NYT: Після швидкого наступу на Харківщині українські командири думають, що робити далі

Поділитися
NYT: Після швидкого наступу на Харківщині українські командири думають, що робити далі © Facebook/Генштаб ЗСУ
Українські військові розмірковують, як далеко вони можуть зайти, щоб не поставити під загрозу свою здатність утримувати нові лінії.

Приголомшливий наступ України змусив російські війська хаотично відступати, а також змінив лінію фронту на сотні кілометрів. Тепер українські лідери намагаються зважити критичні ставки, які можуть визначити курс війни у найближчій перспективі.

Українська армія все ще менша за розміром і гірше озброєна, ніж російська. Надмірне розтягування сил зробить її уразливою до атак. Якщо ж рухатися надто повільно чи не в тому напрямку, можна втратити можливості. А надто довге очікування призведе до заморожування ліній фронту через наближення зими, - пише New York Times.

Вигнавши армію Росії з великого шматка стратегічно важливої території на північному сході Харківської області, українські сили тепер мають можливість почати наступ на Донбасі, який Владімір Путін поставив в центр своїх воєнних цілей. Перед початком вторгнення в лютому Путін проголосив незалежність Донбасу від України, щоб використати «суверенітет» регіону як виправдання для початку війни. New York Times пише, що Росія зараз контролює «близько 90%» Донбасу, куди вона відправила значну частину своїх військ після поразки на околицях Києва. Якщо Україна зможе повернути контроль хоча б над частиною регіону, це буде принизлива поразка для Кремля.

Але українська армія ризикує потрапити в серйозні пастки, якщо буде просуватися далі. Подальший наступ буде означати, що лінії забезпечення для військ України ще більше розтягнуться. Конвоям з пальним, боєприпасами і підкріпленням доведеться долати більші відстані від вже існуючих логістичних вузлів. За словами професора з питань дослідження безпеки і розвідки Австралійського національного університету в Канберрі Джона Блаксленда, логістичні проблеми можуть зробити українські підрозділи уразливими. Він також додав, що російська контатака «не обов’язково відбудеться», зважаючи, зокрема, на низьку мораль серед солдатів Москви.

Російським чиновникам потрібно дати відповідь на свої складні запитання, особливо на тлі зростання невдоволення так званою «спецоперацією» серед прихильників війни в РФ. Аналітики кажуть, що російському військовому командуванню доведеться тверезо оцінити стан своїх військ, щоб визначити, яких цілей Москви вони можуть реально досягти у найближчі місяці. І чи взагалі вони на таке здатні. Їм також доведеться боротися з жорсткою структурою російської армії і рішеннями Путіна, який відмовився проводити загальнонаціональну мобілізацію і намагається зберегти відчуття нормальності в самій Росії.

Нинішній український наступ був швидким проривом, в ході якого українська армія скористалася кращими позиціями і недоукомплектованість російської оборони, - сказав директор російських досліджень в аналітичному центрі CNA Майкл Кофман. Ініціатива зараз в руках України. І нові перемоги в Харківській області дають її армії можливість просунутись далі на схід, перш ніж російські війська зможуть закріпитися на нових лініях фронту.

«В України тепер є можливості для використання імпульсу на Донбасі», - сказав Кофман.

На його думку, армія Росії «у найближчому майбутньому буде в обороні». Експерт зауважив, що відступ Росії з Харківської області, а особливо з міста Ізюм, де розташований важливий залізничний вузол, дає українській стороні можливість «швидко переміщати» сили з інших частин країни. Кофман також вважає, що Україна має перевагу у людській силі і здатності проводити «операції на більш ніж одному напрямку», вказуючи на український наступ на півдні, зокрема в Херсонській області. За словами аналітика, можливість України зібрати війська для проведення атаки одразу на двох напрямках - це серйозний подвиг.

Західні розвідувальні управління стверджують, що обидві сторони зазнали тяжких втрат. Тепер, після успіху в Харківській області, українській армії потрібно не лише підготуватися до подальшого наступу, а й закріпитися на територіях, які були взяті під контроль за останні кілька днів. А захист територій - це виклик, який теж вимагає багато ресурсів. Українським підрозділам доводиться прочісувати визволені міста і села в пошуках мін. Зокрема, вони можуть бути в покинутій російській техніці. Крім того, потрібно знайти потенційних російських диверсантів, які могли залишитися. Коли ці завдання будуть виконані, поліція і саперні підрозділи зможуть зайти в населені пункти для продовження роботи над встановленням безпеки.

Видання також зауважує, що як і у випадку відступу з околиць Києва, російські війська покинули в Харківській області велику кількість техніки. Неназваний солдат, який брав участь в операції на півночі України, сказав, що один український підрозділ захопив таку велику кількість танків, боєприпасів і іншого озброєння, що зміг забезпечити ще кілька формувань. Використання покинутої російської техніки проти армії самої ж Росії - це питання лічених тижнів, якщо не днів.

Однак, вікно можливостей, яке дозволяє Україні скористатися російською низькою мораллю і хаотичного відступу, швидко закривається. Кожен день дає російським силам можливість закріпитися і зібрати підкріплення, накреслюючи нову лінію оборони і готуючи повернення до старого статус-кво виснажливих артилерійських боїв. Проросійські сторінки в соціальних мережах публікують фото, на яких російські і лояльні до Кремля чеченські війська готуються до відправки на війну проти України або вже прямують на фронт. Росія досі користується перевагою в кількості озброєнь. Крім того, у неї краще забезпечення. Впродовж війни Путін не демонстрував жодних ознак готовності пом’якшити свої воєнні амбіції. Минулого тижня він наполягав, що Росія «нічого не втратила і не втратить», заперечуючи загибель своїх військових.

Поблизу міста Лиман російські сили, схоже, змогли відбити нещодавні українські атаки. Південніше, в селі Піски українські атаки теж не досягли значного успіху, якщо вірити проросійським сторінкам в соціальних мережах. Тим часом, армія Москви постійно обстрілює Бахмут, який зараз під контролем українських військ. Природні перешкоди, такі як річки, теж сповільнюють наступ України. Поблизу Ізюму російські сили перейшли через річку Оскіл, розраховуючи, що українським військовим буде не просто її перейти.

Аналітики вважають, що після знищення російських ліній оборони в Харківській області інтенсивні бої будуть продовжуватися на фронтах Донбасу і півдня. Але у неділю вночі Москва продемонструвала бажання покарати Україну за її військовий успіх, вдаривши ракетами по ТЕС і підстанціях на сході країни. Це було чітке нагадування: попри російську поразку в одній битві, війна ще далеко не закінчена.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі