Людина як частка Всесвіту постійно перебуває під впливом чинників навколишнього середовища. Невидимі електромагнітні випромінювання, зміни атмосферного тиску, інфрачервоні, ультрафіолетові промені, зміна пір року та інші процеси, що відбуваються в природі, постійно діють на наш організм. Тисячі чутливих рецепторів, розташованих у всіх ділянках тіла, реагують на ці зміни. Вони посилають імпульси до керівних систем організму — нервової, судинної, ендокринної — і виробляються речовини, що формують відповідну реакцію на зміни в довкіллі. Цей процес відбувається постійно. Якщо людина здорова і всі органи й системи працюють нормально, то вона не помічає, як це відбувається.
На жаль, нині дуже мало по-справжньому здорових людей. Багато хто страждає на хронічні захворювання серця, судин, легенів та інших органів. У цьому разі зміни в природі погано впливають на самопочуття. Нам дошкуляє втома, головний, серцевий біль, з’являється безсоння, дратівливість, іноді навпаки — сонливість, ускладнюється перебіг хронічних хвороб.
Що потрібно робити, щоб допомогти собі в ці критичні періоди? Часто ми забуваємо прості рекомендації, дані лікарем, прочитані в літературі, почуті від друзів і знайомих. У медицині вважається, що наше здоров’я на 80% залежить від того, чи правильно ми поводимося, чи займаємося фізичними вправами, дотримуємося режиму харчування і прийому ліків, якщо це необхідно. Ми хочемо бути здоровими лише за допомогою лікарів, не докладаючи власних зусиль для зміцнення організму. Я як практикуючий лікар часто зіштовхуюся з подібними проблемами. Тому хочеться ще раз нагадати про абетку збереження нашого здоров’я.
Найчастіше на зміни погоди реагують наші кровоносні судини. З’являється головний біль, підвищується або знижується артеріальний тиск. Залежно від цього потрібно вживати відповідних заходів.
Приємно після важкого робочого дня прийти додому і випити чашку чаю. Але якщо не полінитися і зробити настій або відвар з лікарських трав, буде ще й корисно. Людям з підвищеним артеріальним тиском як доповнення до рекомендованих ліків допоможуть відвари м’яти, меліси, ромашки, собачої кропиви, валеріани, сухоцвіту болотного, польового хвоща. Якщо замість цукру додати мед, варення калини, то користі буде ще більше. Не забувайте в цьому разі і сік або варення з чорноплідної горобини. Але її можна приймати щонайдовше два тижні, бо це сприяє підвищенню зсілості крові. Людям, що перенесли інфаркт або інсульт, її застосування протипоказане. Тільки не потрібно вважати, що коли ви випили лікувальний чай один раз або двічі, то він допоможе вам назавжди. Пити його потрібно так само постійно, як і рекомендовані ліки.
Якщо ви не хочете пити відвар із трав, додайте в чай замість цукру ложечку меду — то чудовий заспокійливий і зміцнювальний засіб. Тільки не забудьте: щоб мед виявив свою лікувальну дію, його додають не в гарячий, а в теплий чай, тому що при високій температурі корисні речовини, що містяться в ньому, руйнуються.
Ванна також може стати лікувальною, якщо у воду додати ароматні олії або скористатися піною для ванн із додаванням трав. При підвищеному тиску дуже корисні ванни з олією лаванди, меліси, апельсина, лимона.
У разі зниженого тиску потрібні, навпаки, тонізуючі засоби. І приймати їх бажано ранком, щоб почуватися бадьоро протягом дня. Допоможуть у цьому екстракти женьшеню, лимоннику, елеутерококу, родіоли рожевої. М’яко діють лимонник і родіола, сильніше — женьшень і елеутерокок. Дуже добре стимулює працездатність розмарин. Його можна використовувати як приправу до їжі, у вигляді чаю, олія розмарину — для ванн. Увечері застосовувати стимулюючі препарати небажано, може з’явитися безсоння.
Глід корисний як при підвищеному, так і зниженому тиску. Жінкам у період клімаксу корисно приймати екстракт пасифлори (стратоцвіту) — добре заспокоює і регулює артеріальний тиск. Зелений чай — чудовий подарунок природи, не забувайте про нього. Він добре заспокоює та водночас підвищує працездатність. У ньому є багато вітамінів і мікроелементів, що необхідні нам для гарного самопочуття.
До речі, про мікроелементи. Родзинки, курага, волоські горіхи, банани, цитрусові, а також звичайна печена картопля містять багато калію, магнію, фосфору, міді й інших корисних речовин, що добре засвоюються. Якщо з якихось причин вам не можна їх їсти, купіть в аптеці препарати, в яких підібрані вітаміни й мікроелементи. Хочу нагадати: якщо ви страждаєте на хронічні захворювання, у ці періоди насамперед потрібно старанно виконувати дані вашим лікарем рекомендації із систематичного прийому ліків і їхньої сумісності з рецептами народної медицини.