Переговори з Росією щодо проекту газопроводу "Турецький потік" певний час тому вже і так були припинені за ініціативою саме турецької сторони, і ніякого відношення до інциденту зі збитим Су-24 не вони мають, заявив президент Туреччини Тайіп Ердоган.
"Сьогодні ми повинні знати правду", - підкреслив він, коментуючи поширені в ЗМІ заяви російських офіційних осіб про нібито припинення Москвою переговорів з Анкарою щодо "Турецького потоку".
За словами Ердогана, "Турецький потік" був відкладений певний час тому", і "таким чином, тут немає яких-небудь негативних обставин, зумовлених недавніми подіями".
"Поки не спостерігається ознак того, що проблеми, які існують між нами і Росією, можуть відбитися на таких проектах, як АЕС "Аккую", газових проектах. Серед громадськості поширюється інформація про те, що Росія призупинила проект "Турецький потік". Не вірте цій недостовірної інформації. Навпаки, "Турецький потік" був відкладений деякий час тому у зв'язку з невиконанням наших вимог", - заявив Ердоган, виступаючи в суботу на форумі "Тиждень інновацій в Туреччині" в Стамбулі, цитує його турецьке агентство Anadolu.
У жовтні стало відомо про те, що Туреччина подала в суд на "Газпром" з вимогою дати знижку на газ, яку Москва пообіцяла Анкарі майже рік тому в обмін на дозвіл будівництва "Турецького потоку".
Напередодні минулого Нового року, 29 грудня 2014 року в Анкарі президент РФ Володимир Путін "сенсаційно" оголосив про відмову від "Південного потоку" і намір РФ разом з Туреччиною будувати "Турецький потік".
Тоді ж була досягнута домовленість про те, що Росія знизить для Туреччини ціну на свій газ в обмін на будівництво "Турецького потоку" (держкомпанії підписали відповідний "меморандум про взаєморозуміння"). За даними голови Міненерго РФ Олександра Новака, знижка на російський газ повинна скласти 10,25% (хоча спочатку РФ запропонувала "смішну" знижку у 6%). У цьому контексті слід зауважити, що, на думку місцевих, так і міжнародних експертів, Туреччина, безсумнівно, могла б розраховувати на значно більшу знижку, з огляду на практику "Газпрому" винагороджувати своїх партнерів щедрими знижками на закуповуваний газ.
Проте до цих пір "Газпрому" і турецькій держкомпанії Botas так і не вдалося підписати угоду про знижку. Як і досі не почалося будівництво "Турецького потоку".
Ще влітку в ЗМІ з'явилися повідомлення, що це може вплинути на терміни підписання між Москвою та Анкарою міжурядової угоди щодо "Турецького потоку" і відкласти строки його реалізації. При цьому в "Газпромі" заперечували прямий зв'язок реалізації "Турецького потоку" з наданням знижки на російський газ для Туреччини.
Про намір подати до Стокгольмського арбітражу Туреччина вперше заявила в червні цього року.
Позиція Туреччини була багаторазово озвучена Ердоганом і прем'єр-міністром Давутоглу, членами уряду і керівництвом державної компанії Botas. Туреччина не проти будівництва однієї нитки газопроводу, яка призначена для країни, однак не збирається брати участь у будівництві додаткових "труб", оскільки не бачить у цьому ніякої комерційної вигоди.
У нинішньому році, після того, як Росія втратила Україну як головного покупця російського газу, Туреччина вийшла на друге місце за величиною ринку експорту газу "Газпрому" (найбільшим покупцем поки залишається Німеччина). Російський газ поставляється до Туреччини безпосередньо по газопроводу "Блакитний потік" через Чорне море і по Трансбалканському газопроводу, транзитом через Україну, Молдову та Болгарію. У 2014 році "Газпром" експортував до Туреччини 27,4 млрд куб. м газу.