У Верховній Раді зареєстрований проект закону, яким пропонується посилити кримінальну відповідальність за злочини, скоєні проти журналістів.
Автором законопроекту №3633 "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за скоєння кримінальних правопорушень проти журналістів" є народний депутат від "Батьківщини" Андрій Кожем'якін.
Автор пропонує збільшити санкції статті 171 КК України – зараз за перешкоджання журналістській діяльності порушникові загрожує штраф або позбавлення волі на строк від шести місяців до п'яти років. А якщо порушник – посадова особа – ще й до трьох років заборони займатися певною діяльністю та займати певні посади.
Законопроектом також пропонується викласти у новій редакції ч. 4 статті 345-1 КК (погроза або насильство щодо журналіста).
Так, за незаконне вилучення журналістських матеріалів та технічних засобів, відмова в доступі до інформації, цензуру і будь-яке інше умисне перешкоджання здійсненню журналістом законній професійній діяльності, пропонується штраф від 8,5 до 17 тисяч грн або обмеження волі на строк від шести місяців до трьох років.
У чинному Кримінальному кодексі за такі правопорушення передбачено штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вплив на журналіста в будь-якій формі Комежякин пропонує карати штрафом від 17 до 34 тисяч гривень або позбавленням волі до чотирьох років. Зараз – штраф до 200 неоподатковуваних мінімумів.
Якщо вплив надає посадова особа – штрафом у 31-52 тисячі грн або п'ятьма роками тюремного ув'язнення з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Зараз - штраф 200-500 неоподатковуваних мінімумів.
Як повідомлялося, 29 квітня біля Кабміну поліцейські напали на журналіста hromadske Богдана Кутєпова. Він вів прямий ефір з акції протесту підприємців, які вимагали скасувати деякі карантинні обмеження. Правоохоронці зламали техніку Кутепова за те, що він "стояв на зеленій зоні". У поліції за фактом інциденту с на час якого правоохоронці відсторонені від роботи.
Зазначимо, що за два десятиліття так і не знайдені замовники вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, який зник у Києві 16 вересня 2000 року. У січні 2016 року суд залишив колишньому генералу МВС Олексію Пукачу довічне ув'язнення за вбивство журналіста Гонгадзе. Однак ні Пукач, ні родина Гонгадзе з вироком не згодні.
У справі журналіста Павла Шеремета, який трагічно загинув 20 липня 2016 року в результаті підриву автомобіля, розслідування ведеться вже 4 роки. За цей час в поліції завели сотні томів матеріалів виробництва. У грудні минулого року керівництво поліції повідомило, що у вбивстві Шеремета підозрюють дитячого кардіохірурга і волонтера Юлію Кузьменко, рок-музиканта і бійця СЗГ Андрія Антоненка і військового медика Яну Дугарь. За версією слідства, мотивом вбивства була "дестабілізація суспільно-політичної ситуації". Вірогідних замовників назвати не змогли. Колеги Шеремета з "Української правди" засумнівалися в озвученій поліцією версії щодо мотивів вбивства журналіста.
Протягом минулого року в Україні зафіксовано 75 нападів на журналістів. Про це свідчать дані моніторингу "Індекс фізичної безпеки журналістів України".