Євросоюз хоче, щоб Україна приєдналася до нього. Але не найближчим часом. Тому що Брюссель боїться, що це зробить його самого банкрутом.
Щойно Україна приєднається до Євросоюзу, Брюссель опиниться «на гачку» і буде змушений вливати сотні мільярдів євро у вигляді допомоги і фінансування. Це також вимагатиме тривалого і болісного перегляду правил союзу.
Президент Володимир Зеленський вимагає, щоб його країну прийняли в ЄС за два роки. Але на сьогоднішньому саміті в Києві прозвучали попередження, що коротких шляхів немає, - пише The Telegraph. Президент Франції Еммануель Макрон і раніше попереджав, що може минути десятиліття, перш ніж Україна приєднається до європейського об’єднання.
«Британцям, можливо, буде важко в це повірити. Але вступити в ЄС значно важче, ніж піти з нього. Перед приєднанням країни-кандидати повинні пройти суворий і тривалий процес переходу на закони і правила ЄС, які стосуються всього: від прав людини до регуляцій центрального банку. Це може зайняти багато років навіть для країни, яка не під окупацією і чиї кордони не змінюються через війну», - пише видання.
Брюссель надав Україні статус країни-кандидата на вступ, зробивши перший крок на шляху до членства рекордно швидко. The Telegraph пише, що ЄС на сьогоднішньому саміті похвалить Київ за прогрес у проведенні реформ, попри війну. Але при цьому він не приховує те, наскільки важко, довго і дорого буде, зрештою, прийняти Україну в свій клуб. Спільна аграрна політика ЄС - монопольна система аграрних субсидій - коштує 387 мільярдів євро в рамках нинішнього семирічного бюджету. Частина цих грошей виплачується фермерам на основі того, скільки гектарів землі вони обробляють.
До війни Україна була одним з найбільших у світі виробників продовольства. І 55% її території обробляється. Коли вона вступить в ЄС, українські фермери будуть отримувати величезні виплати через Спільну аграрну політику. Ці субсидії можуть вводити поступово впродовж багатьох років або ж правила зміняться. Однак, Спільна аграрна політика ЄС - це тотемна програма, яку цінують країни-учасниці з серйозними аграрними секторами. І остання спроба її реформувати тривала три роки.
Україна також отримає вигоду від різних фондів ЄС, гроші з яких витрачаються для підвищення стандартів життя по всьому об’єднанню.
«Якщо Україна вступить в Євросоюз, а це відбудеться лише за одностайної згоди всіх 27 країн-учасниць, вона буде п’ятою за розміром, але найбіднішою країною в об’єднанні. Вона буде отримувати від ЄС значно більше, ніж сплачуватися. А це буде мати наслідки для вже наявних членів», - пояснює видання, додаючи, що Португалія і Польща тільки стають платниками до бюджету ЄС, що означає, що тільки зараз вони починають робити більший внесок, ніж отримують.
Втім, справа не лише в грошах. Система голосувань в ЄС враховує розмір і кількість країн, які беруть в них участь. Україна з приблизно 43 мільйонами жителів, може змінити баланс влади на користь Центральної і Східної Європи, скоротивши політичний вплив франко-німецької осі. Канцлер Німеччини Олаф Шольц хоче реформувати угоди ЄС, щоб не дозволити східноєвропейським країнам-учасницям об’єднатися, щоб змусити більш заможні країни платити їм більше, перш ніж Україна приєднається до Євросоюзу.
Але зміни в угодах - це дуже проблемний процес, і зазвичай витрачаються роки на важкі переговори. Прискорений вступ України також буде мати наслідки для політики розширення ЄС, яка була пожвавлена після початку російського вторгнення. Перед Києвом в черзі стоїть не менше 6 країн Західних Балкан. Грузія і Молдова слідом за Україною теж просять про членство. Якщо Київ отримає будь-яку спеціальну пропозицію, таку ж угоду будуть вимагати ще два нових кандидати. Водночас це роздратує країни на зразок Албанії, які вже багато років чекають, коли їх приймуть в ЄС.
Союз вже інвестував великі суми допомоги, зброї і пообіцяв допомогти з відбудовою України. Але його чиновники також усвідомлюють ризики, які тягне за собою українське членство у найближчий час.
«Існує багато перешкод, з якими потрібно розібратися, перш ніж Україна приєднається до ЄС. Але найбільша з них - це Владімір Путін. Поки він веде свою незаконну війну, Україні доведеться почекати, перш ніж зробити свій остаточний розворот на Захід», - йдеться в статті.