Китай уже встигнув кинути виклик команді Байдена — The Washington Post

Поділитися
Китай уже встигнув кинути виклик команді Байдена — The Washington Post © economist.com
Нещодавні санкції Пекіна проти американських урядовців свідчать про те, що конкуренція буде головною темою відносин США та Китаю протягом наступних чотирьох років.

Поки новий президент США Джо Байден все ще виступав з інавгураційною промовою, китайський уряд оголосив про запровадження санкцій проти 28 колишніх американських чиновників та їхніх сімей. Пекін не просто «попрощався» з командою колишнього президента США Дональда Трампа; китайська влада намагається натиснути на адміністрацію Байдена, щоб та змінила свій курс відносно Китаю, але це може не спрацювати, пише The Washington Post.

Починаючи нові двосторонні відносини провокаційною ескалацією, Пекін намагається попередити представників адміністрації Байдена, що вони можуть зазнати особистих втрат, якщо спробують кинути виклик Комуністичній партії Китаю. Китай запровадив санкції і проти колишнього державного секретаря Майка Помпео, двох радників екс-президента Дональда Трампа з питань національної безпеки, заступника радника з питань національної безпеки Метью Поттінгера, колишнього посла ООН Келлі Крафт та кількох інших чиновників. Пекін обґрунтував цей крок заявою, що ці урядовці "спланували та здійснили серію невідповідних кроків і серйозно втручалися у внутрішні справи Китаю".

По суті, ці санкції є порожніми. Мало шансів, що Джон Болтон або Стівен Беннон сильно постраждають через заборону на поїздки до Китаю та ведення бізнесу в країні. Справжня мета санкцій спрямована на чиновників адміністрації Байдена - зухвала спроба залякати їх та відмовити продовжувати політику щодо Китаю, яку проводив Трамп. Колишній міністр охорони здоров'я та соціальних служб Алекс Азар потрапив під санкції, ймовірно, через те, що відвідав Тайвань. Келлі Крафт потрапила до списку через те, що просто планувала відвідати Тайвань, адже поїздка була скасована.

Останньою «помилкою» Помпео було заявити у вівторок про те, що китайський уряд здійснює геноцид та злочини проти людства, порушуючи права уйгурів та інших етнічних меншин у провінції Сіньцзян. Міністерство закордонних справ Китаю заперечило всі звинувачення.

У вівторок новий державний секретар Ентоні Блінкен заявив Сенату, що він погоджується зі словами Помпео про геноцид, і це була не лише думка Блінкена. Кампанія Байдена прийняла це рішення після серйозних внутрішніх дебатів ще в серпні. Блінкен, який розповів історію своєї родини, що намагалася втекти від Голокосту та російської агресії, навряд чи змінить курс і проігнорує порушення прав людини в Китаї. Можливо, санкції проти чиновників адміністрації Трампа стали першим прорахунком Комуністичної партії Китаю.

Другою помилкою Пекіна було вважати, що команда Байдена не погоджується з фундаментальною позицією адміністрації Трампа щодо Китаю. Блінкен заявив сенаторам, що "основний принцип був ефективним", а адміністрація Трампа "правильно взяла жорсткіший підхід до Китаю", хоча він не погоджується з тим, як команда Трампа реалізувала свій підхід. Адміністрація Байдена проводить переоцінку, а не вигадує новий підхід політики щодо Китаю. Найвищі посадові особи Азії зосереджені на конкуренції, а не на поверненні до мирних відносин.

Більше того, надії чиновників адміністрації Байдена на те, що Китай після завершення ери Трампа змінить свою поведінку, тепер були фактично дискредитовані. Тим часом уряд Китаю активізує свої зусилля щодо поширення теорій змови про джерело походження COVID-19, перешкоджаючи спробам розслідування походження вірусу в Ухані. Пекін також поширює дезінформацію щодо американських вакцин проти коронавірусу. Старші члени КПК також виступають за посилення контролю над островом Тайвань.  

Нові санкції Китаю проти американців насправді корисні, оскільки вони фактично визначають, яка політика Трампа була ефективною. Наприклад, Пекін санкціонував колишнього заступника державного секретаря США Кіта Крача, який намагався тримати "ненадійні технологічні компанії" подалі від міжнародної інфраструктури 5G, підтримуючи «Ініціативу чистої мережі». Крач казав, що Пекін негативно ставиться до цієї ініціативи, оскільки вона об’єднує Сполучені Штати із союзниками.

Безумовно, підхід адміністрації Трампа до Китаю був надмірно політизованим та занадто антагоністичним. Але його фактична політика була відповіддю на агресивні дії Китаю. І якщо тепер хаотичність Трампа відступила, вчинки Китаю та політика США стануть більш прозорими.

Команда Байдена назвала останній хід Пекіна "спробою посилити двопартійну розбіжність у США", заявивши, що "американці обох сторін повинні критикувати цей непродуктивний і цинічний крок". Тепер, коли Пекін показав свої наміри, команді Байдена не доведеться переживати важкий період спроб відновити відносини з Китаєм. Нещодавні санкції Пекіна свідчать про те, що суперечлива конкуренція буде головною темою відносин США та Китаю протягом наступних чотирьох років. Найбільший страх Пекіна полягає в тому, що команда Байдена буде більш успішною, ніж команда Трампа, резюмує видання.

Джо Байден склав присягу президента США і офіційно став 46-м лідером Сполучених Штатів. На церемонії інавгурації Байдена до присяги привів головний суддя Верховного суду Джон Робертс на Західному фронті Капітолію.

Перед цим присягу віцепрезидента США прийняла Камала Гарріс, яка стала першою в історії США жінкою на цій посаді.

Про те, які виклики стоять перед Джо Байденом та його командою, читайте у свіжій статті Олега Шамшура "Гіркий присмак перемоги на фоні великих очікувань".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі