Си Цзиньпін відмовився від формули успіху, яка збагачувала Китай – FT

Поділитися
Си Цзиньпін відмовився від формули успіху, яка збагачувала Китай – FT Си Цзиньпін змінив економічну і зовнішню політику КНР. © Сайт президента России
Китайський лідер змінив модель поведінки Пекіна як в економіці, так і в зовнішній політиці.

Політика на Заході сьогодні в такому драматичному стані, що Китай в порівнянні здається стабільним і міцним. Але це враження оманливе. Си Цзиньпін скерував свою країну в дуже радикальний і ризикований напрямок.

Про це на сторінках Financial Times пише оглядач Гідеон Рахман, додаючи, що якщо політика лідера КНР досягне успіху, тоді його еру запам'ятають як "велике оновлення" китайської нації. Але якщо його експеримент провалиться, тоді його спадщиною стануть політичні потрясіння, економічна стагнація і міжнародна конфронтація.

Си Цзиньпін загалом вирішив відмовитися від формули, яка допомагала Китаю розвиватися впродовж останніх 30 років. Ця формула була сформульована Деном Сяопіном наприкінці 1978 року і доповнена його наступниками. Вона включає в себе три складові: політичну, економічну і міжнародною.

В економіці Ден і його наступники підкреслили важливість збільшення експорту, інвестицій, а також виконання щорічного завдання з подвоєння економічного зростання. В політиці Китай відмовився від харизматичної диктаторської моделі, яку створив Мао Дзедун, і перейшов до колективного лідерства. У міжнародних відносинах Китай дотримувався скромності і обережності. Цей підхід на Заході прозвали "Ховай і Чекай", тобто "приховуй" свої можливості і "чекай" слушного часу.

Під керівництвом Си Цзиньпіна Пекін замінив усі три складові в формулі успіху. В політиці Китай знову опирається на авторитет сильного лідера. В економіці роки ера щорічного подвоєння економічного зростання закінчилася. КНР перейшла на модель, яка забезпечує зростання за рахунок внутрішнього споживання, а не експорту. І в зовнішній політиці Пекін відмовився від принципу "Ховай і Чекай", натомість кинувши виклик домінуванню США в Азійсько-тихоокеанському регіоні.

Нещодавно видання Financial Times писало, що економічний спад Китаю вплинув на його військовий бюджет. Лідер КНР Си Цзиньпін, який також очолює Центральну військову комісію комуністичної партії, пояснив, що через сповільнення економічного зростання Пекін не зможе збільшити військовий бюджет так, як планував ще в березні. Тим часом, видання Newsweek писало, що Індія відбирає у Китаю потік прямих інвестицій. В світі річне зростання прямих інвестицій з нуля складають 9%. Але в Китаї минулого року вони, навпаки, скоротилися на 23%. Всього за рік іноземні компанії вклали в країну 75 мільярдів доларів. Для порівняння, на початку 2000-х років КНР отримала 120 мільярдів прямих інвестицій.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі