Готові звільнитися зі старої роботи? The Guardian перераховує 17 запитань, які допоможуть прийняти правильне рішення

Поділитися
Як зрозуміти, чи ви відчайдушно потребуєте змін або ж просто потрапили в полон пандемічної депресії?

В усьому світі опитування показують, що величезна кількість людей замислюється про те, щоб змінити місце роботи, при цьому, в багатьох країнах спостерігався дефіцит робочої сили.  Однак важко сказати, чи це дійсно бажання змін або ж психологічні наслідки пандемії, пише The Guardian.

У США Міністерство праці повідомило про рекордні 4 мільйони звільнень у квітні. Опитування Microsoft, в якому взяли участь понад 30 тисяч працівників з різних країн, показало, що 41% розглядали можливість звільнення зі старої роботи або зміну професії цього року.

Але як дізнатися, що ви відчайдушно потребуєте змін або ж просто потрапили в полон пандемічної депресії? Ось 17 запитань, які можна задати собі, щоб допомогти прояснити думки і майбутнє.

Чи варто розглянути можливість залишитися на старій роботі?

«Якщо робота завдає значних психологічних або фізичних труднощів, можливо, через «булінг» або хронічну перевтому, тоді дійсно краще покинути її», - каже психолог Лі Чемберс.

«Це має вирішальне значення, щоб ви відчували себе людиною, це питання самозбереження. Інакше робота матиме все більш негативний вплив на ваше здоров'я», - додає він.

Але, радить психолог, ви повинні бути повністю чесними з самим собою.

«Які ваші розчарування? Який основний переломний момент, єдина річ, яка справді похитнула баланс, і це питання стало частіше з’являтися у вашій свідомості?», - зазначає Чемберс.

Чим точніше ви зможете визначити причину, тим більшою буде ясність. Детально аналізуйте не лише свою роль та обов’язки, а й конкретні проекти, оплату праці, потенціал прогресу, культуру робочого місця, навантаження, колег та цінності компанії.

«Вск починається з питання «чому», але перша відповідь, яку ви даєте собі, рідко відображає те, що відбувається насправді», - каже психолог Елеонора Тведделл. Вона пропонує записувати почуття та думки та про свою роботу протягом 10 днів.

Як ви потрапили на цю роботу?

Розглядаючи наступні кроки, відповідь на це запитання може допомогти «розширити масштаб», щоб побачити тих, хто привів вас сюди: чому ви пішли на цю роботу? Яким був ваш професійний шлях до цього часу?

Роздуми над своїм минулим можуть допомогти розглянути нинішню ситуацію з різних боків та скласти план майбутнього, підкресливши власні цілі.

Як давно з’явилися думки про звільнення?

Варто подумати, коли ви востаннє були щасливими на роботі. Якщо ви не почувалися щасливим на роботі задовго до пандемії, Чемберс припускає, що настав час діяти.

«Легко змусити себе потерпіти ще трохи, але є причина, чому ви так себе почуваєте», - зазначає психолог.

«Якщо, однак, ваше невдоволення з’явилося нещодавно, скажімо, починаючи з лютого 2020 року, багато з цього пов'язано саме з пандемією. Коли карантинні обмеження посилюються або послаблюються, легко недооцінити вплив порушень та стресу за останні 18 місяців. Адже більшість з нас ніколи не переживала чогось такого серйозного та тривожного, як пандемія», - додає Чемберс.

«Майбутнє все ще невизначене, можливо, ваше бажання змін базується на спробі контролювати своє життя або відчувати, ніби ви досягаєте прогресу. Але зміна роботи насправді не вплине на ширшу ситуацію в такому випадку», - каже когнітивний терапевт Навіт Шехтер.

Варто подумати про те, чи не пов'язаний такий стан з емоційним вигоранням. Якщо це так, поговоріть зі своїм менеджером про можливість відпочинку.

Що ви насправді хочете робити?

На це запитання, мабуть, найважче відповісти. Недостатньо думати лише про те, що не так з вашою теперішньою роллю чи роботою, говорить Тведделл.

«Головне питання - як ти хочеш жити і ким насправді ти хочеш бути. Ми мало думаємо про наші цінності. Часто, для того, щоб життя змінилося, потрібна не тільки зміна роботи», - додає Тведделл.

Яке ваше «ідеальне завтра»?

Тведделл радить своїм клієнтам чітко уявити собі власне «ідеальне завтра», не маючи надто дрібних деталей чи цілісної ідеї. Вони повторюють цю вправу тричі протягом шеститижневого періоду.

«Чудово бачити, як люди починають відчувати ясність. Люди завжди матимуть відповідь, що робити далі після цієї вправи», - каже вона.

