Atlantic Council: Чи зміг Байден пояснити американцям, чому Україна і Ізраїль важливі для США?

Поділитися
Atlantic Council: Чи зміг Байден пояснити американцям, чому Україна і Ізраїль важливі для США? © Скріншот з відео
Експерти пояснили, що означає промова президента США і чого можна чекати після неї.

У четвер ввечері президент США Джо Байден звернувся до американців з Овального кабінету. Це було лише друге подібне звернення за час його президентства. В ньому президент США пов'язати конфлікти в Ізраїлі і Україні як частину більш широкої боротьби за демократію і свободу.

Байден наголосив, що лідерство США в цих глобальних кризах зробить самі Сполучені Штати безпечнішими. Він не приховував від американців, що за цю безпеку доведеться заплатити, закликавши Конгрес ухвалити «безпрецедентний» пакет допомоги Україні і Ізраїлю. Але він також сказав американцям, що ціна ігнорування цих воєн буде набагато вищою.

Аналітичний центр Atlantic Council публікує оцінки експертів щодо промови Байдена про Україну і Ізраїль і чого варто чекати після неї.

Чому американці повинні перейматися Україною і Ізраїлем

Колишній посол США в Україні Джон Гербст вважає, що президент США нарешті пояснив американцям, чому підтримувати Київ в обороні від Росії важливо.  Ще до того, як Путін розпочав масоване вторгнення в Україну в лютому 2022 року, адміністрація Байдена розробила розумну політику, щоб стримати Москву і подбати, щоб вона не досягла успіху. Ця політика складалася з потужних санкцій проти Росії, політичної ізоляції Кремля, військової і економічної підтримки України, а також зі зміцнення східного флангу НАТО. Для успішного виконання цих завдань було докладено чимало зусиль.

«Але чого Білий дім не зробив, так це не пояснив американському народу, чому Сполучені Штати очолюють ці масштабні зусилля. Сьогодні Байден поставив галочку в цьому питанні теж», - вважає Гербст.

На його думку, американський президент пояснив, що якщо Путін переможе в Україні, він може рушити на захід і напасти на країни НАТО, яких США зобов’язані захищати. Він нагадав американській громадськості, що Україна просить лише про засоби для свого захисту. Тому надання військової та економічної допомоги - це розумний і ощадливий спосіб захистити США та їхніх союзників. Він зазначив, що якщо Путін переможе в Україні, це також додасть впевненості агресорам в інших місцях. Це підірве американське лідерство. Він також зазначив, що Україна та Ізраїль - це демократії, на які нападають авторитарні режими, що прагнуть їх знищити. Зусилля, націлені на те, щоб зупинити ці атаки, відповідають американським цінностям.

«Це був другий бравурний президентський момент Байдена за два дні. Своєю ясністю, стратегічним фокусом і звертанням до американських цінностей і лідерства він нагадав Рональда Рейгана в його найкращі часи. Це добре для Байдена і краще для нас», - пише колишній посол США.

Чи зможе Байден переконати республіканців?

Риторика президента США стосувалася не лише проведення важливих паралелей між війнами в Україні та Ізраїлі. Байден сподівається, що його послання змусить законодавців під тиском своїх виборців ухвалити майбутній пакет прямої військової допомоги обом країнам. Комплексний пакет допомоги міг би запропонувати щось як для прихильників Ізраїлю, так і для скептиків України. Або, навпаки, дехто може використати шок, щоб змусити націю зосередитися на собі.

Але саме тут заклик Байдена про підтримку справедливо вийшов за рамки теоретичних міркувань. Всього через дванадцять днів після терористичної атаки ХАМАСу на Ізраїль американські євреї і мусульмани почали стикатися з підвищеною загрозою для своєї безпеки в результаті антисемітського та ісламофобського насильства по всій країні. Летальні випадки вже зафіксовані Іллінойсі, де шестирічна палестинсько-американська дитина була жорстоко вбита за свою віру.

«Велике питання полягає в тому, чи були аргументи Байдена достатньо сильними, щоб переконати республіканських законодавців, які не бажають віддавати будь-яку передбачувану перемогу президенту, до переобрання якого залишилося лише 13 місяців. Єдність, яку Сполучені Штати переживали після терактів 11 вересня, здається далеким спогадом. Чи зможе Байден, який посилався на 11 вересня для опису наслідків терористичної атаки ХАМАС в Ізраїлі, викликати таку ж рішучість, яка була після цієї національної травми?», - прокоментувала віце-президент Atlantic Council і колишній президент Центру національної політики Трумена Дженна Бен-Єгуда.

Майбутній запит про фінансування допомоги Україні і Ізраїлю стане своєрідним тестом. І союзники і вороги США спостерігатимуть за тим, як Америка його пройде.

Вся справа в грошах і життєво важливих національних інтересах США

Байден рішуче висловився на підтримку України і Ізраїлю, які перебувать в стані війни, мирних палестинців, які опинилися під перехресним вогнем ХАМАСу і ізраїльської армії, а також застеріг від антисемітизму і ісламофобії в США. Однак, у своїй промові американський президент озвучив ще одну важливу тезу, - вважає Томас Варрік, який в минулому працював в Держдепартаменті і Департаменті внутрішньої безпеки США.

«Це були гроші і їхній зв'язок з життєво важливими національними інтересами США. Протягом багатьох років адміністрації обох партій писали блискучі стратегії, які зазнали невдачі, тому що ніхто не виділяв коштів, необхідних для перетворення цих стратегій на реальність. Сьогодні у Вашингтоні слова про «думки і молитви» стали цинічним кліше про те, як не робити нічого для вирішення проблем», - зауважує Варрік.

Тому особливо важливим у промові Байдена були те, що він збирається попросити доволі серйозні гроші на «арсенал демократії». Цей термін він запозичив у президента Франкліна Рузвельта, який сформулював його у 1940 році. За деякими повідомленнями, йдеться про 100 мільярдів доларів, з яких 60 мільярдів призначені для України, 10 мільярдів - для Ізраїлю, а решта - для Тайваню, Індо-Тихоокеанського регіону і підвищення безпеки на кордонах США.

У своїй промові Байден пов'язав підтримку України та Ізраїлю з життєво важливими національними інтересами Сполучених Штатів. Україна зазнає нападу з боку Росії, яка, як нагадав Байден, прагне знищити Україну як незалежну державу і відновити радянську імперію. Ізраїль атакує терористичне угрупування, яке має намір знищити Ізраїль, а два мільйони жителів Гази опинилися під перехресним вогнем.

«Ціна бездіяльності в цих сферах набагато більша, ніж те, що президент просить у Конгресу. Просити мільярди доларів для досягнення життєво важливих національних інтересів США - ось як можна продемонструвати серйозність намірів у сучасному Вашингтоні», - вважає Варрік.

Байден наводить прийнятні для обох партій аргументи, щоб схвалити допомогу для України і Ізраїлю

Москва, можливо, з великим задоволенням спостерігала за тим, як уряд у Вашингтоні ніяк не міг виділити нове фінансування для допомоги Україні впродовж останніх двох тижнів. І той же час криза на Близькому Сході поглинула весь цикл новин. Але потужна промова Байдена в Овальному кабінеті має стати сильним поверненням до реальності, в якій підтримка України з боку США не слабшає, - вважає заступник директора Eurasia Center Шелбі Маеджід.

«Байден чесно визнав, що ці конфлікти можуть здаватися далекими, і, відчуваючи себе відірваними від них, громадськість запитує, чому те, що відбувається в Ізраїлі та Україні, має значення для американців. Байден надав вагомі аргументи, які обидві партії можуть використати для підтвердження того, що ці зусилля відповідають інтересам США», - додає вона, зауважуючи, що терміновий пакет допомоги Україні і Ізраїлю буде потребувати підтримки як демократів, так і республіканців.

Президент США не назвав точну вартість пакету допомоги. І, можливо, він вчинив розумно. Але переконливі аргументи Байдена, а також поєднання допомоги Ізраїлю з підтримкою України ускладнюють позицію тих, хто виступає проти підтримки Києва окремо. Як сказав Байден, США не можуть дозволити терористам перемогти. І якщо Америка не надасть Україні та Ізраїлю допомогу, необхідну їм для самозахисту, вона поставить під серйозний ризик як ці країни, так і себе.

Велика стратегія США від Трумена до Рейгана

Колишній помічник Держсекретаря з питань Європи Деніел Фрід зауважує, що у своїй промові президент Байден сформулював аргументи на користь підтримки України і Ізраїлю з точки зору американської сили і відповідальності. «Американське лідерство - це те, що тримає світ разом», - таким було ядро аргументу. Тобто Сполучені Штати зобов'язані підтримувати свої принципи і своїх друзів у боротьбі з терористичними угрупованнями і диктаторськими режимами.

Таким чином, Байден сплів воєдино стратегію, цінності й інтереси США, пов'язавши «ідею Америки, обіцянку Америки» з американськими інтересами в підтримці Ізраїлю і України. Це було застосуванням великої стратегії США від Трумена до Рейгана, - вважає Фрід. Втім, він додав, що промова Байдена не змогла віддати належне складнощам двох воєн, особливо війни між Ізраїлем і ХАМАСом.

«Байден справедливо згадав про права палестинців і застеріг від дій у гніві, але не окреслив шляхи виходу з конфлікту. Він не намагався визначити точні цілі, які США переслідують, підтримуючи Україну. Він не зробив багато інших речей у своїй промові, і критики зможуть цілими днями вказувати на різні «він міг би сказати»», - зауважив експерт.

Але мета Байдена, схоже, була іншою. Це була промова, спрямована на те, щоб надати американську підтримку інтернаціоналістичному порядку денному, а також виділити кошти для Ізраїлю і України, щоб підтримати цей порядок денний.

«Як і Франклін Рузвельт, Гаррі Трумен, Джон Кеннеді і Рональд Рейган до нього, він стверджував, що інтереси США і американські цінності взаємопов'язані, а потім наполягав, що і те, і інше поставлено на карту в обох конфліктах. Ця промова ґрунтувалася на вірі в американське лідерство у світі, на переконанні, що національні інтереси США вимагають не просто трансакційних угод, а вищої мети», - прокоментував Фрід.

Донести це до скептично налаштованого американського суспільства дуже не просто, особливо зважаючи на те, що цинічний ізоляціонізм вперше за багато поколінь знову став політичною силою з вирішальним значенням.

Байден не зміг пояснити, чому Україна і Ізраїль важливі

Директор Центру стратегії і безпеки Скоукрофта в Atlantic Council Меттью Креніг вважає, що президент США заслуговує на похвалу за те, що звернувся безпосередньо до американського народу. Він зробив кілька сильних заяв, серед яких «американське лідерство тримає світ разом» і «американські цінності роблять нас партнером, з яким хочуть працювати інші країни».

Він також прояснив деякі важливі помилкові уявлення, пояснивши, що хоч допомога виснажує американськІ запаси, вона одночасно стимулює оборонне виробництво в США і веде до поповнення американських арсеналів.

«Проте, зрештою, я вважаю, що промова була недостатньою. Байдену потрібно було пояснити, чого він сподівається досягти в Ізраїлі і Україні, як він планує це зробити, і чому результат цих конфліктів має значення для пересічних американців. Він цього не зробив», - вважає Креніг.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі