Алгоритм розпізнавання облич силовиків під масками поки не готовий - розробник

Відео
Поділитися
Алгоритм розпізнавання облич силовиків під масками поки не готовий - розробник У ролику показано алгоритм, який розпізнає обличчя, приховане балаклавою
Творці опублікованого відео хотіли показати силовикам, що «з часом їхня ідентифікація неминуча».

Алгоритм, що дозволяє ідентифікувати силовиків, які брали участь в розгоні протестувальників у Білорусі, ще не готовий. У цьому в розмові з «Медузи» зізнався розробник алгоритму Андрій Максимов.

За його словами, деякі приклади, які використовувалися в ролику-демонстрації, не були результатом роботи алгоритму. Це було запозичення з каналу «Каратели Беларуси Архив». Як зазначає «Медуза», алгоритм допускав ті ж помилки, що і творці цього Telegram-каналу. Сам же алгоритм поки не готовий, і невідомо, скільки часу знадобиться на його доопрацювання, визнається Максимов.

«Ми не збиралися так швидко показувати свій проєкт, але через раптову інавгурації [Лукашенко] і через ескалацію рівня насильства перед нами постав непростий вибір - і він був зроблений на користь того, щоб в спішному порядку продемонструвати те, що у нас є. Нам захотілося поставити силовиків на облік - дати їм зрозуміти, що всі технології, які потрібні, щоб їх ідентифікувати, існують і що з часом їхня повна ідентифікація неминуча», - розповів розробник.

Двоє співрозмовників «Медузи», які працюють на російському ринку розпізнавання, заявили про те, що в відео не показано жодних доказів того, що за ним стоїть робота алгоритму, який хоча б знаходиться на стадії розробки.

Недавнє дослідження, проведене Національним інститутом стандартів і технологій США (NIST), показало, що через маски, які люди змушені носити під час пандемію коронавірусу, алгоритми розпізнавання облич почали помилятися частіше. Але розробники швидко внесли в них необхідні зміни, в результаті чого у передових компаній рівень ефективності досяг 90% навіть якщо обличчя приховане маскою. Головне, щоб було видно хоча б невелику частину носа і очі.

Тому завдання, яке стоїть перед алгоритмом Максимова, можна вирішити. Але ролик, опублікований розробником, нагадує нарізку кадрів з художнього фільму.

«Справжні алгоритми так не працюють, як в цьому ролику показано. Наприклад, [в демонстрації Максимова] там справа миготять фотографії, які алгоритм нібито "перебирає" [перед тим, як визначитися з ідентифікацією]. Це абсолютно нереалістично: зараз алгоритм пошуку по базі даних працює з такою величезною швидкістю, що завдання виведення якихось проміжних результатів на екран зжере всі потужності - і система перестане шукати і буде займатися тільки ілюстрацією миготіння на екрані», - розповів Іван Шапшал, заступник генерального директора компанії "Папилон", що займається розробкою біометричних систем.

Він також зазначив, що в ролику є приклад розпізнавання обличчя, який в сучасних умовах зробити неможливо. Одного з силовиків алгоритм розпізнає, не дивлячись на те, що видно тільки його вухо і частину щоки.

Максимов зізнався, що включив в ролик приклад технологічно нереалізованого розпізнавання, щоб чинити психологічний тиск на силовиків. «Головна мета цього відео - комунікація з працівниками силових структур, у яких технічні знання доволі обмежені. І якщо нам треба додати якісь речі, які продемонструють силовикам, що в нашій базі багато їхніх облич та імен, то ми це додамо виключно з цією метою», - заявив він.

Максимов також розповів, що найбільша проблема, яка стоїть перед його проєктом, - брак даних. Всього розробникам вдалося зібрати зі ЗМІ та соцмереж близько тисячі фотографій, які вони вважають фотографіями силовиків (зазвичай нейромережі навчають на значно більшій кількості зображень); на знімках людей в масках алгоритм теж не тренували, визнає Максимов. «Поки немає великого датасета з людьми в масках і без масок - нам ці дані ще збирати і збирати. МВС Білорусі, на жаль, не має сторінки у Facebook, куди були б викладені по три фотографії кожного співробітника, [зняті] з різних сторін», - скаржиться розробник.

Поки система ідентифікації не готова, Максимов вирішив зосередитися на візуалізації деанонімізацій, які вже здійснили активісти. «Ми почнемо повертати обличчя людей, які скоюють злочини, на фотографії з їхніми злочинами. Забезпечувати людей якісною візуальною інформацією - це теж важливо. Щоб не було роз'єднання двох візуальних рядів, бо у нас поки що виходить, що якісь невідомі в масках б'ють людей і висмикують жінкам волосся - а на інших знімках та ж людина крутиться в полі кульбаб зі своєю собакою», - заявив він.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

У Білорусі вже понад місяць тривають протести проти режиму Алєксандра Лукашенка, спровоковані фальсифікацією президентських виборів і міліцейським насильством проти громадян.

ОМОН застосовує проти мітингувальників водомети, світлошумові гранати і гумові кулі. Тисячі людей були затримані і побиті силовиками, щонайменше п'ятеро протестуювальників загинули, десятки зникли безвісти.

Режим Алєксандра Лукашенка зробив ставку на час як на природний фактор зменшення кількості протестувальників. Але одночасно намагається точковими репресіями збити протести і взяти ситуацію під контроль. Докладніше про те, чи вдасться йому це –у статті Володимира Кравченка «Разом чи нарізно?» для ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протести у Білорусі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі