В Україні з початку року зафіксували 13 нападів на журналістів – НСЖУ

Поділитися
В Україні з початку року зафіксували 13 нападів на журналістів – НСЖУ © "STOP IT", facebook.com/events/227036537378456/
Також деякі напади не були кваліфіковані як перешкоджання журналістській діяльності.

За два перших місяці 2019 року в Україні зафіксовано уже 13 випадків фізичної агресії до журналістів, з яких у січні – сім, у лютому – шість. Найбільше атак, а саме п'ять, зафіксовано в Києві й області, ще два – в Одесі, одна – у Херсоні, а також п'ять інцидентів сталося на заході країни: два на Буковині та по одному на Закарпатті, Тернопільщині та у Львові. Такі дані моніторингу "Індекс фізичної безпеки журналістів України" оприлюднила Національна спілка журналістів України.

Один з найжорстокіших нападів стався увечері 24 січня, коли у Голосіївському районі Києва невідомі побили й пограбували журналістів проекту "Стоп корупції" Олександра Золотнюка та Владислава Марченка, які готували сюжет про незаконний видобуток піску.

"Хоча офіційно розпочалася передвиборча кампанія, але добре, що політичні пристрасті не спричинили сплеску фізичних атак на журналістів. Водночас загальний рівень фізичної агресії до журналістів лишається на високому рівні, уникнути нових нападів може лише оперативна реакція поліції, належні розслідування та належне покарання тих, хто атакує представників медіа", – прокоментував ситуацію голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Водночас експерти Індексу фізичної безпеки журналістів вирішили не вводити до моніторингу три інциденти, в яких журналісти заявляють, що не вбачають свідомого перешкоджання журналістській діяльності, або де обставини подій свідчать про побутовий характер пригод. Зокрема, до Індексу не включено нічне побиття в Кам'янському невідомими особами журналіста В'ячеслава Хорошуна, обстріл громадянином у стані сп'яніння редакції радіостанції "КалушФМ" та конфлікт у Вінниці під час спроби журналістів потрапити на координаційну нараду православних архієреєв.

Інциденти з побиттям журналістів у січні й лютому:

Журналістка Христина Немченко й оператор Ігор Казанжи, "7 канал" м. Одеса. 12 січня охоронці будмайданчика перешкоджали діяльності знімальної групи 7-го каналу та силоміць відтіснили журналістів з території, де внаслідок падіння крана загинув будівельник.

Олександр Жирносенко, інтернет-видання "048", м. Одеса. 18 січня в приміщенні одеського суду невідомий заважав здійснювати відеозйомку Олександрові Жирносенку: погрожував, намагався вирвати з рук телефон або його вибити.

Олена Нечипуренко, газета "Новий день", м. Херсон. 18 січня в Херсоні в прес-клубі обласної газети "Новий день" між учасниками прес-конференції виникла суперечка із застосуванням зброї та газового балончика. Керівниця прес-центру Олена Ничипуренко отримала опіки.

Олександр Золотнюк, Владислав Марченко, "Стоп корупції", м. Київ. Увечері 24 січня у Голосіївському районі Києва невідомі побили та пограбували знімальну групу проекту, яка готувала сюжет про незаконний видобуток піску. Журналістів госпіталізували.

Галина Єреміца, інформаційний сайт "Чернівці онлайн", м. Чернівці. 28 січня в селі Васловівці Заставнівського району (Буковина) під час проведення зборів за перехід від Московського патріархату до ПЦУ віряни напали на журналістку й перешкоджали зйомкам.

Світлана Комлева, телеканал "М-Студіо", м. Мукачево. 30 січня в селищі Воловець (Закарпаття) під час громадських слухань з питань будівництва вітрових електростанцій журналістці перешкоджав проводити зйомку невідомий, який вибив техніку з рук.

Олександр Матвієнко, журналіст видання "Діловий Переяслав" (Київська область). 31 січня в м. Переяслав-Хмельницький депутат міської ради Владислав Юденко напав на журналіста під час перерви сесії міськради. Внаслідок цього у Матвієнка стався гіпертонічний криз і його за кілька хвилин після нападу забрала "швидка".

Леся Головата, журналістка 5-го телеканалу, м. Київ. 9 лютого під час затримання представників угруповання С14 біля Подільського райвідділку поліції Києва правоохоронці зламали мікрофон і не віддали штатив для камери.

Галина Єреміца, "Чернівці.Online", м. Чернівці. 17 лютого в місті Сторожинці Чернівецької області віряни й представники духовенства Української ПЦ МП перешкоджали виконанню професійних обов'язків – штовхали журналістку, смикали за верхній одяг і вимагали припинити зйомку.

Василь Крутчак, журналіст, проект "Школа корупції", м. Київ. 22 лютого на Київщині спалено автомобіль журналіста – машина вигоріла вщент. Журналіст інцидент пов'язує зі своєю професійною діяльністю.

Віктор Корнієнко, редактор сайту "Правком", м. Львів. 22 лютого невідомі з ножем напали на журналіста. Унаслідок нападу Віктор Корнієнко дістав кілька ударів у голову й обличчя, ножем йому порізали куртку в кількох місцях, руку, а також пошкодили мобільний телефон, коли намагалися завдати удару в ділянку серця.

Андрій Орляк і журналісти програми "ТСН.Тиждень" телеканалу "1+1". 24 лютого журналістам перешкоджали проводити зйомку представники Тернопільського "Ветсанзаводу". Автомобіль журналістів заблокували дві автівки представників заводу, звільнитися вдалося лише після приїзду поліції.

Данило Яковлев, телеканал ZIK, програма "Стежками війни". 26 лютого журналіста під час виконання професійних обов'язків побили й не впустили до приміщення Центральної військово-лікарської комісії Міноборони, що в Києві.

За даними щорічного звіту партнерських організацій Ради Європи, зараз рівень свободи преси в Європі є найгіршим з часу закінчення Холодної війни. Партнери закликають до "негайних дій для поліпшення важких умов свободи ЗМІ та забезпечення надійного захисту журналістів".

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі