Financial Times прогнозує, що чекає на світ у 2022 році

Поділитися
2022 рік обіцяє бути важким.

Світ на порозі 2022 року здається особливо непередбачуваним і тривожним. Автори Financial Times діляться своїми прогнозами на 2022 рік: від можливої появи ще більш трансмісивного штаму коронавірусу до конфлікту РФ та України.

На 2021 рік 17 із 20 прогнозів FT здійснилися. Аналітики помилилися щодо повернення США до ядерної угоди з Іраном і були занадто песимістично налаштовані щодо вакцинації від COVID, адже зараз близько половини населення світу отримали дві дози вакцини.

Чи з’явиться ще більш трансмісивний варіант коронавірусу, ніж Delta та Omicron? Чи стане він панівним у світі?

Цілком ймовірно. Більшість вірусологів очікували, що на зміну Delta прийде щось більш трансмісивне, але мало хто передбачав такий раптовий сплеск захворюваності, який викликав штам «Омікрон». Коронавірус може інфікувати мільярди людей у ​​2022 році, тому було б дивно, якби еволюція вірусу не створила новий штам, який стане ще більш трансмісивним.

Чи спричинить наступний домінуючий варіант важкий перебіг захворювання та сплеск летальних випадків, залежатиме від масштабів вакцинації та дотримання правил соціального дистанціювання, прогнозують аналітики.

Чи стабілізується інфляція?

Швидше за все, ні. Думка про те, що інфляційний «сюрприз» 2021 року буде тимчасовим, виявилася помилкою. Однак дефіцит, який спостерігався у 2021 році, дійсно може бути тимчасовим.

Спостерігається низький рівень безробіття та високий рівень вакансій. Помірне посилення монетарної політики, що очікується в 2022 році, може означати зростання інфляції, вважає економіст Мартін Вольф.

Що буде з ринком праці?

Швидше за все, хвиля масових звільнень у країнах Заходу піде на спад. У США вона вже починає втрачати силу, і матері, які припинили роботу, коли школи були зачинені, повертаються до офісів. Якщо хвиля штаму «Омікрон» піде на спад, ще більше людей повернуться до роботи, оскільки вірус відступить, а заощадження, накопичені минулого року, будуть закінчуватися. Однак демографічне старіння та падіння рівня міграції означають, що ринки праці все ще залишаться «під напругою», прогнозує аналітик Дельфіна Штраус.

Чи виконають країни свої обіцянки у боротьбі зі зміною клімату?

Ні. Навіть з урахуванням усіх нових кліматичних обіцянок, зроблених на саміті COP26 у Глазго, аналітики кажуть, що планета все одно нагріється щонайменше на 1,8°C порівняно з доіндустріальним рівнем.

Підтримка безпечнішого рівня глобальної температури 1,5°C вимагає більш різкого скорочення викидів парникових газів, особливо для Китаю, на який припадає 27% глобальних викидів — більше, ніж на США та ЄС разом.

Але ні Китай, ні інші великі економіки не показують жодних ознак швидкої реалізації своїх кліматичних цілей у 2022 році, ані політики, необхідної для їх досягнення, каже аналітик Піліта Кларк.

Чи отримає Франція «ультраправого президента»?

Швидше за все, ні. Ультраправі Франції підтримали кандидата у президенти Еріка Земмура. Але за винятком несподіваних поворотів (багато може статися за чотири місяці), Земмур може отримати голоси, здебільшого за рахунок іншого кандидата Марін Ле Пен, яка більше не впевнена, що потрапить до другого туру. У другому турі вона або Земмур, швидше за все, зіштовхнуться з президентом Еммануелем Макроном, який згуртує проти них основних виборців. Однак погана новина для Макрона полягає в тому, що він, ймовірно, виграє з меншим відривом, ніж у 2017 році, вважає політолог Анн-Сільвен Шасані.

Росія розпочне вторгнення в Україну?

Швидше за все, ні. Широкомасштабне вторгнення може загрожувати великими жертвами для РФ. Крім того, очільник Кремля Владімір Путін віддає перевагу іншим геополітичним підступам.

Без військового вторгнення Путін може досягти багатьох своїх цілей: дестабілізувати Україну, стримувати союзників Києва від надання військової допомоги, шантажувати НАТО та примусити до більших поступок у переговорах. Однак Москва може створити ще більше проблем для себе, посилюючи конфлікт на Донбасу. Але саме здатність до ескалації наразі є найсильнішим активом Кремля, вважає аналітик Бен Хол.

Чи втратить Демократична партія США контроль над Конгресом у листопаді?

Швидше за все, так. Демократи втратять і Палату представників, і Сенат в результаті «республіканського тиску». Проміжні вибори в США, як правило, є невдачею для партії, яка контролює Білий дім.

Крім низького рейтингу схвалення президента Джо Байдена, республіканці вже маніпулювали виборчим законодавством в штатах, якими вони керують, що лише посилить невдоволення лібералів системою, яку вони вважають налаштованою проти них, вважає політолог Едвард Люс.

Чи вторгнеться Китай на Тайвань?

Ні, принаймні не цього року. Питання цілком справедливе, враховуючи активізацію військових навчань Китаю поблизу Тайваню. Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що військові навчання Пекіна виглядали «як репетиція вторгнення». Але напад на Тайвань загрожував би економічним самогубством для Китаю. США швидше за все запровадять жорсткі санкції, які можуть торкнутися левової частки в 350 мільярдів доларів у сфері напівпровідників, які Китай імпортує щороку. Без напівпровідників китайська економіка зруйнувалася б, прогнозує аналітик Джеймс Кінг.

Чи зміцнять свої позиції військові сили М'янми?

Швидше за все, ні. Майже через рік після перевороту, який повалив владу Аун Сан Су Чжи, режим Мін Аунг Хлайн зіштовхнувся з масовою опозицією розлюченого населення. Жоден іноземний партнер, включаючи Росію та Китай, офіційно не визнав нову владу М’янми, хоча Камбоджа та Індія зробили дипломатичні кроки.

Незважаючи на військову кампанію боротьби з повстанцями на північному заході, партизанські «загони народної оборони» утримують певні частини території. Оскільки економіка перебуває в стані вільного падіння, а державний переворот виявився провальним, плани генералів щодо повторного проведення виборів далекі від реальності, вважає політолог Джон Рід.

Чи дозволять США Ірану розробити ядерну зброю?

Швидше за все, ні. Тривають переговори, щоб врятувати ядерну угоду 2015 року, яку зруйнував колишній президент США Дональд Трамп. Адміністрація нового президента Джо Байдена сподівається врятувати договір, але шанси на угоду, яка переконає Іран повернутися до «ядерних обмежень», здаються незначними. Іран наполягає, що його ядерна програма призначена для цивільного використання. Однак ключовим питанням може стати те, чи вийде переконати Ізраїль уникати актів агресії, які спровокують Іран перейти до наступної небезпечної стадії розробки ядерної зброї, прогнозує аналітик Ендрю Інгленд.

Чи вдасться африканським країнам вакцинувати 70 відсотків свого населення?

Ні. Хоча деякі країни, такі як Марокко та Південна Африка, швидше за все досягнуть вищого рівня вакцинації. У 2021 році спроби забезпечити достатню кількість вакцин за допомогою закупівель та глобальної ініціативи Covax провалилися, оскільки західні країни використали свій вплив, щоб вийти на перше місце в черзі отримання щеплень.

Ситуація покращиться у 2022 році. Але нові варіанти коронавірусу, карантинні обмеження і логістичні проблеми означають, що багато африканських країн продовжуватимуть відставати в темпах вакцинації, вважає політолог Девід Пілінг.

Чи залишиться при владі президент Бразилії Жаїр Болсонару?

Швидше за все, ні. У вересні Болсонару заявив, що «тільки Бог може забрати його з посади президента», але, незважаючи на такі слова, очікується «прозаїчний кінець». Висока інфляція та падіння економіки стануть перешкодами для його перемоги на президентських виборах. Колишній президент Луїс Інасіо Лула да Сілва має переваги, щоб перемогти з великим відривом, і ні населення Бразилії, ні її демократично налаштовані збройні сили, ймовірно, не підтримають спробу Болсонару в стилі Трампа утриматися при владі після поразки на виборах, вважає аналітик Майкл Стотт.

Чи будуть інші країни розширювати тиск на криптовалюту, як це зробив Китай?

Швидше за все, ні. Через три місяці після того, як Китай оголосив всю «криптовалютну діяльність» «незаконною», вона все ще розглядається як неприйнятна. Частково це логістичне питання. Більшість регуляторів стверджують, що широку заборону на криптовалюту неможливо запровадити на ринках із легким доступом до Інтернету. Регуляторні органи, особливо на Заході, також протидіють забороні ринкової діяльності без дуже вагомих причин, наприклад, без доказів фактичної шкоди.

У більшості юрисдикцій такий підхід — це встановлення меж. США розпочали розробку законодавства, яке передбачає заборону небанківським організаціям випускати деякі типи криптовалюти, а ЄС розробив проект правил для регулювання компаній, що обслуговують та випускають криптоактиви. Винятком з цієї тенденції є Індія, уряд якої заявив у листопаді, що розглядає можливість заборони приватних криптовалют, зазначає економіст Лаура Нунан.

Якщо 2021 рік став періодом, коли світ перевернув хід пандемії, то в 2022 році домінуватиме потреба пристосуватися до нових реалій, як у сферах, змінених коронавірусною кризою (модифікований світ роботи, майбутнє подорожей), так і в «старих» глибоких аспектах, які знову активізувалися (прискорення зміни кліматупіднесення Китаю). The Economist називає десять тем і тенденцій, на які варто звернути увагу наступного року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі