Правила гарних ніг

Поділитися
Мрія про гарні ноги — не так косметична, як медична проблема. Причина в тому, що на ноги лягає не ті...

Мрія про гарні ноги — не так косметична, як медична проблема. Причина в тому, що на ноги лягає не тільки навантаження з «перенесення тягарів», а саме — нашого улюбленого тіла, а й не менш важливе завдання — перекачувати кров.

За даними ВООЗ, близько 80% жінок страждають на захворюваннями вен нижніх кінцівок, найчастіші — варикозне розширення й тромбофлебіти. Чоловіки хворіють на них уп’ятеро рідше. Фахівці вважають, що хвороби вен — «розплата» за право людей ходити на двох ногах, оскільки у тварин цих хвороб немає.

Крім спадкової схильності як одного з важливих чинників ризику появи варикозного розширення вен, сприяє цій недузі малорухливий спосіб життя. Багато хто працює сидячи, що призводить до набряклості ніг. Вени, здушені набряклими прилеглими тканинами, не можуть впоратися зі своєю роботою, — їхній просвіток розширюється, стінка стає більш звивистою, менш еластичною. Поступово розвивається хвороба. Особливо несприятлива демократична поза «нога на ногу» — коли посилюється порушення кровообігу в нозі, яка лежить зверху. Робота стоячи для вен не подарунок, але краща за першу, тому що навантаження на судини все-таки менше. Крім того, стоячі працівники, як правило, все-таки рухаються або інстинктивно переминаються з ноги на ногу, стимулюючи кровообіг у ногах.

Тісні одяг, білизна, взуття, підвищуючи тиск у центральних відділах венозної системи, утруднюють приток крові по периферичних судинах, сприяють розвитку хвороби. Датські солдати страждали на варикозне розширення вен. Причиною захворювання був... армійський статут, що велів туго перетягувати шию накрохмаленими комірцями, живіт — ременями, а ноги під колінами — вузькими підв’язками. Цим варварським способом досягався «ефект товстих литок», який вважали ознакою особливого молодецтва. Попри бравий вигляд, воювати така армія не могла: через сильний біль у ногах і схильність до непритомності солдати були безпорадними перед ворогом.

Ще один привід для розвитку хвороби — вагітність. Причин цього кілька — збільшення ваги та обсягу циркулюючої крові в майбутньої мами, що лягає додатковим тягарем на вени. Під впливом гормону вагітності — прогестерону — збільшується розтяжність сполучної тканини, зокрема й стінок вен, що сприяє розвитку їх варикозного розширення. Процес зворотного розвитку спрацьовує не завжди, і після пологів залишається захворювання.

Прогестерон входить до складу багатьох протизаплідних таблеток і засобів для замісної терапії під час клімаксу. Тому, якщо у вас є проблема з венозним кровообігом, перш ніж приймати такі ліки, порадьтеся з лікарем.

Симптоми захворювання, гадаю, відомі всім — утома, біль у ногах, їх набряклість, судоми литконожних м’язів, поява розширених підшкірних вен. Розвивається хвороба непомітно, вражаючи як поверхневі, так і глибокі вени, в останньому випадку симптоми можуть бути менш помітними. По розширених і більш звивистих венах кров тече повільніше, що може призвести до розвитку серйозного ускладнення — тромбофлебіту.

Тромбоутворення — нормальний процес у здоровому організмі. Без нього не можна зупинити кровотечу. Виконавши свою кровоспинну функцію, тромби розчиняються завдяки спеціальним тромболітичним речовинам. На стінці змінених хворобою вен вони осідають надовго, тому що їх розсмоктування сповільнюється. У венозних судинах кров тече під певним тиском, що дозволяє зберегти кровотік навіть за наявності досить великого тромбу. Небезпека в тому, що безперервний потік крові намагається прибрати перешкоду на своєму шляху. Тромб може відірватися з насидженого місця і з током крові потрапити в судини легеневої артерії, викликавши їх емболію. Це вже серйозно. Тромбофлебіт як ускладнення варикозної хвороби розвивається не відразу — через п’ять років у 10–15% випадків, через 10 років — у 50%.

Щоб запобігти хворобі або її ускладненням, необхідно дотримуватися досить простих правил. Працівникам сидячого фронту не гріх засвоїти аристократичну манеру чинно сидіти на стільці, не схрещуючи ноги, — це найкраща поза для вен. Пригадайте старі шкільні парти — там була поперечина для ніг. Сьогодні її можна замінити невисокою лавою. Щоб ноги не набрякали під час тривалого сидіння, частіше рухайте ними, обертайте стопами за годинниковою стрілкою і проти по 15–20 разів. Кожні півгодини-годину пройдіться по кімнаті, якщо ніхто не бачить, можна пострибати на носочках. Корисна розминка — піднятися навшпиньки 15–20 разів, стати на п’яти 15–20 разів, потім перекочуватися з п’яток на носочки й назад. Ставити на коліна важкі сумки, садити дітей, що вийшли з грудного віку, теж не рекомендується. Весь час, поки сумка чи дитина були на руках, вени працювали на знос.

Після роботи потрібно обов’язково полежати 15–30 хвилин із піднятими ногами, після чого корисна контрастна ванна — по черзі опускати ноги в гарячу й холодну воду — процедура чудово тренує стінки судин. Добре додати туди морську (не зашкодить і звичайна) сіль. Влітку корисно ходити босоніж, особливо по ранковій росі.

Вагітним жінкам рекомендується на певний час забути про взуття на високих підборах, тісний прилеглий одяг і згадати про прості фізичні вправи, описані вище. Еластичні бинти, які застосовувалися раніше для профілактики захворювання, нині успішно заміняє медичний компресійний трикотаж. Звичайні колготки й панчохи з підтримуючим ефектом у 100–200 ден не дають потрібного результату. Спеціальні медичні вироби розраховані на стискання ноги з силою, достатньою для того, щоб розширені ділянки вен не вибухали й не застоювалися, сила ця вимірюється не в денах, а в міліметрах ртутного стовпчика. За рівнем стискувального ефекту вони бувають профілактичними і лікувальними. Необхідний розмір та компресію допоможе визначити лікар-флеболог. Одягати такі колготи потрібно вранці, не підводячись із ліжка, на підняті ноги.

Для профілактики захворювання або його ускладнень не можна забувати про правильне харчування. Вітаміни В, фолієва кислота містяться в моркві, буряку, капусті, цибулі, огірках, помідорах, фруктових та ягідних соках, хлібі з борошна грубого помелу — ці продукти мають бути в щоденному раціоні. Салати з цих овочів рекомендується заправляти оливковою олією, яка містить корисні речовини, що благотворно впливають на стінки судин. З цієї ж самої причини перед вечерею не зашкодить склянка (тільки одна) червоного вина.

Медикаментозне лікування захворювання базується на застосуванні засобів, що регулюють тонус венозних судин. Насамперед це всім відомий екстракт кінського каштану, багато препаратів з якого у вигляді гелів та мазей є в наших аптеках. Інші ліки, які впливають на згортання крові, можна застосовувати лише за призначенням лікаря.

Коли без особливого ефекту випробувано всі методи, рекомендують операцію. Для багатьох це єдиний вихід, і не слід його боятися, оскільки в результаті — здоров’я та краса.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі