Упродовж 2019 року в Україні було зафіксовано 75 інцидентів із застосуванням сили щодо журналістів, проти 86 випадків у 2018 році. Про це свідчать дані моніторингу "Індекс фізичної безпеки журналістів України" за підсумками 2019 року, що проводить Національна спілка журналістів України спільно з партнерськими організаціями.
"Найбільше інцидентів сталося у грудні – 10, березні – 8, травні та серпні – по 6 випадків. Крім того, експерти відзначають, що атаки на журналістів 2019 року супроводжувалися особливою агресією та жорстокістю. Зокрема, після нападу у центрі Черкас помер журналіст-розслідувач Вадим Комаров, який став другим у Європі журналістом, який загинув у 2019 році через свою професію", - йдеться у повідомленні.
Відповідно до оприлюднених даних "Індексу", у 12 випадках нападниками є чиновники, посадовці або депутати, також у 5 – правоохоронці, 3 інциденти сталися із застосуванням зброї.
"Щодо регіонів, то очевидне лідерство в антирейтингу зберігають Київ і область, де, зокрема, зафіксовано 29 інцидентів фізичної агресії", - додають в НСЖУ.
Зазначається, що на другому місці антирейтингу Одеська область – 11 випадків застосування сили до журналістів. Третє розділили Херсонська, Чернівецька, Волинська області – по 4 інциденти.
За даними щорічного звіту партнерських організацій Ради Європи, зараз рівень свободи преси в Європі є найгіршим з часу закінчення Холодної війни. Партнери закликають до "негайних дій для поліпшення важких умов свободи ЗМІ та забезпечення надійного захисту журналістів".