The Washington Post: Чотириденний робочий тиждень може зробити людей успішнішими

Поділитися
The Washington Post: Чотириденний робочий тиждень може зробити людей успішнішими © ballenta.ru
Наскільки ефективним може бути скорочення робочого тижня.

У 1880-х роках робітники протестували і вимагали восьмигодинний робочий день у той час, коли середня тривалість робочого дня була приблизно 12 годин. Вони досягли своєї мети. Але більш ніж через 100 років люди все ще розмірковують над тим, скільки має тривати робочий день та тиждень. Сьогодні це питання стосується чотириденного робочого тижня, який пройшов шлях від ідеї до прагматичного розгляду з боку політики, пише The Washington Post.

Японія рекомендує чотириденний робочий тиждень у своїх керівних принципах економічної політики. Ісландія запровадила пробну програму і експеримент закінчився успіхом. Іспанія працює над власним планом.

Тенденція до скорочення робочого тижня набирала сили ще до пандемії. Але на тлі ковідного офісного життя це питання, як ніколи, стало актуальним. Компанії усвідомили, що їх поспішно прийнята гнучка політика роботи може допомогти стимулювати та утримати працівників, і робітники своєю чергою довели, що можуть пристосуватися до радикальних змін у своєму робочому житті.

Проте люди продовжують думати про роботу у занадто вузькому сенсі.

Навіть коли компанії, активісти та окремі працівники підтримують ідею скорочення робочого тижня, вони дивляться на це по-старому.

«Ми обіцяємо, що всю свою роботу зможемо виконати за чотири дні. Насправді ми будемо продуктивнішими. Подивіться на Microsoft у Японії, компанія збільшила продуктивність на 40 відсотків. Ніяких зайвих зустрічей. Ніяких перебоїв у робочому житті. Після трьох днів вихідних ми відпочинемо, зарядимось енергією і будемо краще працювати» - найбільш поширені «аргументи».

Чи дійсно менше робочих годин зроблять людей кращими працівниками? Це не радикальні зміни. Це та ж сама застаріла догма, «упакована у більш стиснуту коробку».

Коли ми зосереджуємося на тому, як коротший робочий тиждень зробить нас кращими співробітниками, ми будемо висловлювати неправильний аргумент. Чотириденний робочий тиждень полягає не лише в тому, щоб стати більш продуктивним - справжня користь дозволить відчути те, що означає «бути людиною».

То чому б не обговорити чотириденний робочий тиждень з цього аспекту?

The Washington Post опитала підписників у Twitter, що вони виберуть: місяць відпустки чи чотириденний робочий тиждень. Майже 85 відсотків вибрали скорочення робочого тижня.

Люди явно хотіли отримати додатковий вихідний день, можливість виконувати ті набридливі завдання, які витісняв широкий робочий графік.

Більшість опитаних сказали, що чотириденний робочий тиждень дасть їм більше часу на те, що робить їх «самими собою». Деякі хотіли займатися саморозвитком: грою на інструменті чи мистецтвом. Інші сказали, що проведуть зайвий день зі своїми друзями та сім'ями - описуючи це не як «догляд за дітьми», а як насичено, корисно та «якісно» проведений час. Згадувались різні захоплення, відвідування музеїв, прогулянки.

Такі види діяльності навряд чи можна визнати «економічно цінними». Але вони, очевидно, мають велике значення для самих людей. Це те, що робить людину цілісною особистістю. Але, не маючи достатньо вільного часу, неможливо розвинути сторони, які потрібні людині, щоб справді процвітати.

Багато країн впродовж десятиліть слідували за економічною настановою, за якою зростання або, принаймні, його потенціал, розглядається як головний показник успіху, а люди оцінюються головним чином за продуктивністю праці.

Робота стала основною для людського життя, джерелом фінансів та статусу. Люди пишаються своєю здатністю працювати наполегливо та ефективно, навіть незважаючи на те, що приріст продуктивності завжди залишався нестабільним.

Але рух до чотириденного робочого тижня свідчить, що існують й інші речі, які треба цінувати. Важливим завданням є навчитися захищати такі цінності на власних умовах, з тією самою ясністю і завзяттям, з яким сприймаються матеріальні та економічні здобутки. У 21 столітті перегляд вимірювання людського добробуту стане важливою складовою продуктивності на роботі, резюмує видання.

Вчені підвели підсумок експериментів з чотириденним робочим тижнем, який проводили в Ісландії з 2015 по 2019 рік. В дослідженні взяли участь 2500 ісландців, що складає приблизно 1% від населення країни.

Працівники, які взяли участь в дослідженні, працювали по 35-36 годин на тиждень. За даними Асоціації за стійку демократію, стан цих працівників «покращився за рядом показників». Так, вони краще справлялися зі стресом, були менш схильні до вигоряння, зміцнилося їхнє здоров'я. Крім того, покращився баланс роботи та особистого життя.

У лютому стало відомо, що Іспанія прийняла експериментальний план по переходу на чотириденний робочий тиждень. В рамках пілотного проєкту робочий тиждень скоротять до 32 годин.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі