Хімічна атака в Сирії: хроніка подій

Доповнено
Поділитися
Хімічна атака в Сирії: хроніка подій Світ завмер в очікуванні прямої воєнної конфронтації між США і Росією на території Сирії © Агентство Анадолу
Глава Білого дому оголосив про підготовку ракетного удару по Сирії, у свою чергу Росія пригрозила жорстко відповісти на дії США.

Хімічна атака проти мирного населення відбулася в результаті жорстоких Бев за контроль передмістя Дамаска, а саме східної Гути і міста Дума, між військами Башара Асада, яких підтримує Росія та Іран; військами Вільної сирійської Армії, яких підтримує США і їх союзники; і загонами фронту Аль-Нусра (відділення терористичної організації "Аль-Каїда" на території Сирії та Лівану - ред.). Пізніше в Росії заявили про перемогу режиму Асада над повстанцями в Думі. За дотриманням правопорядку під час переходу Думи під контроль сирійського диктатора стежитимуть підрозділи військової поліції Росії.

Хімічна атака

7 квітня Сирійське повстанське угрупування Джаиш аль-Іслам звинуватило урядові сили в тому, що вони скинули бочковую бомбу з отруйними речовинами з вертольота на цивільне населення Думи у східній Гуті.

Так, за даними медіацентру східної Гути, в результаті від задухи загинули 75 осіб і постраждали близько тисячі. Цією отруйною речовиною міг бути зарин.

Інцидент в Думі став далеко не першим випадком використання забороненої зброї в сирійському конфлікті.

За даними Держдепу США, всього з початку року в країні сталося 9 нападів із застосуванням хімічної зброї.

Засідання Радбезу ООН

Як наслідок США, Британія і Франція ініціювали екстрене засідання РБ ООН. Вимогу підтримали ряд непостійних членів РБ ООН – Польща, Нідерланди, Швеція, Перу, Кувейт і Кот-Д'івуар.

Під час проведення екстреного засідання РБ ООН, США винесли на голосування проект резолюції про заснування нового механізму розслідування хімічних атак в Сирії. Мова йде про місію, яка замінить групу експертів ООН-ОЗХО. Однак Росія наклала вето на проект резолюції США.

Пізніше, Рада Безпеки ООН відхилив російський проект резолюції по Сирії. Його підтримали менше половини учасників.

У той же час, постійний представник США в ООН Ніккі Хейлі повідомила, що Вашингтон прийме відповідні заходи у зв'язку з хімічної атакою в сирійському місті Дума незалежно від рішення Ради Безпеки ООН.

Верховний комісар ООН з прав людини Зейда Раад аль-Хуссейн сказав, що нездатність дати жорстку відповідь на застосування хімічної зброї тільки заохочує її використання, а також вказав на марність роботи Радбезу через можливість блокувати рішення.

У свою чергу, ЄС закликав відновити мандат Об'єднаного слідчого механізму ООН, роботу якого заблокувала Росія у листопаді минулого року.

Пізніше Всесвітня організація охорони здоров'я підтвердила використання хімзброї військами Асада в Думі. Після бомбардування у більш ніж 500 постраждалих виявили сиптомы отруєння хімічною речовиною.

Міжнародна Організація по забороні хімічної зброї (ОЗХО) відправить "найближчим часом" в Сирію команди експертів, які повинні зібрати інформацію щодо інциденту.

ОЗХО звернулася до сирійському уряду з проханням провести необхідні підготовчі роботи для старту місії по встановленню фактів отруєння.

Пізніше, Болівія ініціювала скликання засідання Радбезу ООН через конфронтацію навколо Сирії. Засідання РБ ООН призначено на 12 квітня.

Також, в НАТО заявили, що готують зустріч з начальником Генштабу РФ. Це стане першою зустріччю головнокомандувача Об'єднаних сил НАТО в Європі з начальником Генштабу Росії з 2014 року.

Заява Трампа та світових лідерів

Президент США Дональд Трамп назвав Асада "твариною" і поклав відповідальність за його дії на Іран, Росію і особисто президента РФ Володимира Путіна. Американський президент пообіцяв, що винні "заплатять високу ціну", а режим сирійського диктатора припинить існування. Пізніше Трамп пообіцяв вжити рішення про відповідні дії протягом найближчих 48 годин.

Опісля стало відомо, що Трамп віддав наказ ударній групі ВМС США вирушити у напрямку Близького Сходу. Групу з семи бойових кораблів очолює авіаносець Harry S. Truman. Загальна чисельність екіпажів кораблів перевищує 6,5 тисяч осіб. Ракетний есмінець ВМС США Donald Cook також вийшов з порту Ларнака на Кіпрі і попрямував у напрямку до сирійському порту Тартус, де знаходиться військово-морська база Росії.

Учасники наради в Білому Домі зійшлися на думці, що тільки більш потужний, ніж торішній удар, може стати стримуючим чинником від подальшого використання хімічної зброї.

Пізніше, Дональд Трамп зробив досить суперечливу заяву у своєму Twitter: "Я ніколи не говорив, коли ми вдаримо по Сирії! Може бути, скоро, а, може, і не скоро! У будь-якому випадку, США під моїм контролем провела відмінну роботу по рятуванню регіону від ІДІЛ. Так де ж ваші "Спасибі Америка?".


Після таких кроків Трампа, Євроконтроль попередив авіакомпанії про ймовірні ударі по Сирії протягом 72 годин. Регіон Східного Середземномор'я оголошений зоною ризику для польотів цивільних авіасуден.

Президент Франції Емманюель Макрон, також висловив готовність завдати ударів по позиціях Асада. Він пообіцяв прийняти відповідне рішення в найближчі дні і пообіцяв не бомбити союзників сирійського диктатора.

Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей під час телефонної розмови у вівторок, 10 квітня, з президентом США Дональдом Трампом заявила, що Великобританія не буде приєднуватися до нанесення військового удару по Сирії через застосування в регіоні хімічної зброї проти цивільного населення. Сполучене Королівство хоче отримати більше вагомих доказів щодо хіматаки в місті Дума.

Пізніше Тереза Мей поміняла свою позицію, і заявила, що підтримає військові дії проти режиму Башара Асада. Для цього прем'єру Великобританії не потрібно попереднє схвалення парламенту.

Ангела Меркель відмовилася бомбити Сирію. Німеччина не задіє сили Люфтваффе в операції проти Башара Асада, але підтримає будь-які дії країн-союзників.

Пентагон заявив про готовність до реалізації військових сценаріїв в Сирії. США продовжують оцінювати розвідувальні дані щодо хімічної атаки в Сирії.

Реакція Росії та Путіна

Після того, як Трамп відправив ударну групу ВМС США в район Близького Сходу, Москва попередила Вашингтон про серйозні наслідки, у разі якщо США наважаться завдати удари по Сирії, про це заявив постійний представник Росії при ЄС Володимир Чижов.

Пізніше, Посол Росії в Лівані Олександр Засипкін заявив, що російські військові сили знищать всі випущені по Сирії ракети разом з джерелами їх запуску.

Олександр Засипкін, сказав, що він посилається на заяву президента Росії Володимира Путіна та російського начальника штабу.

"Якщо буде завдано удар американцями, то ... ракети будуть збиті і навіть джерела, з яких були випущені ракети", - сказав він телеканалу Хізбалли "Аль-Манар".

Це означає, що Росія і США знаходяться на межі прямого військового зіткнення в Сирії. Світ з обережністю спостерігає за тим, що станеться в найближчі дні на Близькому Сході.

Після заяв Засипкіна, у ЗМІ з'явилася інформація, що в районі російської авіабази в Сирії помічені Су-34 з протикорабельними ракетами. Кому саме належать ці літаки, Росії, або ж режиму Башара Асада, не відомо.

При цьому слід зазначити, що ні сирійська опозиція, ні терористичні угрупування, що діють на території Сирії, своїм флотом не володіють. Таким чином, протикорабельні ракети призначені для стримування флоту США і їх союзників, які діють в регіоні.

Нагадаємо, що президент США Дональд Трамп відмовився від участі в південноамериканському саміті в Колумбії, для того щоб особисто спостерігати за ходом операції ВМС США.

На даний момент вже стало відомо, що Дональд Трамп оголосив про майбутній ракетний удар по Сирії.

Пізніше, в МЗС РФ відреагували на попередження Трампа про ракетний удар по Сирії. Марія Захарова заявила про те, що ракети США знищать всі докази застосування хімзброї в Сирії.

Після висловлювань Трампа про "розумні ракети", російські ударні сили і ППО були приведені в бойову готовність. Також ЗМІ повідомили про вихід російських бойових кораблів з сирійського порту Тартус в зв'язку з підготовкою нанесення Сполученими Штатами ракетного удару. Згідно супутниковим знімком, датованим 11 квітня, в порту залишилася одна російська підводний човен. Раніше в доках стояли сім кораблів, два протидиверсійних катери і два підводні човни.

У свою чергу, Путін і Нетаньяху обговорили по телефону ситуацію в Сирії. Путін попросив ізраїльського прем'єра не дестабілізувати обстановку в Сирії.

Далі, в Сирії почалася евакуація авіації і головного штабу урядових військ. Сирійці переміщують важливу зброю і об'єкти на територію російських баз, щоб вивести їх з під потенційного ракетного удару.

Пізніше в ЗМІ з'явилася інформація, що в разі прямого зіткнення авіація і флот Росії понесуть від дій США величезну шкоду, тому швидше за все, РФ вдарить по американцях крилатими ракетами.

Також, британські літаки на Кіпрі готові до удару по Сирії. Винищувачі виведені на злітно-посадочні смуги в Акротірі і чекають наказу атакувати.

Стало відомо, що РФ розраховує отримати від США координати цілей, за якими можуть бути нанесені удари в Сирії, щоб виключити можливість втрати з російської сторони.

Пізніше, американський розвідувально-аналітичний центр Stratfor оприлюднив ймовірні цілі удару американських ракет в Сирії. В агентстві вважають, що найбільший ризик потрапити під удар високоточної зброї США у сирійських авіабаз Думайр, Мардж Рухайіл і Меззех, які армія Асада частіше за інших використовувала при нальотах на раніше підконтрольне повстанцям передмістя столиці Східної Гути.

Далі, ЗМІ повідомили, що ударна група ВМС США вже готова вразити цілі в Сирії. Сполучені Штати швидше за все виберуть опцію ударів з підводних човнів, щоб не ризикувати американськими льотчиками.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі