ЄС та Британія можуть залишитися без торговельної угоди, саме тому Брюссель опублікував плани щодо того, як буде працювати авіасполучення, рух вантажних автомобілів, а також плани щодо запобігання хаосу на випадок провалу торговельних переговорів з Великою Британією, оскільки сторони заявили про "значну невизначеність" відносно Brexit, пише Financial Times.
Європейська комісія затвердила план, який передбачає, що авіакомпанії тимчасово зможуть продовжувати здійснювати звичайні маршрути між ЄС та Великою Британією, а вантажні перевізники зможуть пересікати Ла-Манш після того, як країна покине єдиний ринок ЄС 1 січня. Брюссель також пропонує, щоб ЄС та Велика Британія могли забезпечити рибалкам «пільговий період» для подальшого доступу до вод один одного.
"Хоча комісія і надалі буде робити все можливе для досягнення взаємовигідної згоди з Великою Британією, зараз існує невизначеність, чи буде угода укладена до 1 січня 2021 року", - йдеться у повідомленні установи.
Брюссель кілька тижнів протистояв посиленому тиску держав-членів щодо оприлюднення цих планів, аргументуючи це тим, що вони можуть зірвати торговельні переговори з Великою Британією, створивши враження, ніби ЄС створює своєрідну «захисну мережу» для себе, у разі «невдалого Брекзиту».
Однак, представники ЄС заявили, що комісія була змушена діяти, оскільки до кінця року залишилося небагато часу. А невизначеність торговельних переговорів підкреслила зустріч між прем'єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном та головою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляйен.
Урсула фон дер Ляйен заявила, що ЄС повинен бути готовим до будь-якого розвитку подій.
Брюссель наполягав, що він робить усе необхідне для запобігання серйозним економічним зривам, які можуть завдати шкоди європейським громадянам та бізнесу. Метою було "надати тимчасове рішення, поки переговори про майбутнє партнерство між сторонами триватимуть".
Заходи на випадок непередбачуваних ситуацій стосуються сфер, де не існує "міжнародного резервного рішення", яке могло б запобігти хаосу, якщо торговельна угода не буде готова до кінця року.
Наприклад, Брюссель заявив, що невизначеність системи контролю для автоперевізників "створила б некеровані збої та серйозну загрозу інтересам ЄС".
Деякі пропозиції ще потребують схвалення від національних урядів та Європарламенту і повинні бути підтримані Великою Британією. Зокрема, це стосується пропозиції щодо руху повітряного транспорту, яка дозволить британським перевізникам продовжувати пасажирські та вантажні перевезення між Великою Британією та ЄС протягом шести місяців.
Що стосується риболовлі, законодавча пропозиція дасть можливість ЄС надавати дозволи риболовним човнам Великої Британії заходити у води ЄС, якщо Лондон «відповість взаємністю». Така «тимчасова угода» могла б тривати до кінця 2021 року.
Пропозиція щодо руху автомобільного транспорту гарантує, що торгівля «не буде задушена» через брак дозволів на вантажні перевезення, і триватиме шість місяців.
Пропозиції комісії не охоплювали фінансові послуги на тій підставі, що подальший доступ на ринок у цій галузі залежить не від результату торговельних переговорів, а від окремої роботи щодо регуляторних дозволів. Брюссель ще не уточнив, на які «ринкові права» може розраховувати «фінансовий ринок Лондона».
Комісія також закликала європейських лідерів використовувати свої колективні важелі для боротьби за інтереси ЄС у випадку відсутності торговельної угоди з Британією.
"У будь-якому випадку, ЄС колективно має сильнішу переговорну силу, ніж кожна держава-член, яка діє окремо. Ця переговорна сила потрібна всім європейським державам. Вона має бути використана для забезпечення рівних умов подальшої співпраці між ЄС та Великою Британією", - заявили в Європейській комісії.