Через помилку чи навмисне, але три чартерні літаки, а також кілька винищувачів приземлилися на острові, через який у Пекіна і раніше виникали конфлікти з сусідами. На Заході відзначають, що така активність у конфліктному регіоні дуже вчасна. Вона хоча б на якийсь час відволікає увагу громадськості від проблем на ринках і погіршення у китайській економіці.
Про це пише Ендрю Броуні на сторінках Wall Street Journal. Фото літаків на проблемному штучному острові викликали скандал в Інтернеті. Китайські користувачі масово поширювали пропаганду уряду, який зобразив авантюру в Південно-Китайському морі як національну перемогу. На думку оглядача, це лише початок і варто чекати від Китаю більше націоналістичних витівок, оскільки китайська економіка входить в період, який може позначиться повільним і болючим скороченням.
Звісно, не на всіх подіяла пропаганда, і дехто в Китаї помітив, що після провокативного приземлення літаки Hainan Airlines і China Southern Airlines полетіли собі додому. Однак регіональні стратеги непокояться, що зростання безробіття і посилення протестів працівників можуть підштовхнути владу Китаю до нових закордонних авантюр, більш агресивно протистояти США і вдатися до залякування сусідів, які вже бояться експансіоністських амбіцій Пекіна.
Ханой останнім часом часто протестував проти порушення повітряного простору з боку Китаю над спірними островами Спратлі, називаючи це "серйозним порушенням суверенітету В'єтнаму". Держдепартамент США застеріг Пекін від посилення напруги в регіоні. Китайська сторона ж заявила, що всі звинувачення у тому, що польоти китайських літаків можуть дестабілізувати регіон, "не витримують критики".
В цей же час, Китай, попри економічні проблеми і скорочення прогнозів щодо росту другої економіки світу, продовжує нарощувати військову потужність. Через кілька днів після скандальних польотів, прес-секретар Міністерства оборони КНР підтвердив наміри збудувати новий авіаносець. До цього часу китайська армія мала лише одне таке судно, яке вона колись купила в України. А ще раніше, у листопаді, в Пекіні заявляли про намір відкрити першу свою закордонну військову базу. Вона повинна з'явитися в Джибуті.
Відволікання уваги суспільства від економічних проблем за допомогою націоналізму і "гри м'язами" - це перевірена тактика для КНР. Саме це, за словами автора статті, врятувало китайську Компартію після протестів на площі Тяньаньмень в 1989 році. Звісно, нинішні виклики не такі загрозливі, але проблеми на біржах можуть похитнути легітимність влади з часом.
Багато економістів не виключають, що Китай не зможе продемонструвати зростання економіки на рівні 6,5%, як прогнозували раніше. Це може створити вразливість для влади країни. Лідер КНР Си Цзиньпін прийшов до влади на обіцянках збудувати "багату і сильну" державу. Якщо ж економічного зростання не буде, він може стати більше прихильним до демонстрації влади.
Риторика Китаю вже почала ставати більш агресивною. 30 жовтня Командувач військово-морськими силами Китаю У Шенлі (Wu Shengli) попередив своїх американських колег про існування ризику виникнення незначного інциденту, який може призвести до війни", якщо США продовжать свої "провокаційні дії" в Південно-Китайському морі.
На тлі вихідної загрози від мілітаризації Китаю на спірних територіях сусідні країни, такі як Філіппіни і Японія, посилюють спільне патрулювання спірних вод, у тому числі - за участю США, які неодноразово заявляли про неприпустимість односторонніх дій Китаю в Південно-Китайському морі.
Раніше повідомлялося, що Китай представив свою військову стратегію. Зокрема, на тлі напруженості в Південно-Китайському морі на спірних територіях, в стратегії прокоментована позиція Китаю наступним чином: "Деякі сусіди роблять провокативні дії і зміцнюють військові присутність на рифах Китаю і островах, які вони нелегально окупували. Деякі треті країни (які не є сусідами, натяк на США - ред.) також втручаються в справи Південно-Китайського моря,ведуть стеження і розвідку проти Китаю".