Що кажуть друзі та рідні?

«Довірена особа» може допомогти вам зрозуміти власне мислення та підштовхнути до прийняття правильного рішення.

«Близькі часто бачать у нас те, чого ми самі не бачимо в собі, що дійсно допомагає в пошуку майбутніх змін, зокрема і в пошуку роботи», - каже Чемберс.

І навпаки, важко кардинально змінити життя без підтримки близьких людей, особливо якщо є фінансовий тиск.

«У вас є союзники в цій подорожі, не варто про це забувати», - додає психолог.

Що ви втрачаєте, покинувши роботу?

«Зміни неминуче означають компроміс», - каже Тведделл.

Чітке розуміння того, що ви «втрачаєте» - друзі, переваги, стабільність, рутина - може прояснити, чи ви насправді готові від цього відмовитися.

«Це допомагає людям створити міцну основу для змін: вони зроблять цей крок із широко відкритими очима», - зазначає Тведделл.

Що ви можете отримати, звільнившись зі старої роботи?

«Ми частіше думаємо про негативні моменти, але це питання стосується іншого напрямку. Думаючи про позитивні речі ми можемо покращити свій настрій, адже це дозволяє зрозуміти, що ми можемо не лише втратити щось, але й отримати багато нового», - каже Чемберс.

«Особливо якщо ви довгий час працюєте на одній і тій самій роботі, можливо, ви втратили власну цінність. Часто люди приходять до мене, тому що вони відчувають себе недооціненими роботодавцем», - каже Аманда Рубен з компанії Bijou Recruitment.

Якщо вас неодноразово «оминали» під час підвищення заробітної плати або підвищення на посаді, зміна роботи може стати новим стартом, каже Рубен. Однак перехід у нову компанію потребує багато енергії.

Чи дійсно всі можливості старої роботи вичерпалися?

Частину того, що ви хочете від нової роботи, ви можете отримати на поточній. Орієнтуючись на ваш план «ідеального завтра», подивіться, що з цього плану відповідає вашій нинішній роботі, це включає більш гнучкий графік, іншу лінію звітності, скорочення годин чи більшу оплату праці.

«Часто цінність для вас як особистості величезна, тоді як для бізнесу немає великої різниці. Коли ти десь працюєш 10 років, то стаєш настільки поступливим і навіть не думаєш, що можна зробити інакше», - каже Рубен.

Скільки потрібно чекати, щоб прийняти рішення?

«Якщо ви точно знаєте, що хочете змін, вичікування нічого не вирішить», - зазначає Рубен.

«Пандемія внесла свої корективи у робоче життя. Якщо ви не визначилися, можливо, варто затриматися, щоб подивитися, як ваш роботодавець переживає цей перехід до гібридної роботи. Більшість співробітників за період дистанційки викладалися більше, ніж зазвичай, і чекають, чи отримають вони за це винагороду», - говорить Чемберс.

Головне - чітко усвідомлювати власні потреби та бажання, щоб, коли ситуація стане спокійнішою, ви могли діяти відповідно до них.

Чи варто звільнятися через «токсичного» керівника?

«Якщо компанія, де ви працюєте, досить велика, можливо, вам вдасться змінити лінію підзвітності. Але в невеликій організації не можна «ізолювати» себе від токсичного боса», - каже Рубен.

«Тільки ви знаєте, чи пора йти на зміни. Якщо ви нічого не можете зробити, і вирішите, що ваше психічне здоров'я важливіше, відповідь стає зрозумілою. В ідеалі прийміть ці рішення до того, як все вийде з ладу», - говорить Шехтер.

Рубен додає, що люди часто не розуміють токсичності своїх робочих місць, поки не знайдуть нову роботу.

«Ви бачите трансформації. Люди часто терплять токсичність на роботі заради зарплати», - розповідає психолог.

Чи варто кидати роботу через стрес?

«Робота послідовно негативно позначається на вашій загальній якості життя? Стрес через роботу заважає вам спати, ви не можете вільно проводити час із сім'єю навіть поза роботою, скасовуєте соціальні плани або працюєте у вихідні?», - говорить Шехтер.

Вплив на здоров'я має значення, про це треба пам’ятати.

Можливо варто просто перестати турбуватися про роботу?

«Варто запитати себе про те, чи дійсно стрес викликає сама робота? Значна частина тиску, який відчувають люди, походить від їх власних переконань - наприклад, через помилки чи занадто прискіпливе ставлення до себе», - говорить Шехтер.

Однак у деяких компаніях токсична атмосфера або понаднормова праця є постійними факторами. Шехтер просить клієнтів розмірковувати в неділю ввечері, перед початком робочого тижня: чого вони найбільше бояться на роботі.

Наскільки реалістичні ваші очікування?

«Люди часто повторюють слова: виберіть роботу до душі і вам не доведеться працювати жодного дня у своєму житті. Це викликає думку про те, що десь там існує ідеальна робота, але все не так просто. Крім того, ідея про «сам собі бос» часто занадто романтизована, адже бути керівником власної компанії – це важка праця», - каже Чемберс.

Запитайте себе, чи дійсно ви готові до нового старту та нового навчання.

«Звільнення зі старої роботи та початок співпраці з новим роботодавцем потребує багато енергії, особливо зараз, коли частина компаній працюють дистанційно і ви можете не зустрітися зі своєю командою особисто», - зазначає психолог.

Рубен каже, що багато людей, які приходять до неї, щоб розглянути свої альтернативи, у підсумку вирішують залишитись на своїй нинішній роботі.

«Вони розуміють, що все не так погано, або ж те, що їхня робота дійсно їм підходить», - додає вона.

Чи можете ви дозволити собі звільнитися?

«Схильність людей до ризику відрізняється. Якщо ви вирішили звільнитися з роботи, треба враховувати витрати на проживання від трьох до шести місяців, це є рекомендованою мережею безпеки протягом пошуку нової роботи», - каже спеціаліст із фінансових питань Тамсін Кейн.

Зміна кар’єри вимагає багато витрат.

«Але приймати рішення про звільнення треба не лише базуючись на питанні зарплати чи витрат. Однак варто бути чесним у питанні ваших поточних фінансових доходів, щоб тверезо оцінити ситуацію», - каже Кейн.

«Робота легко захопила наше життя, особливо під час дистанційого пандемічного графіку. Заходи для захисту добробуту та особистих кордонів можуть мати велике значення. Коли ми достатньо спимо, добре харчуємось, займаємося спортом, спілкуємося з друзями, маємо час для себе - все це полегшує і роботу», -  каже Шехтер

Можливо, ви виявите, що кар’єра стала основою вашої ідентичності. Якщо це так, Шехтер пропонує витратити деякий час на визначення власних цінностей, захоплень та інтересів поза вашою роботою.

«Це може допомогти сформувати особисту ідентичність, щоб вплив роботи не був настільки важливим. Перевірте, чи вмієте ви існувати поза роботою», - каже Шехтер.

Чи є вдалий час для звільнення?

Рубен каже, що ринок праці залишається вкрай невизначеним: на пошук нової роботи може піти шість місяців.

«Ви дійсно смілива людина, якщо можете впевнено сказати: я просто хочу змін - я щось знайду», - зазначає Шехтер.

«Якщо ваша поточна ситуація на роботі не є образливою або нестерпною, ви можете робити крок за кроком. Дійсно, витрачаючи час на роздуми про минуле, аналіз теперішнього та проектування в майбутнє, можна прийняти найкраще рішення», - зазначає Чемберс.

Наприклад, якщо ваша кінцева мета – власний бізнес або зміна професії, ви можете почати заповнювати прогалини у своєму наборі навичок, знайти наставника або накопичити заощадження.

«Задаючи собі ці питання, можна зробити правильний вибір», - додає Чемберс.

Чому так важко прийняти остаточне рішення?

«Ніколи не буде моменту, коли все вирівняється і буде виглядати чітко та зрозуміло. У якийсь момент вам просто потрібно вирішити наосліп і довіряти собі, щоб це спрацювало», - зазначає Тведделл.

Вона пропонує клієнтам визначити дату і час для прийняття рішення та внести його до свого щоденника.

«Ви можете погратися з ідеями, задавати питання, думати, обмірковувати весь час до цієї дати, і в конкретний момент ви просто приймаєте рішення. Що б ви не вирішили, ви відчуєте себе вільним, тому що саме від вас залежить те, що станеться далі», - додає Тведделл.

У 1880-х роках робітники протестували і вимагали восьмигодинний робочий день у той час, коли середня тривалість робочого дня була приблизно 12 годин. Вони досягли своєї мети. Але більш ніж через 100 років люди все ще розмірковують над тим, скільки має тривати робочий день та тиждень. Сьогодні це питання стосується чотириденного робочого тижня, який пройшов шлях від ідеї до прагматичного розгляду з боку політики.

Тенденція до скорочення робочого тижня набирала сили ще до пандемії. Але на тлі ковідного офісного життя це питання, як ніколи, стало актуальним. Компанії усвідомили, що їх поспішно прийнята гнучка політика роботи може допомогти стимулювати та утримати працівників, і робітники своєю чергою довели, що можуть пристосуватися до радикальних змін у своєму робочому житті.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі