Дозвіл закладам харчування в новорічну ніч працювати до 01:00 1 січня ніяк не вплине на рівень захворюваності, якщо заклади дотримуватимуться усіх встановлених правил. Про це виданню "РБК Україна" розповів очільник Держспоживслужби Києва Олег Рубан.
"На Новий рік - це свято, необхідно щоб люди відпочили й те, що це буде не той відсоток, який дасть зріз захворюваності - це однозначно", - сказав він.
Рубан також підтримав рішення про введення локдауну з 8 січня.
"Це правильне та виважене науково обґрунтоване рішення, коли майже перший раз дослухаються до лікарів-епідеміологів щодо пікового навантаження при гострих респіраторних інфекцій і припинення соціальної активності на три тижні", - пояснив Рубан.
Нагадаємо, станом на 9 грудня в Україні зафіксували 845 343 випадків коронавірусу. Зокрема, за останню добу COVID-19 виявили у 12 585 пацієнтів. Всього за час пандемії вилікувалися 451 118 осіб, 14 204 - померли.
При цьому за даними Міністерства охорони здоров'я України,найвищий показник захворюваності на коронавірусспостерігається у шести областях. У Києві показник захворюваності за останні два тижні дорівнює 739,2 на 100 тис. населення. При цьому середній показник по Україні складає 481,8 на 100 тис. населення.
Кілька днів поспіль МОЗ рапортує про зниження захворюваності коронавірусів в країні, пов'язуючи це з позитивною дією карантину вихідного дня. У той же час статистика Центру громадського здоров'я, навпаки, свідчить про зростання позитивності.
Вводити локдаун чи не вводити? Якщо вводити, то який, коли, на скільки і як? І які першочергові кроки потрібно буде зробити до, а особливо після виходу з епідемії? На ці та інші питання ZN.UA шукало відповіді разом із керівником Центру економіки охорони здоров'я Київської школи економіки, колишнім заступником міністра охорони здоров'я часів Уляни Супрун Павлом Ковтонюк. Подробиці - в інтерв'ю Алли Котляр “Нас очікує тривалий період дуже тяжкої реабілітації”.