Brexit без торговельної угоди стане серйозним ударом для ЄС — Bloomberg

Поділитися
Невдалий Brexit завдасть економічного болю Європі.

Британія та ЄС намагаються укласти торговельну угоду, однак сторони все ще не можуть дійти згоди. Здається, що Європа не надто боїться перспектив того, що торговельна угода з Британією провалиться. Європейці не переймаються, що десятиліття безперешкодної торгівлі між Великою Британією та Європейським Союзом можуть невдало завершитися, пише Bloomberg.

На перший погляд здається, що 27 країн-членів блоку не надто постраждають, якщо торговельної угоди з Британією не буде досягнуто.

Однак, відсутність угоди була б величезним випробуванням здатності ЄС керувати кризовими ситуаціями. Якщо в 1970-х роках Франція та Німеччина активізували більш глибоку монетарну та економічну інтеграцію, щоб витягнути Європу з «депресії», нинішній франко-німецький дует політичних лідерів Еммануеля Макрона та Ангели Меркель змушений керувати процесом розірвання зв'язків ЄС із однією з найбільш впливових країн Європи та найбільшим торговельним партнером ЄС – Великою Британією.

Відсутність угоди означає високі торговельні тарифи, а також потенційні затримки митних перевірок після закінчення перехідного періоду Brexit 31 грудня. Як би «скромно» не оцінювався економічний ефект, він може зробити деякі європейські підприємства нежиттєздатними. Для прикладу, близько 40% експорту сільськогосподарської продовольчої продукції Ірландії призначено для Великої Британії, її найбільшого торговельного партнера. Невдалий Brexit без угоди може коштувати Ірландії 6% її прибутків.

Німецькі автовиробники також зазнають сильних ударів. Якщо вірити прогнозам, то втрати німецького експорту можуть становити 8,2 млрд євро щорічно. І Франція, окрім «свіжих тарифів» на експорт вина та продовольства до Великої Британії, може зіштовхнутися з тим, що французькі риболовні флоти втратять доступ до британських вод. Однак Макрон пообіцяв, що цього не станеться. Було б політичним провалом, якби ці робочі місця були зруйновані Брекзитом.

Ефект невдалого Brexit також відчуватиметься і у Східній Європі, де експорт Словаччини та Угорщини до Великої Британії становить від 1,5 до 3% валового внутрішнього продукту.

При цьому, відсутність торговельної угоди з ЄС не допомогла б і Великій Британії процвітати. Тим не менше, відсутність торговельної угоди також перевірить здатність Макрона та Меркель використати економічну підтримку, щоб зберегти союз. Судячи з реакції європейських країн на фонд, спрямований на відновлення ЄС після COVID-19, непросто змусити 27 країн домовитись про розмір запозичень.

Окрім грошей, ЄС доведеться приймати логістичні та політичні рішення, щоб захистити свій єдиний ринок від Великої Британії, яка, ймовірно, буде використовувати всі важелі для конкуренції, адже ніхто не знає, як буде себе поводити уряд британського прем’єра Бориса Джонсона в такому випадку.

Якщо Джонсон вирішить не перевіряти потік товарів через Ірландське море, як було домовлено раніше, ірландський кордон може стати потенційним "раєм для контрабандистів". ЄС довелося б знайти нові способи перевіряти товари.

Це все вимагає спритної дипломатії для блоку, який втратив сприятливі відносини з Британією.

Що стосується ядерної угоди з Іраном, цифрових податків та проблеми зміни клімату, Велика Британія «знаходиться в тому ж таборі», що і Франція. Справді, у питаннях безпеки франко-британське співробітництво закладене у двосторонні договори, швидше за все, зможе пережити Brexit.

Однак, невдалі переговори щодо Brexit вже починають руйнувати довіру між Британією та ЄС. Але, можна сподіватися, що суперечка навколо угоди не розірве більш широкі політичні зв'язки.

Зрозуміло, що основний удар внаслідок відсутності торговельної угоди з ЄС візьме на себе саме Велика Британія, де політична та економічна ставка досить висока, щоб уявити можливий розпад самої країни. При цьому ЄС також зазнає тиску. Якщо угоду не вдасться укласти, це буде величезним випробуванням для блоку, резюмує видання.

Поділитися
Дивіться спецтему: Brexit
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі