The Washington Post розповідає, як боротися з емоційним вигоранням

Поділитися
The Washington Post розповідає, як боротися з емоційним вигоранням © pixabay/mohamed_hassan
Хронічний стрес впливає як на психічне, так і фізичне здоров’я людей.

Саммер Сайдс завжди була активною людиною. Але минулого року, на тлі пандемії коронавірусу, все, що хотіла зробити інструктор з фітнесу - це безтурботно провести час у своєму будинку. За її словами, вона страждала від емоційного вигорання, пише The Washington Post.

37-річна Саммер Сайдс живе в Грінсборо, штат Північна Кароліна і має свою студію йоги, але в часи локдаунів вона була змушена перейти в «онлайн-формат». Водночас вона доглядала за батьком, який минулого року переніс інсульт.

У жінки з’явилася мігрень, а проблеми з концентрацією уваги робили її життя ще похмурішим. До зими вона була повністю виснажена. Оскільки втомлені люди вже чекають виходу із пандемії в період підвищених особистих та професійних вимог, експерти кажуть, що вигорання є загальною проблемою.

«Люди пригнічені і виснажені», - сказала письменниця Амелія Нагоскі.

Визначення емоційного вигорання

«Вигорання» стало популярною фразою» - сказала професор-психолог Крістіна Маслач.

«Деякі люди використовують це словосполучення, щоб пояснити, як їм нудно – наприклад: у мене не було жодної креативної ідеї цілий тиждень», - сказала вона.

Але експерти, що використовують цей термін більше 50 років, покладаються на більш точне визначення. У 1981 році психологи розробили діагностичний інструмент емоційного вигорання, який досі використовується в наукових дослідженнях.

Маслач каже, що вигорання виникає, коли одночасно присутні три фактори: емоційне виснаження, втрата індивідуальності та зменшення почуття особистої цінності. У 2019 році Всесвітня організація охорони здоров’я визнала вигорання професійним синдромом, а не медичним станом - на основі цих трьох складових.

Емоційне виснаження характеризується відчуттям втоми і втрати енергії. Деперсоналізація, або втрата індивідуальності - це «вороже ставлення до власної роботи», це ж саме стосується зниженого почуття особистих досягнень. Люди, які переживають професійне вигорання, пригнічені власною особистістю, вони помічають, що їхня продуктивність стрімко падає.

Інгер Бернетт-Зейглер з Північно-Західного університету вважає, що вигорання є результатом впливу тривалого стресу, а не лише одного-двох невдалих днів на роботі. Пандемія стала ідеальним середовищем для розвитку емоційного вигорання.

«Коли ми думаємо про вигорання в контексті COVID, я можу говорити з особистого досвіду. І я знаю, що багато моїх колег зазнали тривалого стресу, працювали довше з урахуванням обов'язків по догляду за дітьми, пристосовуючись до роботи в інших умовах», - сказав Бернетт-Зейглер.

Хоча більшість досліджень зосереджені на емоційному вигоранні на робочому місці, деякі експерти твердо впевнені, що вигорання - не просто професійна проблема: це може трапитися з кожним. Немає точних цифр, які б показали, скільки людей відчувають емоційне вигорання, але очевидно, що під час пандемії ця кількість зросла.

Як вигорання впливає на організм людини

Вигорання може проявлятися як фізично, так і емоційно.

«Коли ми відчуваємо емоційне вигорання, це може впливати на мозок людини. Люди в таких випадках часто хочуть втікати від проблем, що ускладнює чіткість мислення», - каже Лія Вайс зі Стенфордського університету.

Вигорання також пов'язане з гормональним дисбалансом та порушенням сну, додає Вайс. Люди, які страждають від цього, часто повідомляють про головний біль, болі в м’язах та млявість.

У 2017 році вчені досліджували фізичні, психологічні та професійні наслідки вигорання на роботі. Вони виявили зв'язок між вигоранням та серйозними проблемами зі здоров'ям, такими як підвищене споживання алкоголю, ішемічна хвороба серця, депресія, пасивна поведінка, ожиріння та біль.

Як підсумовує Маслач, вигорання «фізично, емоційно та когнітивно впливає на людей». Ось чому так важливо з ним боротися.

Механізм боротьби з емоційним вигоранням

«Важливо розглядати це як питання системного рівня, а не як індивідуальну проблему. Найкращий спосіб усунути вигорання - це змінити політику на робочому місці», - вважає Вайс.

Експерти зазначають, що кроки, які можуть виконувати роботодавці, включають надання персоналу змоги встановлювати власні графіки, попереджувальну боротьбу з мікроагресією або грубою поведінкою на робочому місці. Роботодавці також не повинні нормалізувати або хвалити цілодобову роботу. Крім цього, важливо активно заохочувати персонал використовувати відпустку.

Маслач зазначає, що багато в чому саме теперішній кризовий період є ідеальним для значущих змін на робочому місці. Компаніям довелося навчитися діяти по-новому під час пандемії, і це представляє можливість по-справжньому мислити нестандартно та шукати мотивацію змінитися.

Якщо у працівників є сили виходити на додаткові зміни, це добре. Але Вайс пропонує моделювати межі між роботою та вільним часом.

Емоційне вигорання можна перемогти

Попри те, що головна робота покладена на роботодавців, самі працівники, які зіштовхнулися з емоційним вигоранням, все ще можуть відновити свої сили та ентузіазм.

Експерти пропонують кілька порад.

Шукайте підтримки у друзів та рідних. Самотність – це не ліки від вигорання. Турбота про близьких може допомогти, вважають психологи.

«Намагайтеся оточити турботою себе та близьких. Люди, які нагадують вам про вашу цінність і яким ви довіряєте, можуть врятувати вас від вигорання», - каже психолог.

Робіть перерви. Вбудуйте їх у свій щоденний графік, радить Бернетт-Зіглер. Відпочивайте, займаючись тим, що вам дуже подобається, наприклад, читаючи улюблену книгу.

«Візьміть відпустку або, за потреби, навіть більшу перерву у роботі», - каже Бернетт-Зіглер.

Після того, як Сайдс відчула, що минулого року зайшла в глухий кут, вона зробила «величезний крок назад» і тимчасово закрила свій інтернет-бізнес. Через кілька місяців, за її словами, вона відчула, що знову має енергію, аби відновити роботу.

Акцентуйте увагу на власному добробуті. Ми часто займаємось спортом через соціальний тиск, такий як досягнення так званого ідеального тіла. У цьому контексті фізичні навантаження можуть не допомогти зняти стрес. Але фізичні тренування заради задоволення можуть це зробити.

«Робіть це для себе, а не для того, щоб відповідати чужим очікуванням», - каже експерт.

Розставляйте пріоритети. Наприкінці кожного робочого дня Вайс знає, що вона могла б легко працювати ще кілька годин, але жінка чітко усвідомлює, що є інші важливі речі, такі як проведення часу зі своїми дітьми. Вона рекомендує створити режим, який може допомогти відмежувати робочий час від дозвілля.

Будьте креативні. Живопис, написання віршів, шиття та будь-яка інша форма творчого самовираження - це реальні способи пережити хронічний стрес, який провокує емоційне вигорання. Творчість допомагає «відремонтувати» всі свої почуття, спрямовуючи емоції на предмет чи процес, резюмує видання.

Будь-який травматичний досвід - наприклад, розрив стосунків, загроза здоров’ю, втрата близьких чи навіть фінансова криза, може дестабілізувати соціальні контакти. Люди інстинктивно шукають тих, хто забезпечує комфорт і підтримку, і рефлекторно віддаляються від токсичного оточення.

У розпал пандемії коронавірусу ризик інфікування хворобою змусив людей бути більш обачними щодо того, кого вони «допускають у своє коло». Для багатьох процес «звуження кола друзів» був моментом «просвітлення» і навіть визволення. COVID-19 дав привід розірвати небажані стосунки, одночасно даючи людям час і простір для зміцнення зв’язків з тими, про кого вони справді піклуються. NYT розповідає, як зберегти дружбу під час пандемії

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі