Bloomberg: Що Китай може зробити у відповідь на візит Пелосі на Тайвань?

Поділитися
Bloomberg: Що Китай може зробити у відповідь на візит Пелосі на Тайвань? © depositphotos / Sheilaf2002
Видання перелічує шість потенційних сценаріїв, як Пекін може відреагувати на візит Пелосі в Тайбей.

Спікер Палати представників Ненсі Пелосі сьогодні збирається прибути з візитом на Тайвань. Тож світ готується до потенційної реакції Пекіна. Лідер Китаю Сі Цзіньпін сказав президенту США Джо Байдену під час телефонної розмови минулого тижня, що «той, хто грає з вогнем, обпечеться».

Прес-секретар Міністерства закордонних справ КНР Чжао Лицзянь в понеділок заявив, що Народна визвольна армія «не буде сидіти, склавши руки», якщо Пелосі приїде на Тайвань і стане першим за 25 років американським чиновником найвищого рівня, який це зробить. Ні Байден, ні Сі Цзіньпін не зацікавлені в конфлікті, який може принести ще більше економічних проблем обом країнам, - пише Bloomberg. І телефонна розмова минулого тижня говорить, що лідери готуються до особистої зустрічі у найближчі місяці. Але войовнича риторика і дедалі більша ворожнеча посилюють тиск на Сі Цзіньпіна дати жорстку відповідь на візит Пелосі. Тим більше зараз, коли він готується до засіданні Компартії, на якому він сподівається стати лідером Китаю втретє.

США скасували угоду з Тайванем про спільну оборону в 1979 році. Але Китаю все одно потрібно враховувати можливе військове втручання Америки. В травні Байден сказав, що Вашингтон буде захищати острів від Китаю, хоча пізніше Білий дім пояснив, що США будуть забезпечувати Тайвань зброєю, відповідно до чинних угод.

«Найбільше обидві сторони стримує ризик початку війни, яка буде надто дорогою для всіх», - пояснив директор відділу аналітики China and North Asia at Control Risks Ендрю Гілхолм, додавши, що «тривогу викликає те, що сторони можуть піти на ризик через внутрішньополітичні причини».

Bloomberg перелічує шість потенційних реакцій Китаю на візит Пелосі на Тайвань.

Більш масштабне вторгнення військових літаків

Вторгнення китайських літаків у зону протиповітряної оборони Тайваню вже стало звичною справою. Але Народна визвольна армія може відправити або особливо велику кількість винищувачів, або це буде відбуватися незвично частіше. Денний рекорд був встановлений четвертого жовтня, коли в небо Тайваню зайшли 56 китайських літака. Тоді острів проводив спільні з США військові навчання. Також 15 літаків пролетіли над східною частиною Тайваню, а не над південно-західною, як зазвичай, коли делегація Конгресу США в листопаді прибула на острів.

Китай може підтримувати таку напругу днями і тижнями, виснажуючи ресурси тайванських ВПС, які будуть відправляти свої літаки на перехоплення. Аналітик організації Crisis Group Аманда Хсяо переконана, що Китаю доведеться дати військову відповідь, «яка буде чіткою ескалацією у порівнянні з попередніми випадками демонстрації сили».

Військові літаки можуть пролетіти над Тайванем

Газета Global Times, пов’язана з Компартією, допустила, що Китай може влаштувати політ військових літаків КНР над самим Тайванем, змусивши таким чином президента Цай Інвень вирішувати, чи збивати їх. Минулого року тайванський міністр оборони Цзю Куо-Чен застеріг: «Чим ближче вони наблизяться до острова, тим сильнішим буде наш удар у відповідь».

Або ж Пекін може відправити свої літаки ближче або трохи далі за серединної лінію в Тайванській протоці. Ця лінія служить буферною зоною, яку в 1954 році встановили США, але Китай її не визнав. Такий крок створить тиск на тайванських військових, яким доведеться довго тримати свої літаки в небі. У вересні 2020 року винищувачі Народної визвольної армії неодноразово порушували лінію, коли заступник Держсекретаря США Кейт Крач прибув на острів.

Колишній редактор Global Times Ху Сіцзінь написав у Twitter, що літаки Народної визвольної армії можуть «силою відігнати літак Пелосі». Він також допустив, що китайські винищувачі «можуть супроводити» борт Пелосі при спробі потрапити на Тайвань. І такий крок потенційно міг би призвести до прорахунку. Зрештою, китайський журналіст видалив своє повідомлення.

Ракетні випробування поблизу з Тайванем

Влітку 1995 року сталася одна з найбільш провокативних реакцій КНР на контакти Вашингтона з Тайбеєм. Пекін влаштував запуски ракет у море поблизу острова. Так він висловив протест проти рішення президента Білла Клінтона дозволити першому демократично обраному президенту Тайваня Лі Денхуею відвідати США.

Китай оголосив про закриті зони в акваторії під час ракетних запусків, тим самим порушивши повітряний і морський трафік. В серпні 2020 року Народна визвольна армія запустила в Південно-Китайському морі балістичні ракети, які називають «вбивцями авіаносців». Це була відповідь на американські військово-морські навчання в регіоні.

Економічний біль

Китай - найбільший торговельний партнер Тайваню. Пекін може використати це як важіль впливу, наклавши санкції на експорт і оголосивши бойкот на деякі тайванські товари. Також він може обмежити двосторонню торгівлю. В понеділок Китай заборонив імпорт продовольчих товарів від більш ніж 100 тайванських постачальників. Однак, Пекіну доведеться обережно застосовувати цей інструмент. Тому що він гостро залежить від поставок тайванських напівпровідників.

Пекін вже обклав різних тайванських лідерів санкціями, заборонивши їм приїжджати на материк. Аналогічна доля може чекати ще більшу кількість чиновників на острові. Але це не дуже вплине на тайванських політиків, які навряд чи зацікавлені у подорожах в КНР. Китай також може заблокувати рух кораблів у Тайванській протоці, яка стала важливою артерією глобальної торгівлі. Китайські військові впродовж останніх місяців неодноразово говорили колегам в США, що протока - це не міжнародні води. Але будь-який крок, який нашкодить торговельному судноплавству, завдасть болю економіці Китаю.

Дипломатичний протест

Газета Global Times писала, що адміністрацію Байдена чекають серйозні наслідки в рамках китайсько-американських відносин через поїздку Пелосі. Це може вилитися у відкликання китайського посла в США Цінь Гана, який зайняв свою посаду торік. В 1995 році Пекін зробив такий крок, коли Вашингтон дозволив тогочасному президенту Тайваню Лі Денхуею приїхати в США. Минулого року Китай також відкликав свого посла з Литви після того, як балтійська країна дозволила Тайваню відкрити представництво у Вільнюсі під своїм власним іменем, відмовившись використовувати термін «китайський Тайбей», як того вимагає Пекін.

Окупація острова

У Пекіна є багато інших військових можливостей окрім початку наступу вздовж 130-кілометрової лінії у Тайванській протоці. Така протяжність берегової лінії одного з найменших островів, які контролює уряд в Тайбеї. Втім, така провокація малоймовірна.

На початку Холодної війни Пекін бомбардував острови Кінмень, розташовані біля південно-східного узбережжя Китаю. Але з допомогою США Тайвань відбив китайський наступ, хоча сотні солдатів тоді загинули. Ще одне уразливе місце - це острів Пратас, розташований за 400 кілометрів від узбережжя Тайваню.

В 2012 році Китай окупував мілину Скарборо, кораловий риф в Південно-Китайському морі завбільшки з Манхеттен, який Філіппіни вважають своєю територією. Якщо Пекін зробить щось подібне з територіями, які належать Тайваню, США будуть вважати це великою ескалацією. Оскільки це стане випробуванням для військових зобов’язань адміністрації Байдена перед демократією на острові. Разом з тим, така поведінка буде нести ризики і для самого Пекіну. Окупація острова, який належить Тайваню, змусить США запровадити санкції проти Китаю, а також стривожить сусідні країни в Азії, у багатьох з яких є територіальні суперечки з Пекіном.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі