Кожна третя людина, інфікована COVID-19 страждає від тривалих неврологічних симптомів, згідно з новим дослідженням. Вчені виявили, що 34% людей, які перехворіли коронавірусом відчувають погіршення морально-психологічного стану, пише CNN.
Найбільш поширеною проблемою було почуття тривоги, про яке повідомляли 17% людей, які одужали від COVID-19. Різкі перепади настрою виявлені у 14% пацієнтів.
І хоча неврологічні симптоми є більш серйозними у госпіталізованих пацієнтів, вони все ще поширені і серед людей, які не були госпіталізовані з COVID-19, а лікувалися лише амбулаторно, зазначають дослідники.
"Показник поступово зростав відносно важкості хвороби COVID-19. Якщо ми подивимося на пацієнтів, які були госпіталізовані з коронавірусом, цей показник зріс до 39%", - сказав співавтор нового дослідження Максим Таке.
Результати допомагають шукати шлях до того, як система охорони здоров’я повинна допомагати жертвам COVID-19, стверджують дослідники.
"Наші результати вказують, що хвороби головного мозку та психічні розлади частіше зустрічаються після COVID-19, ніж після грипу чи інших респіраторних інфекцій", - додав Таке.
Це найбільше дослідження у своєму роді, яке включало медичні картки понад 236 тисяч пацієнтів із COVID-19, переважно в США. Вчені порівняли отримані дані пацієнтів із коронавірусом із даними про стан тих, хто переніс інші інфекції дихальних шляхів у той же проміжок часу.
Вони помітили, що у коронавірусних хворих ризик розвитку неврологічних та психічних захворювань збільшений на 44% порівняно з людьми, які одужують після грипу. Пацієнти із COVID-19 мали на 16% більше шансів відчути ці неприємні наслідки, на відміну від людей, які перехворіли іншими захворюваннями дихальних шляхів.
Приблизно одна людина на кожні 50 хворих на COVID-19 страждала від ішемічного інсульту, який являє собою гостре порушення мозкового кровообігу.
Однак COVID-19 не обов'язково збільшує ризик повного спектру неврологічних захворювань.
"Що стосується паркінсонізму та синдрому Гійєна-Барре, обидва ці стани є неврологічними захворюваннями, які часто пов'язані з вірусною інфекцією, то ми не виявили, що вони були більш поширеними після COVID-19 та інших інфекцій дихальних шляхів, які ми розглядали", - сказав Таке.
Дослідження було важливим, зокрема, через велику кількість записів пацієнтів, які дослідники змогли проаналізувати, за словами доцента з психіатрії в Університеті Ноттінгема Муса Самі.
"Це потужна робота, що демонструє зв'язок між COVID-19 та психічними і неврологічними ускладненнями. Це важлива тема, оскільки існує суперечка щодо COVID-19 як "хвороби мозку", - сказав Муса Самі.
Самі підкреслив необхідність подальшого дослідження того, як саме COVID-19 впливає на мозок і нервову систему.
"Психологічний стрес, довше перебування в лікарні та особливості самої хвороби можуть зіграти роль", - сказав учений.
Психологічні симптоми зустрічаються частіше, ніж важкі неврологічні ускладнення, за словами професора неврології та когнітивних наук в Оксфордському університеті та співавтора дослідження Масуда Хусейна.
"Насправді люди з дуже важкими формами захворювання мають більший ризик розвитку неврологічних ускладнень", - сказав він.
Інші, менш «об’ємні» дослідження вказували на подібний результат. В одному з досліджень, проведеному в лютому, було проаналізовано дані про стан 381 пацієнта із COVID-19 у лікарні в Римі. Вчені виявили, що 30% хворих пережили посттравматичний стресовий розлад після одужання від коронавірусу.
Дослідження в журналі Neurology: Clinical Practice показало, що COVID-19 може спричинити судоми та розлади руху, навіть якщо людина не страждала від важкої форми хвороби.
Такі дані створюють нове навантаження на систему охорони здоров'я.
"Пацієнти, які перехворіли COVID-19 могли частіше повідомляти про неврологічні симптоми просто тому, що їм було надано більше уваги та медичної допомоги порівняно з пацієнтами з іншими інфекціями дихальних шляхів. Це також треба враховувати", - сказав Таке.
Але все-таки нове дослідження дає широкий погляд на COVID-19 та його довгострокові наслідки для здоров’я.
"Хоча індивідуальні ризики в основному невеликі, загальний ефект може бути значним для систем охорони здоров'я та соціального обслуговування через масштаби пандемії, адже багато з цих станів можуть стати хронічними. Як наслідок, системи охорони здоров’я потребують ресурсів для вирішення передбачуваних потреб як в рамках первинної, так і вторинної медичної допомоги", - кажуть автори дослідження.
Дані досліджень вказують на те, що люди, які одужують після COVID-19, можуть відчувати довготривалий вплив на здоров'я. Найбільш масштабне у своєму роді дослідження, опубліковане в п’ятницю в медичному журналі The Lancet встановило, що втома та труднощі зі сном є найпоширенішими симптомами після коронавірусу, які спостерігаються у 63% та 26% пацієнтів відповідно, через шість місяців після встановлення їх первинного діагнозу. Захворювання також може давати тривалі психологічні ускладнення: 23% пацієнтів повідомляють про тривогу або депресію.