Росія та Україна ведуть першу повномасштабну війну безпілотників – The Washington Post

Поділитися
Росія та Україна ведуть першу повномасштабну війну безпілотників – The Washington Post © Михайло Федоров/Telegram
Безпілотники стали ключовою зброєю.

Війна, яка почалася з російських танків, що порушили кордони України, тепер має більш сучасний вимір – солдати спостерігають за полем бою з невеликого супутникового монітора, а їхні дрон розміром із долоню ширяє поза полем зору. З сотнями розвідувальних та ударних безпілотників, які щодня пролітають над Україною, боротьба, розпочата з захоплення землі, перетворилася на змагання цифрової епохи за технологічну перевагу в небі. Про це йдеться у статті The Washington Post.

У минулих конфліктах безпілотники зазвичай використовувалися однією стороною над переважно безспірним повітряним простором для визначення місцезнаходження та ураження цілей, наприклад, під час операцій США в Афганістані та на Близькому Сході.

У війні між Росією та Україною безпілотники інтегровані в кожну фазу бойових дій із великим флотом, протиповітряною обороною та системами постановки перешкод з кожного боку. Це війна, яка ведеться на відстані – ворог часто за милі – і ніщо так не може подолати її, як безпілотники, які дають можливість бачити та атакувати, навіть не наближаючись.

Українські війська також використовували безпілотники, щоб завдавати ударів по цілях далеко від бойових дій, зокрема у Криму, який Росія незаконно анексувала у 2014 році. Росія неодноразово завдавала ударів по критично важливій цивільній інфраструктурі України за допомогою самопідривних безпілотників – дешевої заміни високоточним ракетам.

Безпілотники стали настільки критичними для успіху на полі бою, що часом їх використовують для знищення інших безпілотників.

На початку вересня, за кілька днів до того, як Україна почала наступ у Харківській області, український розвідувальний безпілотник пролетів між двома системами постановки перешкод поблизу російського кордону. Він перетнув територію Росії та повернув на північ через Білгородську область, де Росія базує техніку для підтримки своєї війни на сході України. Дрон, судячи з зображень, зроблених українцями і пізніше переглянутих The Washington Post, помітив базу російських безпілотників Москви.

На одному кадрі видно, як російський «Орлан-10» із фірмовим гвинтом на носі сидить у полі біля будинку. Український ударний безпілотник пройшов тим же маршрутом, що й безпілотник-розвідник, і завдав удару по флоту ворожих «очей». Атака завдала удару по здатності російських військ бачити майбутній український наступ і контратакувати.

Тим часом українці розгорнули розвідувальні БПЛА для визначення координат російських командних пунктів, артилерійських батарей, систем радіоелектронної боротьби та складів боєприпасів. Потім, коли західні реактивні системи залпового вогню вели вогонь по цих цілях, безпілотники знову літали, перенаправляючи ракетний вогонь у реальному часі. Іноді бойові безпілотники завдавали удару самі.

Українські удари послабили росіян і створили умови для наступу українських вояків. Коли вони це зробили, дрони знову зависли, дозволяючи командиру операції стежити за просуванням військ у прямому ефірі. 

«Ми мали повну картину бою», – сказав командувач Сухопутних військ ЗСУ генерал-полковник Олександр Сирський.

Результатом став приголомшливий відступ росіян.

«Дві основні події вплинуть на майбутню війну, – сказав Семюел Бендетт, військовий аналітик дослідницької групи CNA у Вірджинії. – Поширення та доступність бойових безпілотників для більш далеких, складніших операцій і абсолютна необхідність мати дешеві тактичні безпілотники для операцій безпосередньої підтримки».

В України це майбутнє вже зараз.

«Армія дронів»

Щоб бачити рухи ворога, українські військові навесні створили загін розвідувальних груп безпілотників «Очі». Команди з чотирьох осіб тепер розкидані по всьому фронту, вони літають на БПЛА завжди, крім дощових днів.

У вересні члени однієї з таких команд примружилися на свій маленький портативний монітор і захихикали. На екрані можна було розгледіти кількох людей у військовій формі та на возі на кукурудзяному полі за річкою Оскіл на тоді окупованій росіянами частині Харківської області.

«Вони крадуть у місцевих кукурудзу», – сказав оператор українських безпілотників з позивним «Барс». Кілька російських військових не варті артилерійського удару, але безпілотник продовжить спостерігати, якщо вони повернуться на базу.

Керуючи неброньованим автомобілем, команда «Очі» вибирає місце поблизу лінії фронту, підключає резервні батареї безпілотників до генератора та запускає Starlink, щоб усе, що вони бачать, можна було передати найближчим бригадам.

Їхній безпілотник Matrice 300 з супутніми частинами, включаючи монітори, коштує близько 40 тисяч доларів, що робить його одним із найдешевших знарядь війни. Саме ці комерційні безпілотники – часто невеликі, відносно недорогі, а тепер уже всюдисущі – роблять війну в Україні унікальною, забезпечуючи безпрецедентну видимість і підвищуючи точність зазвичай неточного артилерійського вогню.

Бойові безпілотники військового класу, такі як Bayraktar TB2 турецького виробництва, який використовує Україна, або Shahed-136 іранського виробництва, який розгортає Росія, відіграють більш традиційну роль. Але найпопулярніший дрон, яким користується кожна сторона, може поміститися у руку.

Маленький квадрокоптер Mavic, який, як і Matrice 300, виробляється китайським виробником DJI, коштує в Інтернеті менше ніж 4 тисячі доларів. Юрій Балуєвський, генерал у відставці, колишній головнокомандувач Збройних сил Росії, назвав його «справжнім символом сучасної війни» в книзі про передові військові стратегії. Використання Mavics настільки поширене в кожній армії, що українські солдати часто не знають – дрон, який вони помічають, є своїм чи ворожим.

DJI, найбільший у світі виробник комерційних безпілотників, формально не постачає ні в Україну, ні в Росію Mavics чи інші БПЛА. Щоб дистанціюватися від війни, DJI призупинила продажі в Україні та Росії. Але це не заважає волонтерам і благодійним фондам купувати оптом у роздрібних торговців. Українці використовують безпілотники для розвідки, але також оснастили їх для скидання невеликих боєприпасів.

Коли українські війська просувалися в Херсонській області у листопаді, підрозділ спецназу переробляв банки кока-коли на вибухівку, щоб скидати її з Mavics на заміновані поля – недорогий спосіб розчистити шлях для своїх військ.

Однак більш поширеним використанням Mavics є свого роду психологічна війна. У Харкові добровольчий батальйон «Хартія» використовує їх для обстрілу російських баз. Вибухівка не може серйозно пошкодити танк, але може викликати у ворога страх більшої атаки в будь-який момент.

«Ми можемо весь час перетворювати їхнє життя на кошмар», – сказав пілот безпілотника «Хартія» Олександр Дубінський.

Є також дрони EVO II виробництва Autel Robotics, яка, як і DJI, базується в Шеньчжені, Китай. Благодійна організація українського шоумена Сергія Притули скуповує безпілотники з усього світу, наприклад, німецький БПЛА «Вектор» чи кіпрський «Посейдон».

Старші українські та російські командири, багато з яких навчалися разом у радянські часи, раніше скептично ставилися до безпілотників. Зараз вони поспішають навчити тисячі пілотів.

Український державний краудфандер United24 має ініціативу «Армія дронів» із контрактами на закупівлю майже тисячу БПЛА, повідомив Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України. Але цього ще недостатньо. Мета, за словами Федорова, полягає в тому, щоб 10 тисяч безпілотників літали вздовж великої лінії фронту, щоб безперервно транслювати бойові дії.

Наприкінці серпня групу «Очі» Барса перекинули в район Харкова, їй доручили спостерігати за росіянами та ідентифікувати цілі. Як правило, команди «Очі» перебувають в постійному контакті з артилерійським підрозділом – повідомляють координати російської техніки або баз і відстежують удари в режимі реального часу. Напередодні харківського контрнаступу наказ полягав у спостереженні та збереженні цілей. Солдати, які брали участь у блискавичному поштовху на північному сході, сказали, що ніколи не бачили стільки повітряної розвідки з такою детальністю.

«Росіяни поводилися так, ніби це їхній дім, – сказав оператор “Очі” з позивним “Фелікс”. – Вони були надто зручні. І вони не здогадувалися, що буде».

Контрнаступ на Харківщині супроводжувався ударами по визначених підрозділом «Очі» цілях, таких як склади боєприпасів і бази. 

«Ми показували їм картинку підтримки – куди йти чи як пересуватися, – сказав Фелікс. – Куди б не йшли наші хлопці, ми залишалися з ними».

Виробнича скрута

Кожен український солдат мав зустріч із російським «Орлан-10» – головним російським розвідувальним безпілотником, який також має засоби радіоелектронної боротьби.

Для підполковника Олександра Сосовського, заступника командира батальйону 93-ї механізованої бригади ЗСУ, це сталося наприкінці квітня, коли вони з чотирма бійцями їхали в прифронтове село на Харківщині. Припаркувавшись між двома будинками, він почув моторошне дзижчання над головою. Вони не бачили свого ворога, але ворог бачив їх.

Протягом наступних кількох годин обстріли йшли скрізь, куди вони потрапляли. Солдати намагалися розділитися, пересуваючись селом і ховаючись в укриття. Але «Орлан» допоміг росіянам скорегувати вогонь. Це було безжально і точно. 

«Вони намагалися знищити машину і явно знищили нас», – сказав Сосовський.

Однак останніми місяцями Сосовський помітив, що «Орланів» стає менше. Раніше у росіян вони часто літали парами: один – для розвідки, інший – для коригування артилерійських ударів. Зараз вони стали рідкістю.

З розширенням використання безпілотної авіації Україна та Росія намагаються нарощувати власне виробництво всіх типів дронів. Але помітне зменшення кількості «Орланів» підкреслило проблеми Москви на фронті виробництва.

«Орлан-10» – «робоча конячка» російських військових у небі, але неясно, скільки їх залишилося. Багато з них були збиті і доступних даних про темпи виробництва мало.

У вересні, після того, як російські війська були вибиті з Харківщини, Олександр Ходаковський, командир російського батальйону «Восток», поскаржився на брак безпілотників у Москві.

«У мене менше людей, ніж хотілося б, але це не головна складність. Річ у тому, що я годинами не можу знайти позиції ворога, з яких вони по нас б’ють, – написав Ходаковський у Telegram. – Не можу, тому що немає засобів артилерійської розвідки».

Полковник Юрій Соловей, який очолює ППО Сухопутних військ ЗСУ, заявив, що його підрозділ знищив понад 580 «Орлан-10» з початку вторгнення Росії. 

«Натомість вони починають використовувати нові безпілотники, тож для нас це знак того, що “Орлани” у них фактично закінчилися, – сказав Соловей. – Але вони ще мають провести розвідку».

Альтернативи важко знайти. Російські військові системи, особливо безпілотники, залежать від мікроелектронних компонентів, вироблених у США, Європі та Азії, і Москва зараз має труднощі з закупівлею через санкції. Міністерство оборони Росії визнало нестачу.

«Міністерство оборони розробило відповідні тактико-технічні вимоги до безпілотних літальних апаратів, – повідомив полковник Ігор Іщук на урядовій колегії у вересні. – Більшість виробників, на жаль, не в змозі їх виконати».

Це дає Україні перевагу і вона нарощує виробництво на заводах, які виглядають як модні офіси. Їх місцезнаходження стерто з Google Maps через побоювання авіаударів. Домашні безпілотники варіюються від мініатюрних літаків, які можуть пролетіти майже 30 миль і скинути п’ятифунтову ракету, як наприклад, безпілотник «Каратель», якому віддають перевагу українські сили спеціального призначення. Мета – до кінця року виробляти в Україні 2 тисячі малих бойових безпілотників щомісяця, сказав Федоров, міністр цифрових технологій.

Однак невдачі Росії пов’язані не лише з браком обладнання. Війна безпілотників вимагає не лише передового обладнання, але й сучасного мислення для прийняття рішень.

Жорстка система командування в Росії вимагає, щоб солдати на місцях отримували дозвіл вищого керівництва на удари, сказав Павло Аксьонов, військовий експерт і репортер російської служби BBC. Таким чином, навіть коли російський розвідувальний безпілотник помічає ціль, до того моменту, коли буде отримано добро, ціль часто переміщається.

Імпортні рішення

Вони почули загрозу ще до того, як побачили її. Коли гуркіт наближався, українські правоохоронці в центрі Києва набрались сил і підняли зброю вгору. Помітивши крізь хмари білий трикутник, вони відкрили вогонь. Безпілотник іранського виробництва «Шахед» із вибуховою боєголовкою в носовій частині «є мопедом у небі», який повільно та голосно рухається.

«Шахед» – це рішення Росії в умовах проблем з внутрішнім виробництвом. Це – потужний безпілотний літальний апарат, куплений Ірані. Київ та його західні союзники стверджують, що Росія купила сотні безпілотників «Шахед» і що іранські інструктори прибули в Україну, щоб допомогти ними керувати.  «Шахеди» дебютували в Україні 20 вересня і спочатку використовувалися для терору півдня України. Відтоді вони сіють хаос по всій країні.

Коли київські міліціонери 17 жовтня стріляли в небо, один безпілотник був збитий, а ще чотири влучили в околиці електростанції. Один влучив у житловий будинок, який розколовся навпіл і завалився. Загинуло п'ятеро людей.

«Шахед» має мало металевих частин і літає низько, тому його важко виявити. Дорогі зенітно-ракетні комплекси, такі як С-300 чи «Бук», можуть їх знищити, але при цьому витрачаються ресурси, які Київ радше використав би проти високоточних ракет. За словами російського військового експерта Аксьонова, цей неприємний вибір частково полягає в тому, щоб вичерпати ресурси Києва, зберігаючи власний арсенал Росії.

Україна першою з двох сторін почала використовувати іноземні безпілотники. Bayraktar TB2 турецького виробництва відіграв ключову роль у провокації президента Росії Володимира Путіна перед вторгненням.

Київ купив свої перші TB2 у 2019 році та використовував безпілотники переважно для розвідки під час конфлікту з очолюваними Росією сепаратистськими силами на сході України. Але 26 жовтня 2021 року під час потужного обстрілу прифронтового села Гранітне ТБ2 вперше знищив ворожу гаубицю.

Пізніше Путін підняв цей інцидент у телефонній розмові з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, назвавши використання безпілотників «деструктивною» поведінкою та «провокаційною діяльністю».

TB2, вартість яких становить приблизно 5 мільйонів доларів кожен, є найпотужнішими безпілотниками в українському флоті та першим доказом того, що БПЛА можуть допомогти Києву конкурувати з набагато більшою російською армією. TB2 несе чотири ракети з лазерним наведенням і може літати понад 24 години на висоті до 25 тисяч футів.

До використання в Україні TB2 брали активну участь у конфліктах у Лівії та Сирії, а також відіграли вирішальну роль у перемозі Азербайджану над Вірменією у 2020 році в Нагірному Карабасі.

Зараз у парку України є кілька бойових безпілотників іноземного виробництва, у тому числі надані США самознищувальні безпілотники Switchblade. Але Bayraktars залишаються іконою.

Нещодавно волонтери влаштували рейв на станції київського метро, щоб зібрати кошти на купівлю дрона. По всій країні з’явилися школи дронів. Один з тренерів, Сергій Рістенко, є фотографом, який використовував технологію дронів для зйомки сцен для мінісеріалу HBO «Чорнобиль». Коли він разом із сім’єю провів понад місяць під російською окупацією на півночі України, він закопав свій дрон на задньому дворі.

Зараз Рістенко навчає бійців керувати октокоптером Р-18 виробництва української організації «Аеророзвідка».

«Один із моїх учнів був капітаном, якому було понад 50 років і він дуже хотів навчитися літати, – сказав Рістенко. – У мене було відчуття, що він отримав смартфон вперше в житті лише за тиждень до нашої зустрічі. Він дзвонив мені по 50 разів на день із запитаннями. Але він дуже хотів навчитися, і він справді це зробив».

Незабаром після початку вторгнення Сирський, який тоді керував обороною Києва, звернувся до одного зі своїх заступників і запропонував зробити щось «мистецьке» з «Байрактару», щоб підняти громадський дух. За його словами, було надихаюче спостерігати, як нові технології перемагають традиційну військову техніку, таку як танки. 

Завдання зрештою перейшло до солдата Тараса Боровка і він написав пісню «Байрактар», що стала хітом на українському радіо, з текстом: «Веде пропаганду кремлівський урод. Слова пропаганди ковтає народ. Тепер нове слово знає їх цар: Байрактар!»

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі