Atlantic Council: Чи зможе Україна продовжити наступ взимку?

Поділитися
Atlantic Council: Чи зможе Україна продовжити наступ взимку? © 46 окрема аеромобільна бригада ДШВ ЗС України/facebook
Експерти американського аналітичного центру сумніваються, що Києву вдасться досягти всіх цілей у війні, зокрема визволити весь Донбас і Крим.

9 листопада міністр оборони Росії Сєргєй Шойгу оголосив про вихід російських військ з Херсона. Це була велика і принизлива поразка для Кремля. Однак, в обох армій попереду довга зима. І зміна погоди ускладнить як наступальні, так і оборонні операції у наступні місяці.

Без сумніву Збройні сили України в Херсонській області думають над тим, що робити далі. Все вказує на те, що війна затягнеться попри блискучі успіхи української армії. Українським військовим варто зважено підійшти до спокуси скористатися здобутим імпульсом і ослабленням ворога, зважаючи на виклик збереження тяжко завойованих здобутків впродовж зими.

Про це пишуть експерти з питань оборони Центру Скоукрофта в Atlantic Council, зауважуючи, що час не на боці Києва. Здатність України підтримувати бої проти Росії залежать від підтримки НАТО і США. Зважаючи на висоці ціни на енергоносії і продукти, заклики зупинити війну будуть ставати дедалі гучнішими.

Зміна умов

Взимку ЗСУ буде важко проводити той тип наступальних операцій, який вони успішно виконували до цього часу. Погода стане жорсткішою, умови на землі погіршаться, а пріоритети в підтримці і логістиці змістяться. Мобільність, маскування і розвідка в умовах бруду, снігу і низьких температур будуть будуть проблемою.

«Відповідно ми бачимо, що запити ЗСУ про надання міжнародної допомоги змістилися від танків до ППО, а також матеріально-технічного забезпечення на зразок генераторів. Проблеми, притаманні бойовим діям в холодну погоду, можуть вплинути на процес прийняття рішень на користь консолідації здобутків замість подальшого просування», - пишуть експерти аналітичного центру.

Підходи Кремля. Росія намагається зміцнити оборонні позиції на території, яку вона контролює на схід від Дніпра і поблизу Криму. Зважаючи на виклики з підготовкою і забезпеченням нещодавно мобілізованих солдатів, закріплення на більш вигідних оборонних позиціях може дати необхідний час для підготовки нових підрозділів.

«Насправді це може бути російською тактикою, націленою завести ситуацію в глухий кут взимку, спираючись на більш укріплені позиції з наміром почати ротацію нових і забезпечених мобілізованих сил на фронт ближче до весни», - вважають експерти.

Природа урівнює всіх. Тактичні реалії операцій в умовах холоду, швидше за все, вплинуть на обидві сторони. Сучасні армії розглядають «підготовку в холодних умовах» як незамінний набір навичок. 

«Недооцінка впливу зими на військові операції часто закінчується катастрофою. Озброєння виходить з ладу. Двигуни заїдають або взагалі не запускаються. Операції об’єднаних військ зриваються. Дуже низькі температури перешкоджають моторним функціям і продуктивності людей, які намагаються виконувати велику кількість військових завдань, особливо з часом», - пояснюють автори.

Вони пояснюють, що успіх у підтримці бойових дій напряму пов’язаний з здатністю планувати, адаптуватися і передбачати потреби солдатів. Бруд і туман можуть зірвати сухопутні операції, скорочуючи швидкість і мобільність. Коли свобода пересування підрозділу підірвана, це може вилитися у втрату зв’язку з логістикою.

Затримки в забезпеченні впливають на оперативний темп. Перебої можуть сильно вплинути як на процес виконання, так і на результат планів. Поповнення запасів пального, боєприпасів і необхідного забезпечення стає набагато важчим завданням в умовах поганої погоди. Тому що системи і платформи доставки вразливі до впливу температур, опадів і туману. Експерти також пояснюють, що забезпечення зазвичай відбувається за допомогою численних систем, які поєднуються між собою. І вихід з ладу однієї з них може спровокувати ланцюгову реакцію, зірвавши роботу інших.

Наступ - найкраща оборона? Експерти Atlantic Council вважають, що зараз головне питання для ЗСУ полягає в тому, скільки ще продовжувати наступ зважаючи на виклики зими, а також як розібратися з навантаженням на сили, які підтримували високий темп операцій. 

З одного боку, ЗСУ зараз мають найбільшу перевагу з початку російського вторгнення в лютому. Українська армія користується високим рівнем підтримки США і європейських союзників. А здобутки під час успішного контрнаступу підвищує українську рішучість. Ці фактори можуть переконати Київ спробувати скористатися імпульсом і перенести бої далі від Херсону і потенційно в Крим. Однак, історично зима завжди грала на користь того, хто в обороні.

«Спроба відвоювати Крим була б експедиційною наступальною операцією, яка створила б серйозні проблеми з логістикою і підтримкою сил, зважаючи на кримську географію», - йдеться в статті.

Автори зауважують, що Крим перебуває під контролем Росії з 2014 року. І українській армії буде не просто проектувати свою силу в цьому регіоні. Крім того, такий наступ напряму охопив би і акваторію навколо півострова.

ЗСУ могли б використати деякі свої наступальні можливості для асиметричного придушення російських сил у різних місцях вздовж контактної лінії, атакуючи російські механізми забезпечення без вступу в широкомасштабні бої на виснаження. Росія може спробувати відвести досвідчених офіцерів від лінії фронту, щоб краще підготувати і озброїти мобілізованих.

«Кампанія непередбачуваних і асиметричних атак з боку ЗСУ може  виявитися більш зручним способом зірвати російську здатність використати затишшя і краще розгорнути мобілізовані сили для наступальних операцій в майбутньому», - пишуть експерти Atlantic Council.

Найбільш консервативним підходом для України було б укріпити свої позиції на нещодавно визволених територіях і спробувати провести ротації підрозділів з фронту. Однак, цей підхід може дати Кремлю бажаний простір і час для кращої підготовки мобілізованих і покращення позицій перед весною. Автори також зауважують, що Росія, швидше за все, продовжить обстрілювати ракетами українську інфраструктуру, намагаючись зламати волю України і її союзників.

Коли Україні варто шукати миру?

Українцям доведеться сісти за стіл переговорів з Росією в якийсь момент, щоб закінчити війну. Експерти Atlantic Council вважають, що Україна, швидше за все, не досягне всього, чого прагне. Тож досягти компромісу раніше, а не пізніше, може мати сенс. Президенту Зеленському доведеться розрахувати шанси, що українська військова компанія й далі буде перевершувати всі очікування, а іноземна допомога - безперебійно надходити в Україну. Також йому потрібно подумати, які шанси, що Владімір Путін «моргне перший». Будь-якому лідеру воєнних часів надзвичайно важко провести такі оцінки. І Зеленський не буде винятком.

Експерти Atlantic Council визнають, що армія України перевершила всі очікування. Але визволити весь Донбас і Крим буде складніше, тому що Росія там зайняла оборонну позицію. Це дає їй певні вагомі переваги включно з інформаційною перевагою, спрощенням підтримки військ і планування. Крім того, у Росії в цих регіонах є закріплені фортифікації. В Харівській і Херсонській областях російські фланги були надто розтягнуті. Тепер, коли Росія вивела війська з цих регіонів і зайняла більш укрплені оборонні позиції, вона буде мати багато тактичних переваг. Зокрема, її лінії зв’язку будуть коротшими, а плани забезпечення не такими ускладненими.

Автори також зауважують, що існує серйозна вірогідність того, що Захід відмовить Україні в ресурсах з метою посадити її за стіл переговорів. І ця вірогідність буде посилюватися з плином війни. Третього січня почне свою роботу новий Конгрес. І хоч є спроби ухвалити великий пакет допомоги під час перехідного періоду, блокування бюджетів на 2023 рік може призвести до уповільнення або навіть дефіциту ресурсів. Попри те, що більшість на Заході підтримують амбітні цілі Зеленського, на практиці вони починають все більше схилятися до пошуків способу закінчити війну. Зрештою, для Заходу важливі також і витрати на підтримку платоспроможності України і її повоєнну відбудову.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі