Після чергового російського масованого ракетного обстрілу в середу, 23 листопада, енергетики України не допустили виникнення повного блекауту на території держави. Але якщо ворог продовжить атакувати нашу критичну інфраструктуру, то наслідки для енергосистеми можуть бути гіршими. Видання Forbes опублікувало три можливі сценарії масштабного зникнення світла в Україні з посиланням на звіт, що є в розпорядженні уряду.
Блекаут на території лівобережжя України
Такий варіант станеться, якщо окупанти сконцентрують свої удари по транзитних підстанціях, які передають електрику з заходу України на схід, і електростанціях на лівому березі Дніпра.
Це призведе до того, що Чернігівська, Сумська, Полтавська, Дніпропетровська області й підконтрольні Україні території Харківської, Донецької та Луганської областей залишаться без електроенергії на 12-24 години. Також частково світло зникне в Миколаївській , Херсонській, Кіровоградській, Черкаській та Київській областях, включаючи лівий берег Києва.
Для повернення електрики фахівці будуть поступово запускати електростанції – спочатку малі ТЕЦ і ГЕС, які заживлять великі теплоелектростанції. Також автономно заживлять компресорні станції газотранспортної системи і місцевих облгазів.
У першу чергу електроенергію отримають підприємства тепло- й водопостачання, водовідведення.
Блекаут всієї України на 12-24 години
Такий сценарій передбачає, що РФ може здійснити серію одночасних масованих атак на електростанції та підстанції на всій території держави. Водночас, Україна залишиться підключеною до європейської енергетичної мережі.
Через це вся підконтрольна територія України втратить світло на 12-24 години.
Для відновлення електрики нашу енергосистему заживлять від європейської. За дві години повинні заживитися АЕС. Спочатку електроенергія зʼявлятиметься у певних регіонах, а згодом вони об’єднаються в єдину систему.
Блекаут всієї України до семи днів
Цей варіант є найгіршим та станеться в тому випадку, якщо ворожі війська завдадуть серію одночасних масованих ударів по відкритих розподільчих пристроях АЕС і підстанціях, які з’єднують енергосистеми України та Європи.
Тоді атомні станції можуть зберегти роботу на одному енергоблоці, маючи 100-140 МВт на власні потреби. Якщо ж загарбники здійснять атаки безпосередньо близько до АЕС, то існує висока ймовірність, що робота об'єктів буде зупинена. Протягом двох годин не буде можливості їх знову заживити.
У першу чергу наші фахівці відновлять зв'язок української та європейської енергетичних систем. Паралельно почнуть повертати живлення малих ГЕС і ТЕЦ.
Насамперед отриману електрику будуть спрямовувати на потреби комунальних служб і жителів. На відновлення роботи АЕС може піти до семи днів – тільки тоді світло зможе отримати промисловість.
Раніше компанія ДТЕК заявила про відновлення роботи своїх електростанцій та електромереж після безпрецедентної атаки на енергосистему 23 листопада.