Алгоритм розпізнавання облич силовиків під масками поки не готовий - розробник

Відео
Поділитися
Алгоритм розпізнавання облич силовиків під масками поки не готовий - розробник У ролику показано алгоритм, який розпізнає обличчя, приховане балаклавою
Творці опублікованого відео хотіли показати силовикам, що «з часом їхня ідентифікація неминуча».

Алгоритм, що дозволяє ідентифікувати силовиків, які брали участь в розгоні протестувальників у Білорусі, ще не готовий. У цьому в розмові з «Медузи» зізнався розробник алгоритму Андрій Максимов.

За його словами, деякі приклади, які використовувалися в ролику-демонстрації, не були результатом роботи алгоритму. Це було запозичення з каналу «Каратели Беларуси Архив». Як зазначає «Медуза», алгоритм допускав ті ж помилки, що і творці цього Telegram-каналу. Сам же алгоритм поки не готовий, і невідомо, скільки часу знадобиться на його доопрацювання, визнається Максимов.

«Ми не збиралися так швидко показувати свій проєкт, але через раптову інавгурації [Лукашенко] і через ескалацію рівня насильства перед нами постав непростий вибір - і він був зроблений на користь того, щоб в спішному порядку продемонструвати те, що у нас є. Нам захотілося поставити силовиків на облік - дати їм зрозуміти, що всі технології, які потрібні, щоб їх ідентифікувати, існують і що з часом їхня повна ідентифікація неминуча», - розповів розробник.

Двоє співрозмовників «Медузи», які працюють на російському ринку розпізнавання, заявили про те, що в відео не показано жодних доказів того, що за ним стоїть робота алгоритму, який хоча б знаходиться на стадії розробки.

Недавнє дослідження, проведене Національним інститутом стандартів і технологій США (NIST), показало, що через маски, які люди змушені носити під час пандемію коронавірусу, алгоритми розпізнавання облич почали помилятися частіше. Але розробники швидко внесли в них необхідні зміни, в результаті чого у передових компаній рівень ефективності досяг 90% навіть якщо обличчя приховане маскою. Головне, щоб було видно хоча б невелику частину носа і очі.

Тому завдання, яке стоїть перед алгоритмом Максимова, можна вирішити. Але ролик, опублікований розробником, нагадує нарізку кадрів з художнього фільму.

«Справжні алгоритми так не працюють, як в цьому ролику показано. Наприклад, [в демонстрації Максимова] там справа миготять фотографії, які алгоритм нібито "перебирає" [перед тим, як визначитися з ідентифікацією]. Це абсолютно нереалістично: зараз алгоритм пошуку по базі даних працює з такою величезною швидкістю, що завдання виведення якихось проміжних результатів на екран зжере всі потужності - і система перестане шукати і буде займатися тільки ілюстрацією миготіння на екрані», - розповів Іван Шапшал, заступник генерального директора компанії "Папилон", що займається розробкою біометричних систем.

Він також зазначив, що в ролику є приклад розпізнавання обличчя, який в сучасних умовах зробити неможливо. Одного з силовиків алгоритм розпізнає, не дивлячись на те, що видно тільки його вухо і частину щоки.

Максимов зізнався, що включив в ролик приклад технологічно нереалізованого розпізнавання, щоб чинити психологічний тиск на силовиків. «Головна мета цього відео - комунікація з працівниками силових структур, у яких технічні знання доволі обмежені. І якщо нам треба додати якісь речі, які продемонструють силовикам, що в нашій базі багато їхніх облич та імен, то ми це додамо виключно з цією метою», - заявив він.

Максимов також розповів, що найбільша проблема, яка стоїть перед його проєктом, - брак даних. Всього розробникам вдалося зібрати зі ЗМІ та соцмереж близько тисячі фотографій, які вони вважають фотографіями силовиків (зазвичай нейромережі навчають на значно більшій кількості зображень); на знімках людей в масках алгоритм теж не тренували, визнає Максимов. «Поки немає великого датасета з людьми в масках і без масок - нам ці дані ще збирати і збирати. МВС Білорусі, на жаль, не має сторінки у Facebook, куди були б викладені по три фотографії кожного співробітника, [зняті] з різних сторін», - скаржиться розробник.

Поки система ідентифікації не готова, Максимов вирішив зосередитися на візуалізації деанонімізацій, які вже здійснили активісти. «Ми почнемо повертати обличчя людей, які скоюють злочини, на фотографії з їхніми злочинами. Забезпечувати людей якісною візуальною інформацією - це теж важливо. Щоб не було роз'єднання двох візуальних рядів, бо у нас поки що виходить, що якісь невідомі в масках б'ють людей і висмикують жінкам волосся - а на інших знімках та ж людина крутиться в полі кульбаб зі своєю собакою», - заявив він.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

У Білорусі вже понад місяць тривають протести проти режиму Алєксандра Лукашенка, спровоковані фальсифікацією президентських виборів і міліцейським насильством проти громадян.

ОМОН застосовує проти мітингувальників водомети, світлошумові гранати і гумові кулі. Тисячі людей були затримані і побиті силовиками, щонайменше п'ятеро протестуювальників загинули, десятки зникли безвісти.

Режим Алєксандра Лукашенка зробив ставку на час як на природний фактор зменшення кількості протестувальників. Але одночасно намагається точковими репресіями збити протести і взяти ситуацію під контроль. Докладніше про те, чи вдасться йому це –у статті Володимира Кравченка «Разом чи нарізно?» для ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі