Навіть Пентагон не очікував, що український «бліцкриг» буде рухатися так швидко. Високопоставлені західні чиновники у сфері оборони знали заздалегідь, що Київ планує піти в наступ одразу на двох напрямках, щоб визволити території з-під російської окупації. Але їх здивував неочікувано швидкий темп завоювань української армії на півночі.
Про це виданню Politico сказали чотири західні чиновники. Українські війська прорвалися через відносно легко озброєні російські позиції в Харківській області у минулі вихідні, відновивши контроль над тисячами квадратних кілометрів, а на деяких ділянках вийшовши на лінію державного кордону. Російські сили відступили з міст Ізюм і Куп’янськ, які були ключовими логістичними вузлами.
Київ повідомив генералів США найвищого рівня про план почати наступ одразу на двох фронтах, - сказав виданню неназваний український чиновник. Але уряди обох країн були шоковані успіхами на Харківщині.
«Всіх здивувало те, як росіяни тікали», - сказав представник українського уряду на умовах анонімності.
Наступ на півночі провів відносно невеликий контингент українських сил - лише кілька бригад, кожна з яких складалася з кількох тисяч солдатів. Про це Politico розповіли чиновник США і західний дипломат. Багато російських позицій були під контролем російських призовників і погано підготовлених і озброєних бійців з окупованих регіонів України. Вони не могли протистояти тим військам, які насувалися на них. Масштаб і темп українського наступу також посилили поставки західного озброєння, зокрема, високоточних систем HIMARS і артилерійських снарядів зі США. Ця зброя дозволила українським військовим виснажити ворожі сили, знищуючи російські командні центри і склади боєприпасів ще до початку наступу.
Politico пише, що США вже давно забезпечують Україну різними даними розвідки про ситуацію на полі битви, яку Київ використовує для ухвалення рішень про завдання ударів і пересування своїх військ, - сказали неназвані американські чиновники.
«Ми точно надаємо українцям інформацію про умови, але, зрештою, саме українці роблять вибір. Українське військове і політичне керівництво вирішувало, як проводити контрнаступ», - пояснив неназваний представник Міноборони США.
Західні чиновник тепер пильно стежать за тим, як далеко українські сили зможуть зайти на Донбасі. Цілком можливо, що вони тепер зможуть продовжити свій наступ, використовуючи запаси боєприпасів, танки і бронемашини, які солдати Росії покинули, коли тікали на цивільних автомобілях.
«Я б зачекав, щоб подивитися, чи зможе Україна використати на Донбасі той імпульс, який вона розвинула. Російські сили, швидше за все, спробують відновитися після відступу і провести локалізовані контратаки», - сказав експерт аналітичного центру CNA Майкл Кофман.
Тим часом, триває сутичка неподалік Херсону, де армія України спробує посилити тиск на ворога, щоб розірвати сухопутний коридор між Донбасом і Кримом.
«Нинішній період можна назвати вікном можливостей для України, яка відібрала ініціативу не лише для того, щоб відібрати території, а й завдати ударів російській армії, після яких їм буде важко відновити сили впродовж зими», - додав Кофман.