Очільник НАБУ Артем Ситник розповів, які наслідки матиме для України ситуація із викраденням екссудді Дніпровського районного суду Києва Миколи Чауса. В інтерв’ю «Радіо Свобода» Ситник зазначив, що справа щодо Чауса негативно впливає на імідж України на міжнародній арені та оптимальний розвиток цієї ситуації складно спрогнозувати.
«Якщо Чаус з’явиться в Україні – ми повинні його затримати, виконати рішення суду про його арешт, і продовжувати розслідування. Якщо він з’явиться на території іншої країни, немає значення якої – ми його взагалі тоді ніколи не отримаємо на території України. От це вже точно наслідок, який є, хто б ті дії не вчинив», - повідомив він.
Ситник додав, що у разі виникнення другого сценарії розвитку подій, питання екстрадиції Чауса вже не стоятиме. На його думку, авторитет України в цій справі не тільки похитнеться, а поставить під сумнів міжнародну співпрацю з Інтерполом.
«Такі недолугі дії цих осіб (викрадення Чауса українськими спецслужбами та вивезення з території Молдови – ред.) – це, можливо, було умисно зроблено, щоб підірвати авторитет України на міжнародній арені», – сказав очільник НАБУ.
За словами Ситника, розслідуванням зникнення екссудді займається нині СБУ, результатами своїх напрацювань вони не діляться через таємницю досудового розслідування.
Нагадаємо, екссуддю Чауса викрали 3 квітня в столиці Молдови Кишиневі. 15 березня Молдова остаточно відмовилася надати політичний притулок Миколі Чаусу. Впродовж декількох тижнів мало вирішитися питання його повернення в Україну у законний спосіб. Натомість, українські спецслужби викрали його та вивезли з Молдови, імовірно, на територію України.
Ця ситуація спричинила погіршення дипломатичних відносин між Україною та Молдовою. 7 квітня Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що наша країна не причетна до зникнення Чауса з території Молдови.
17 травня ексуддя Чаус записав відеозвернення, яке було опубліковане у його Telegram-каналі, який з'явився у месенджері напередодні. У відео він зазначив, що незабаром з’явиться в Україні та надасть відповіді на запитання від правоохоронців та громадськості. У відео з цього каналу Чаус постійно згадує Порошенка та події 2016 року, уникаючи згадки про сьогодення. Імовірно, Telegram-канал створювався як один з інструментів легалізації Чауса в Україні.
Із середини листопада 2016 року Чаус перебував у міжнародному розшуку Інтерполу, аби його арештувати та екстрадиціювали в Україну. 1 березня 2017 року він був затриманий в Молдові.
Детальніше про викрадення Чауса та для чого він потрібний нинішній владі читайте в статті Віктора Трепака «Про одного Чауса і двох президентів» у ZN.UA.