».
Президент РФ також не виключає поїздки на саміт G20 до Індонезії.
«Я вдячний керівництву та президенту (Індонезії Джоко Відодо) за запрошення на «двадцятку». Ми подумаємо, як ми це зробимо. Росія точно буде представлена там на високому рівні. Можливо, і я поїду, доки я подумаю», - сказав Путін.
Путін також заявив, що «Росія не бажає зла американцям та європейцям» і має «багато союзників у Європі та США для вибудовування відносин», а підвищення цін на енергоносії нібито не пов'язане із шантажем Кремля,
«Щодо нашого послання пересічним громадянам західних країн – і Сполучених Штатів, і Європи: не вірте тому, що Росія є вашим ворогом чи навіть противником. Росія – ваш друг», - заявив він.
Енергетика та санкції
Президент РФ знову заявив про «неефективність санкцій» і стверджував, що компанії, що йдуть з Росії через агресію проти України, «шкодять самі собі, оскільки зазнають збитків» . Путін також заперечував причетність Росії до вибухів на «Північних потоках», звинувачуючи у підриві країни Європи.
Росія веде переговори з різними країнами, зокрема з Індією, про різні способи постачання російських енергоресурсів, заявив Путін. Російський лідер стверджує, що Захід нібито сам відмовився від російських енергоресурсів. РФ також планує пускати компанії з дружніх країн у проєкти з видобутку вуглеводнів.
«Ми пускатимемо наших друзів і партнерів у видобуткові наші ресурси. Чому ні? Так, як ми це робили із європейцями, з американцями. Але вони вважають за краще йти з нашого ринку. Ну, прапор їм у руки. Хто хоче – нехай заходить. Ми відкриті для співпраці», - сказав Путін.