Китай рухається у зворотному напрямку: бізнесмени Європи розчаровуються в ринках КНР

Поділитися
Китай рухається у зворотному напрямку: бізнесмени Європи розчаровуються в ринках КНР 56% топ-менеджерів з ЄС вважають, що займатися бізнесом в КНР стало важче
Уповільнення економічного зростання КНР - далеко не єдина причина, через яку європейські інвестори песимістично оцінюють перспективи на китайському ринку.

56% опитаних топ-менеджерів з ЄС вважають, що займатися бізнесом у Китаї стало важче - це на п'ять процентних пунктів більше, ніж рік тому, і найгірший результат в історії щорічних опитувань Європейської торгової палати в Пекіні, пише DW.

Згідно з представленим у столиці КНР дослідженням, сьогодні лише 47% європейських фірм збираються розширювати свою присутність на китайському ринку. Всього три роки тому до експансії готувалися 86% компаній. Різко зросло число менеджерів, не впевнених у прибутковості свого бізнесу в Китаї. Тепер уже майже кожен третій сумнівається, що завершить рік з плюсом.

Песимізм європейських бізнесменів пов'язаний не тільки з уповільненням темпів економічного зростання в КНР і з відчутно збільшеною вартістю робочої сили. Зараз спостерігаються несприятливі умови для ведення бізнесу: відсутність правових гарантій, бюрократизм, слабкий захист інтелектуальної власності.

Це було і раніше, а ось "все більш ворожа бізнес-середовище" - це вже відносно нове явище. Десять років тому іноземним інвесторам були раді в Китаї, наголошується в дослідженні. Сьогодні, по відчуттю 70% європейських бізнесменів, це вже не так. 57% опитаних керівників вказали, що їх фірми знаходяться в нерівних умовах конкуренції: влада явно віддає перевагу місцевим компаніям.

Все більш серйозною проблемою для європейських компаній стає обмежений доступ до інтернету та його цензура, на що скаржаться 58% опитаних - на 17 процентних пунктів більше, ніж рік тому.

Так, 41 % фірм збирається в 2016 році знизити виробничі витрати в Китаї, в тому числі шляхом скорочення штатів. Це також найгірший результат в історії щорічних опитувань Європейської торгової палати в Пекіні.

Її президент, німецький топ-менеджер Йорг Вуттке (Jörg Wuttke), не приховував під час презентації дослідження свого розчарування у китайських владі, вже не раз обіцяли поліпшити інвестиційний клімат: "Багато хто з нас не бачать ніяких змін і вважають, що це всього лише риторика". Його ключовий для іноземних інвесторів висновок: Китай, схоже, не стільки займається реформами, скільки рухається "у зворотному напрямку".

Як писало британське видання The Financial Times, Сі Цзіньпін відмовився від формули успіху, яка збагачувала Китай. У політиці Китай знову спирається на авторитет сильного лідера. В економіці ера щорічного подвоєння економічного зростання закінчилася. КНР перейшла на модель, яка забезпечує зростання за рахунок внутрішнього споживання, а не експорту. І в зовнішній політиці Пекіна відмовився від принципу "Ховай і Чекай", кинувши виклик домінуванню США у Азіатсько-тихоокеанському регіоні.

Нещодавно видання Financial Times писало, що економічний спад Китаю вплинув на його військовий бюджет. Лідер КНР Си Цзиньпін, який також очолює Центральну військову комісію комуністичної партії, пояснив, що через сповільнення економічного зростання Пекін не зможе збільшити військовий бюджет так, як планував ще в березні. Тим часом, видання Newsweek писало, що Індія відбирає у Китаю потік прямих інвестицій. В світі річне зростання прямих інвестицій з нуля складають 9%. Але в Китаї минулого року вони, навпаки, скоротилися на 23%. Всього за рік іноземні компанії вклали в країну 75 мільярдів доларів. Для порівняння, на початку 2000-х років КНР отримала 120 мільярдів прямих інвестицій.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі