Про це на сторінках Newsweek пише експерт American Enterprise Institute Сахана Кумар, уточнюючи, що до прямих інвестицій у виробництво з нуля зараховуються випадки, коли іноземні компанії будують заводи, а не купують вже такі, які існують.
Таким чином, Індія в минулому році отримала 63 мільярди доларів таких інвестицій. Це втричі більше, ніж в 2014 році. І, як зауважує автор, цьому є причина. Уряд прем'єр-міністра Моді ослабив вимоги для інвесторів. Приміром, він зменшив обмеження доступу іноземних компаній до залізниці і в результаті були укладені угоди з Alstom і General Electric, які будуть будувати локомотиви в Індії. Також тайванський виробник електроніки Foxconn збирається витратити на побудову підприємств на індійській території 5 мільярдів доларів, а китайська компанія Sany Group – 3 мільярди доларів.
Не дивно і те, що індійські штати з відносно хорошим самоврядуванням отримують найбільшу вигоду від цього процесу. На рідний штат прем'єра Моді Гуджарат припадає 20% прямих інвестицій з нуля. Приміром, гонконгська компанія CLP Holdings вирішила збудувати тут електростанцію, вартістю 2 мільярди доларів. В цілому, п'ять найбільш розвинених штатів Індії отримують половину всіх таких капіталовкладень.
Автор звертає увагу на те, що в світі річне зростання прямих інвестицій з нуля складають 9%. Але в Китаї минулого року вони, навпаки, скоротилися на 23%. Всього за рік іноземні компанії вклали в країну 75 мільярдів доларів. Для порівняння, на початку 2000-х років КНР отримала 120 мільярдів прямих інвестицій.
Зважаючи на зміцнення показників Індії і скорочення в Китаї, голова індійського Центрального банку Рагхурам Раджан зробив спірний коментар, заявивши, що "в царстві сліпих одноокий – король". Дійсно, в питанні прямих інвестицій уряд Моді зробив хороший старт. Але щоб дійсно потіснити Китай "одноокій" Індії доведеться продовжити реформи і "відкрити і друге око".
Тим часом, інвестиції Китаю в країни ЄС досягли рекордних 23 млрд доларів. Таким чином, обсяг китайських інвестицій в Європу виріс на 28 % в порівнянні з $ 18 млрд в 2014 році, а вкладення в США – на 17 % порівняно з рівнем 2014 в $ 12,8 млрд. Нагадаємо, валютные резерви Китаю в січні знижувалися третій місяць поспіль на тлі того, щоцентробанк КНР продовжує скидати долари на ринок для захисту юаня і запобігання ще більшого відтоку капіталу з країни.
Як пише Wall Street Journal, проблеми на біржі можуть підштовхнути Китай до агресивного націоналізму. Якщо економічне зростання не продовжиться, владі КНР доведеться шукати спосіб, як зміцнити підтримку народу.