Адвокат Ростислав Кравець, який представляє інтереси колишнього судді Дніпровського районного суду Києва Миколи Чауса, розповів, що зустрічався зі своїм підзахисним. За його словами, нині екссуддя «перебуває під захистом СБУ».
«Я з ним поспілкувався, стан його, чесно кажучи, не дуже. Тому я прекрасно розумію Службу безпеки України і, на мій погляд, йому дійсно загрожує небезпека. Тому Служба безпеки України, я вважаю, зараз абсолютно правильно робить, що забезпечує його безпеку», - зазначив він.
Адвокат стверджує, що його підзахисний поки не є затриманим, нині він готує документи, необхідні для надання Чаусу правозахисної допомоги.
«Він поки що не є затриманим і перебуває під захистом СБУ. Маю велику надію, що перші особи держави знайдуть в собі сміливість взяти на себе відповідальність і з максимальним дотриманням прав людини вирішити це питання», - додав Кравець.
Згодом у своєму Telegram-каналі юрист додав, що ані на нього, ані на його клієнта не вчиняється тиск з боку української спецслужби: «СБУ поки ні на мене, ні на Миколу Чауса ніякого тиску не чинила. Те що вони можуть це робити, як і будь-який інший правоохоронний орган України, сумнівів немає. (...) З керівниками СБУ я не спілкувався, зі слідчим поспілкувалися, але віддалено».
30 липня Микола Чаус в одних трусах з'явився у селі Мазурівка Вінницької області. За даними журналіста Юрія Бутусова, суддю тривалий час тримали на базі Головного управління розвідки Міноборони. У селі Чауса затримала поліція, щоб передати НАБУ, однак на місце прибула група співробітників СБУ, відбила суддю у поліцейських.
Національне антикорупційне бюро України намагалося зупинити автомобіль СБУ з Чаусом, проте спецслужба ігнорувала запит НАБУ. Автомобілі заїхали у двір Центрального управління СБУ на вулиці Володимирській у Києві. Детективів НАБУ на територію не пропустила охорона.
В Україні Чауса підозрюють в отриманні $150 тисяч хабара. За даними САП, Чаус вимагав ці гроші у справі, пов'язаній з незаконним обігом наркотиків. Частину хабара він заховав у машині, ще 80 тисяч закопав у банках на садовій ділянці.
Миколу Чауса викрали 3 квітня в центрі Кишинева, молдавські ЗМІ повідомили, що екссуддю вивезли до України на автомобілі з дипломатичними номерами.
У причетності до втечі Чауса з України і його поверненні на батьківщину підозрюють українські спецслужби, розслідуванню обставин переміщення екссудді через кордон присвячено низку журналістських розслідувань. В українському МЗС заперечують причетність України до викрадення Чауса, наполягаючи на тому, що операція може бути вигідна РФ, мета якої – посварити Україну із сусідами.
Колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак вважає, що міжнародне «переміщення» Чауса здійснювалося не в державних інтересах.
Метою вивезення Чауса до Молдови було врятувати його самого від кримінального переслідування і убезпечити його високих покровителів (суддя вважався креатурою народного депутата Олександра Грановського з найближчого оточення президента Петра Порошенка). У поверненні Чауса до України може бути зацікавлене нинішнє політичне керівництво. Адже це дає можливість для прямого виходу на підозру Порошенку.
Докладніше про викрадення Чауса і наслідки такої спецоперації для держави читайте в статті Віктора Трепака «Про одного Чауса і двох президентів» для читачів ZN.UA.