Як швидко вакцинація проти COVID-19 змінить ситуацію з пандемією — The Economist

Поділитися
Як швидко вакцинація проти COVID-19 змінить ситуацію з пандемією — The Economist
Більшість країн першими вакцинують літніх людей та медичних працівників.

Лікарні по всьому світу знову зіштовхнулися з потоком пацієнтів із COVID-19. У таких містах, як Лондон, Кейптаун та Лос-Анджелес, автомобілі швидкої допомоги чекають годинами, щоб направити хворих у лікарні. Можливо, саме вакцинація населення - єдиний вихід. Питання в тому, як швидко вакцини можуть змінити ситуацію, пише журнал The Economist.

Вакцини зменшують рівень смертності та кількість госпіталізацій двома способами: вони захищають вакцинованих безпосередньо, зменшуючи їхні шанси захворіти. Окрім цього вони пропонують непрямий захист невакцинованим, оскільки ті, хто вже зробив щеплення, будуть рідше інфікувати інших. Оцінити такий «комбінований ефект» і те, як швидко він починає діяти можливо лише там, де успішно проводиться масова вакцинація. Але ранні результати вже починають надходити.

Більшість країн першими вакцинують літніх людей та медичних працівників. Найбільше смертельних випадків від COVID-19, наприклад, в Англії близько 85%, спостерігається саме серед людей віком від 70 років, це ж саме стосується і кількості госпіталізацій. Отже, теоретично, рівень госпіталізацій та смертність повинні різко впасти через кілька тижнів після того, як значна частина людей похилого віку отримає щеплення.

Проте лікарні будуть спостерігати широкий потік пацієнтів із коронавірусом, поки багато людей середнього віку не будуть вакциновані. Це пояснюється тим, що наразі найгірший тиск на відділення інтенсивної терапії йде з боку пацієнтів у віці 50–60 років. Це може здатися дивним, враховуючи вищий рівень смертності серед людей похилого віку. Але апарати штучної вентиляції легенів та інші апарати, що підтримують життєдіяльність, провокують сильний стрес для організму хворого, а люди похилого віку часто бувають занадто слабкими, щоб покладатися на подібні апарати. Наприклад, відділення інтенсивної терапії в Англії зараз заповнені також ж кількістю пацієнтів із COVID у віці 20-49 років, як і пацієнтів у віці 70 років і вище.

Це означає, що там, де вакцинація повільна, кількість смертей серед людей середнього віку може зростати протягом найближчих тижнів та місяців у міру заповнення лікарень. Зазвичай у відділеннях інтенсивної терапії на пацієнта припадає одна медсестра. Однак все частіше медсестрам доводиться доглядати за кількома пацієнтами. Два останні дослідження, з Англії та Ізраїлю, свідчать, що коли відділення інтенсивної терапії були максимально заповнені, смертність у них була приблизно на 20-25% вищою, ніж можна було очікувати, враховуючи характеристики пацієнтів.

Наразі Ізраїль - це місце, де можна слідкувати за першими даними про те, як масові вакцинації можуть змінити ситуацію, оскільки країна вакцинує своїх громадян швидкими темпами. До 19 січня, через місяць після початку кампанії вакцинації, Ізраїль забезпечив 26% із 9 мільйонів людей принаймні першу дозу щеплення. Як і в багатьох інших країнах, усе починалося з людей похилого віку.

У своєму недавньому аналізі Ран Балісер з Тель-Авівівського науково-дослідного інституту та його колеги порівнювали групу з 200 тисяч осіб старше 60 років, які були вакциновані з відповідною групою невакцинованих осіб. Вони відстежували різницю в рівнях інфікування вірусом між групами, порівнюючи результати для людей, які проходили тестування на коронавірус після повідомлення про відповідні симптоми або контакту з кимось, хто раніше мав позитивний результат.

Протягом перших 12 днів дослідження позитивні показники тестів залишались однаковими між групами. На 13 день показник вакцинованої групи почав знижуватися. Потім, на 14 день, він впав на третину. Було розчарування, що це падіння виявилося недостатньо суттєвим, але вакцина, пропонована компаніями Pfizer-BioNTech, передбачає отримання двох доз, тому картина не буде чіткою, доки не будуть введені другі дози вакцини. Крім цього, важливо було б оцінити подібні результати і для молодих людей.

Ранній вплив масової вакцинації в Ізраїлі на госпіталізації було виміряти складніше з двох причин: загальнонаціональний карантин, який провокує тенденцію до зниження рівня госпіталізацій незалежно від ефекту вакцинації, та поширення варіанту коронавірусу b.1.1.7, який був уперше виявлений у Великій Британії та є набагато заразнішим, тому навпаки, може збільшувати кількість госпіталізованих пацієнтів. Однак ця комбінація факторів також спостерігається у багатьох європейських країнах та частині Сполучених Штатів, тому нинішня ситуація в ізраїльських лікарнях, є передвісником того, чого варто очікувати найближчими тижнями та місяцями в країнах, де також розпочинається масова вакцинація населення.

Ознака того, що вакцинація починає давати ізраїльським лікарням певний простір для дихання, з’явилася через два тижні після 2 січня, у день, коли частка тих, кому було зроблено щеплення, досягла 40%. Кількість хворих із важкою формою COVID-19 у цій віковій групі зросла приблизно на 30% за тиждень до 2 січня, також ця кількість зростала і протягом наступного тижня. Але через тиждень після цього кількість важких випадків зросла лише на 7%. А серед осіб у віці від 40 до 55 років (частка вакцинованих серед них на той час була незначною) кількість важких випадків коронавірусу залишалася стійкою, і навіть зростала на 20-30% протягом цих трьох тижнів.

Беручи до уваги такі ранні результати, Еран Сегал з Інституту Вейцмана та його колеги вважають, що смертність від COVID-19 в Ізраїлі може почати зменшуватися вже на початку березня, навіть якщо карантин закінчиться, як і планувалося, на останньому тижні січня. Прогноз учених передбачає, що темпи вакцинації будуть залишатися стійкими, а 80% дорослих отримують другу дозу вакцини вже до кінця лютого. Інші 20% - це люди, яким неможливо зробити щеплення з таких причин, як алергія, або які відмовляються від вакцинації.

Однак навіть така ефективна кампанія щеплень, як ізраїльська, залишає значну частину населення невакцинованою. Окрім антивакцинаторів та дорослих, яким неможливо зробити щеплення, наразі жодна вакцина проти COVID-19 ще не схвалена для використання для дітей. Діти рідше зіштовхуються із важкими формами коронавірусу, але вони все одно можуть передавати вірус іншим. Це може призвести до майбутніх спалахів хвороби, хоча ці спалахи будуть менш масштабними.

Зазвичай випробування вакцин щодо використання їх для дітей починаються з вакцинації старшого населення і «проходять шлях вниз». Почались клінічні випробування кількох вакцин проти COVID-19 у дітей віком до 12 років, і результати можуть бути доступні літом. Але навряд чи вакцина від COVID-19 для усіх вікових груп дітей буде затверджена раніше 2022 року. До цього часу стримувати пандемію буде важко, якщо багато дорослих відмовляться від щеплення, резюмує видання.

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі