Financial Times: Угода США та Німеччини щодо «Північного потоку-2» — це ведмежа послуга для України

Поділитися
Financial Times: Угода США та Німеччини щодо «Північного потоку-2» — це ведмежа послуга для України © nord-stream2.com
Київ виправдано стурбований тим, що агресія Москви може втратити стримувальний фактор.

Минулого місяця президент Росії Володимир Путін опублікував статтю, у якій наголошував, що росіяни та українці – «один народ», і, ймовірно, відкрив двері для подальшого втручання Кремля у справи країни-сусіда. Через кілька днів адміністрація президента США Джо Байдена оголосила про угоду з Берліном щодо газопроводу «Північний потік -2» - це становить серйозну загрозу для безпеки та економіки України. США та Німеччина в обмін пообіцяли невпевнені гарантії та компенсацію для Києва, але ця «угода» - завдає величезної шкоди Україні, пише Financial Times.

«Північний потік-2» завжди мав підґрунтя геополітичного проекту. Трубопровід дасть Росії можливість транспортувати газ до Західної Європи під Балтійським морем безпосередньо до Німеччини, в обхід України. Це позбавить Київ транзитних зборів.

Російський «Газпром» заявив, що поставки можуть продовжуватися і через Україну, якщо європейські споживачі купуватимуть додатковий російський газ (політика ЄС - зменшити залежність від Росії). Путін попередив, що Україна має проявити «добру волю», що фактично означає: «виконайте накази Кремля ​для продовження транзиту».

Київ виправдано стурбований тим, що агресія Москви втратить стримувальний фактор, оскільки Кремль більше не буде покладатися на український трубопровід для прибуткового експорту енергії.

У травні Джо Байден відмовився від санкцій США проти оператора газопроводу, заявивши, що вони не мають сенсу, оскільки проект було завершено на 90 відсотків. Про домовленості з Німеччиною оголосили через кілька днів після того, як він прийняв у Білому домі канцлера Ангелу Меркель, яка пообіцяла заходи, що будуть обмежувати експорт російського газу до Європи, якщо Москва використовуватиме енергію як зброю або загострить подальшу агресію проти України.

Білий дім запропонував допомогу для підтримки відновлюваної енергетики в Україні, і сказав, що Берлін за підтримки США використовуватиме свої важелі впливу, щоб сприяти продовженню транзиту російського газу через Україну.

Угода є недоліком на всіх рівнях. Зобов'язання протидіяти російській агресії невизначені, фонд для розвитку «зеленої енергетики» не компенсує всю шкоду для Києва, а пропозиція Німеччини щодо сприяння продовження транзиту газу - це просто «розмита обіцянка».

Перспективи виглядають погано. Те, що Вашингтон і Берлін домовились про угоду, яка має вирішальне значення для інтересів України без прямої участі Києва, стало подарунком для риторики Путіна про те, що «великі держави» завжди вирішують долю «менших країн». Крім того, Білий дім, схоже, забув, що вибори в Німеччині відбудуться вже у вересні. США доведеться співпрацювати з наступним урядом Берліна, до якого, швидше за все, увійдуть «Зелені», які виступають проти «Північного потоку-2».

Тож чому Білий дім уклав угоду, яка також викликала двопартійну опозицію в Конгресі? Відповідь, ймовірно, є наслідком наміру деяких радників Байдена «поставити на паузу російську проблему», зосередивши політику США на головній загрозі – Китаї.

Росія, на думку деяких представників адміністрації США, втрачає свою силу: вплив Москви, крім запасів викопного палива, походить від ядерного арсеналу, який непридатний для використання на практиці.

Цей аргумент також може бути помилковим. Останні роки показали, що агресія Росії становить загрозу європейській, а отже, і глобальній безпеці. Кремль має досить велику армію, яку він готовий використовувати.

Замість того, щоб об’єднати демократії, як обіцяв Байден, ця угода розколола ЄС на Схід та Захід, а Польща та країни Балтії глибоко стурбовані наслідками. Крім того, нездатність протистояти анексії Криму та замах на суверенітет України створює небезпечний прецедент, який буде відзначений у Пекіні, а Китай вже має свої територіальні претензії до сусідів. Відповідати на загрозу Пекіна автоматично означає належним чином реагувати на агресію Кремля, а не намагатися «поставити її на паузу», резюмує видання.

Нагадаємо, наприкінці травня США оголосили про відмову вводити санкції проти оператора газопроводу «Північний потік-2» і його виконавчого директора Маттіаса Варніга.

У Держдепартаменті відмову від розширення санкцій пояснили необхідністю налагодити відносини з Німеччиною, що постраждали під час президентства Дональда Трампа. Сам Байден пояснив відмову тим, що «газопровід добудований на 90%», і водити санкції на цьому етапі контрпродуктивно для відносин з Європою.

21 липня  заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила, що США і Німеччина досягли домовленостей стосовно газопроводу «Північний потік-2». Сполучені Штати не зупинятимуть добудову російського проєкту. Строни також  домовилися про заходи забезпечення енергетичної безпеки України.

Як розглядати заяву США і Німеччини щодо енергетичної безпеки на континенті? В Україні вже поспішили назвати це «зрадою». Зарано. Вона буде провальною для наших інтересів лише у тому разі, якщо ми й надалі нічого не робитимемо замість наповнення її змістом, який захистить Україну та Європу. Усе в наших руках, треба лише подивитися на проблему спокійно та виконати «домашню роботу». Як? Читайте у статті Лани Зеркаль «Як Україні не втратити можливості виграти в протистоянні навколо «Північного потоку-2»» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі