Туреччина подала позов в арбітраж на російський "Газпром" з вимогою перегляду умов контракту для зниження ціни на газ, повідомляє агентство Bloomberg з посиланням на міністерство енергетики Туреччини.
"Туреччина подає позов у міжнародний арбітраж з приводу ціни на російський газ", - цитує агентство заяву міністерства.
Позов поданий від імені турецької державної компанії Botas, в понеділок вона повідомила про це російський "Газпром експорт". Коментар представника російського монополіста поки отримати не вдалося.
У той же час, як повідомляє Reuters з посиланням на слова турецького чиновника з Міненерго, Botas все одно "продовжує переговори з російською компанією", пише турецька газета Hurriyet.
За даними Botas, мова йде про ретроактивном перегляд контракту з 29 грудня 2014 року.
Напередодні минулого Нового року, 29 грудня 2014 року в Анкарі президент РФ Володимир Путін "сенсаційно" оголосив про відмову від "Південного потоку" і намір РФ разом з Туреччиною будувати "Турецький потік".
Тоді ж була досягнута домовленість про те, що Росія знизить для Туреччини ціну на свій газ в обмін на будівництво "Турецького потоку" (держкомпанії підписали відповідний "меморандум про взаєморозуміння"). За даними голови Міненерго РФ Олександра Новака, знижка на російський газ повинна скласти 10,25% (хоча спочатку РФ запропонувала "смішну" знижку у 6%). У цьому контексті слід зауважити, що, на думку місцевих, так і міжнародних експертів, Туреччина, безсумнівно, могла б розраховувати на значно більшу знижку, з огляду на практику "Газпрому" винагороджувати своїх партнерів щедрими знижками на закуповуваний газ.
Проте до цих пір "Газпрому" і турецькій держкомпанії Botas так і не вдалося підписати угоду про знижку. Як і досі не почалося будівництво "Турецького потоку".
Ще влітку в ЗМІ з'явилися повідомлення, що це може вплинути на терміни підписання між Москвою та Анкарою міжурядової угоди щодо "Турецького потоку" і відкласти строки його реалізації. При цьому в "Газпромі" заперечували прямий зв'язок реалізації "Турецького потоку" з наданням знижки на російський газ для Туреччини.
Про намір подати до Стокгольмського арбітражу Туреччина вперше заявила в червні цього року.
Позиція Туреччини була багаторазово озвучена Ердоганом і прем'єр-міністром Давутоглу, членами уряду і керівництвом державної компанії Botas. Туреччина не проти будівництва однієї нитки газопроводу, яка призначена для країни, однак не збирається брати участь у будівництві додаткових "труб", оскільки не бачить у цьому ніякої комерційної вигоди.