Щоб пам’ятали

13 сiчня, 2012, 14:31 Роздрукувати Bипуск № 1, 13 сiчня-20 сiчня 2012р.
Відправити
Відправити

«Ми хочемо, щоб люди, дивлячись на пам’ятник, посміхалися, а не почувалися наче на цвинтарі».

Напевне, в кожному з нас живе бажання лишити по собі щось вічне, цінне й пам’ятне, корисне для рідного міста, Батьківщини й земляків. Саме в цьому - а не в гучних і вигадливих фразах - проявляється істинний патріотизм у незаплямованому значенні цього слова. Але в гонитві за благами ми часто не маємо змоги або ж просто забуваємо віддавати, дарувати, творити й ділитися з ближніми.

Related video

Микола Федорович із своїм Хван-Хваном

Своє прагнення до фундаментального втілив на практиці президент корпорації «Еталон» Володимир Бутко. Його професійна діяльність поля­гає в забезпеченні українців наземним транспортом - сьогодні кожен другий автобус України вироблений «Еталоном». А порив душі - насичення вулиць Києва та інших міст України ностальгійними, але безу­мовно світлими емоціями - Володимир Іванович матеріалізує підтримуючи встановлення пам’ятників. З його легкої руки режисер і актор Лео­нід Биков та персонажі улюблених фільмів - Проня Прокопівна і Голохвастов, Паніковський - отримали друге, увічнене в камені життя.
Інтерв’ю з Володимиром Бутком - про всім відомі скульптури, про перешкоди й курйозні випадки, що траплялися на шляху «пам’ятнико­творення», про те, які фігури мають прикрашати вулиці, парки і сквери, і про те, яка місія пам’ятників в історії наших міст.

Проня Прокоповна і Свирид Петрович


- Чим для вас є сприяння встановленню пам’ятників - чи можна це назвати захопленням, душевним поривом?
- Перше, що можна сказати, це - некомерційні проекти.
Є офіційні пам’ятники - політичним, державним діячам, є тріумфальні арки, пам’ятники на честь перемог у війнах. А хочеться пам’ятників, які мають інший характер. Гадаю, ми перші поставили такий пам’ятник у Радянсь­кому Союзі та СНД. Після нас з’явилися пам’ятники Нікуліну, отцю Федору, Утьосову - можна довго перелічувати. Потім бу­ли пам’ятники Миколі Яковчен­ку, Проні Прокопівні, далі - Лео­ніду Бикову - у найкрасивішому, як на мене, місці Києва - на схилах Дніпра - саме там видно, яке блакитне небо над Україною.
Більшою мірою це порив моєї душі. Напевне, кожна людина хоче зробити справу, яка приносить не гроші, а задоволення - насамперед собі, а заодно і людям.
- За яким критерієм обираєте персону, котру вважаєте за необхідне увічнити?
- Це має бути народний улюбленець, незалежно від того, ким він був і які мав звання. Сьогодні можна вийти на вулицю і запитати в людей про Зи­новія Гердта, Леоніда Бикова - і люди назвуть вам фільми… Про Яковченка ходить безліч анекдотів та бувальщин. Так само Про­ня Прокопівна - персонаж легендарного фільму. Можна назвати ще кілька імен. Таких народних улюбленців не дуже багато, але вони є, і не всім встановлено пам’ятники.
- Чи берете участь у розробці дизайну пам’ятників?
- Вже кілька років не встановлювали скульптур, а раніше неодмінно це робив. Навіть маю патент на вигляд пам’ятника - тобто на те, як сидять чи стоять персонажі, адже ми з колегами безпосередньо вирішували ці питання, самі пропонували варіант або обговорювали ідеї з архітекторами та скульпторами. Бувало сперечалися: наприклад, стосовно того, що Яковченко сидить. Але потім узгодили зі скульптором саме цей варіант.
Проню Прокопівну спочатку планували зобразити справжньою українською жінкою - великою, сексуальною, з пишними формами. Ми з цим не погодилися і зробили її такою, як у фільмі. Тож мали з цього приводу невеличкий конфлікт.
- А який конфлікт вважаєте найбільшим?
- Пригадую, як довго обирали місце для Проні Прокопівни. Поки архітектора не відвезли на місце біля Андріївської церкви, де мало відбутися вінчання героїв фільму, він казав, що бачить пам’ятник у якомусь сквері. Десь із місяць умовляли його поставити підпис під проектом…
Найважче було знайти місце для пам’ятника Леоніду Бикову. Хотілося, щоб скульптура не просто стояла десь, де лише товариші або колеги по цеху знатимуть про неї. Хотілося, щоб усі її бачили, щоб це було цікаво. У фільмі «У бій ідуть самі старики» є такий діалог: «Ми ж сьогодні над моєю України билися... - А яка різниця - ті ж поля, дороги, села... - Е, ні! - Жваво перебив його Титаренко. - А повіт­ря? Інше. А небо? Блакитніше. І земля зеленіша!» І з того місця, де встановлено пам’ятник, якраз і видно і далечінь, і небо... Ми обрали місце, де Україна - простора, широка, світла, з блакитним небом. І не помилилися. Але на нашому шляху були перешкоди: то не можна було ставити, бо поруч Печерська лавра, то - через обеліск Слави тощо.
Комеск Титаренко під небом України

Щодо Бикова: у фільмі є епізод, коли капітан Титаренко злазить з літака, знімає шолом, з чола - піт градом. І ми зобразили його таким - з обличчям стомленого солдата. Довго шукали, але вийшло дуже добре…
- Час від часу ви подорожуєте. Які ваші враження від пам’ят­ників за кордоном?
- Щодо офіційних пам’ят­ників - на честь визначних осіб або перемог, - то ця сфера у всьому світі розвинена. І ні Ук­раї­на, ні країни колишнього Ра­дянсь­кого Союзу не є винятком. При­гадую, просто в центрі Лон­дона є скульптура Рузвельта і Черчілля: сидячи на лаві, вони ведуть розмову. Це одна з душевних скульп­тур. Але не можу сказати, що подібні пам’ятники поширені так, як у нас. У пам’ят­ни­ків, виконаних з творчим підходом, - більша теплота, ніж в офіційних. В останніх є табличка - день народ­ження, день смерті. У ці дні лю­ди приходять, покладають квіти. До таких па­м’ят­ників звикають і перестають їх помічати. А до па­м’ятників Яковченку, Паніковсь­кому люди приходять щодня, особ­ливо в гарну погоду: влітку, навесні, восени, рідше - взимку. На Анд­ріївському узвозі, де я буваю щотижня, біля скульптур завж­ди групи людей -аж бронза затерта. З’явилися певні традиції й прикмети: скажімо, якщо
потерти ручку - здійсниться бажання…
Мені розповідали, як одного разу дівчинка біля пам’ятника Паніковському хотіла відчути, як воно - бути сліпим. Вона поклала руку на ціпок і заплющила очі.
- Чого, на вашу думку, бракує нашим містам?
- Парків, скверів, зеленої зони. Навіть те, що є, нині винищується. Мені здається, скульп­тури, які ми робимо, мали б допомогти зберегти сквери. Якщо вже там стоїть пам’ятник, то, мабуть, рука забудовника не підніметься руйнувати історію. Люди­ні, в якої є клепка в голові, не спаде на думку будувати готель на місці пам’ятника святому Во­лодимирові. А в кого тієї клепки немає, то, впевнений, київська громада відповідно відреагує. Вважаю, що пам’ятники народним улюбленцям, які викликають масу позитивних емоцій, - це і є історія міста.
- Що відчуваєте, коли проходите повз скульптуру, яка з’явилася на вулиці міста завдяки вам?
- Цього року ми з корпорацією влаштували екскурсію на Андріївський узвіз, до музею Бул­гакова. Взяли екскурсовода (він не знав, хто ми) і коли пі­дійш­ли до пам’ятника Проні Проко­півні, він стільки хорошого розповів про нього: що це історія міста, що кияни підтримують таке починання… Було дуже приємно - людина ж не заангажована, не знала, що наша корпорація має якийсь стосунок до пам’ятника. Саме так історія і робиться. Можна згадати пам’ятни­ки, які ставлять - руйнують, ставлять - руйнують. І ніби ж у ЗМІ весь час про них згадується, але в людей до них чомусь суперечливе ставлення. А буває, люди приходять до пам’ят­ника самі, незалежно від того, хто його збудував, чия це ідея, і нам приємно, що такі пам’ятники є в Києві.У Паніковського знову поцупили ціпок...

- Ви є спонсором благодійного фонду «Троянди й виноград». Розкажіть, як виникла ця ініціатива?
- Ідейним натхненником був онук Максима Рильського - Мак­сим Георгійович. Ми по­знайо­­милися на Канівщині, на Тара­со­вій землі, де Шевченко намалював картину «Коло Канева». Кар­тина виконана олівцем, на ній зображено сім Канівських гір. Ми створили невеликий заповідник «Тарасова земля» і поставили пам’ятник на місці, де сидів Тарас Шевченко, коли малював картину. Під час встановлення пам’ят­ника ми й познайомилися з онуком Максима Рильського. Він розповів, що є організатором конкурсу молодих поетів. Нев­дов­зі ми стали спонсорами цього конкурсу: у березні-квітні відбувається збір заявок, поштою надсилаються вірші. Голова оргкомітету - Борис Олійник.
Пів­ро­ку комісія визначає переможців.
В Україні слід дбати не лише про економіку, а й - насамперед - про освіту, культуру. Слід виховувати дітей трішки по-іншо­му, бо за 20 років у нас чи не всі стали жертвами «золотого тельця». Тільки й мови - про гроші, про прибутки, про матеріальне. Ми вирішили бути постійними спонсорами цього конкурсу, і, сподіваюся, скільки стане сил організаторам конкурсу, стільки й будемо їх підтримувати.
Борщ на дві дивізії

- Ви брали участь у виготовленні казана, в якому зварили рекордні об’єми борщу й капусняку...
- Це була ідея Володимира Мостового. Ми до неї приєдналися на технічному рівні. Він запитав: чи можна в нашій корпорації виготовити казан, у якому б зварили «рекордний» борщ? Потріб­на була посудина на п’ять тисяч літрів, тобто на п’ять тонн. Ми зробили казан з якісного металу, що відповідає всім санітарним нормам. Решту деталей виготовили наші конструктори в Чернігові, де й завершили роботу. Але авторст­во належить Во­лодимиру Павловичу - він локо­мотив цього проекту! І не знаю, як там щодо Гіннесса, але в Україні цей рекорд зареєстровано. Ніхто нас не перевершив. Бу­ло зварено приблизно 4,5 тис. літ­рів борщу. Залучили фахівців з факультету ресторанного бізнесу КНТЕУ, Асоціації кулінарів Ук­раїни, ресторану-готелю «Дніп­­ро». На казані - напис: «Газета «Дзеркало тижня», корпорація «Еталон» і Асоціація кулінарів України». Зараз казан зберігається на Бориспільському заводі, чекає, мабуть, на Євро-2012. Адже він може стояти перед нашим Олімпійським стадіо­ном, з нього можна буде пригощати туристів. Отака ідея.
Я так і бачу: чаша стадіону і чаша казана.
- Розкажіть якісь курйозні історії, що траплялися під час розробки тих чи інших проектів.
- Для того щоб поставити пам’ятник Миколі Яковченку, потрібно було зібрати кілька десятків погоджень у кабінетах місцевої влади. У нас було обмаль часу, бо хотіли встигнути до Дня міста. Однієї ночі на місці звичайної лави ми змонтували підпори під бронзу і вирішили, що поставимо там уже не просто лаву, а з Яковченком. Сутеніло. Встановивши скульптуру, робітники пішли на перекур. Аж тут підійшов якийсь чоловік напідпитку, сів на лавочку й почав розмовляти з Яковченком. Сидів, щось розповідав, на щось скаржився... Така-от історія. А траплялися й не такі веселі: Пані­ковсь­кого обливали фарбою, двічі крали в нього ціпок. Ми двічі його відновлювали. Як на мене, місцева влада могла б узяти пам’ят­ник під свою опіку - наприклад, поставити охорону…
- Традиційно запитаю, які маєте проекти на майбутнє?
- У планах пам’ятник одному акторові… Поки що не розголошуємо його імені. Часто реалізації проекту заважають родичі осіб, яким присвячено пам’ят­ники. А ми хочемо, щоб гідних особистостей в народі не забували, щоб люди, дивлячись на пам’ятник, посміхалися, а не почувалися наче на цвинтарі. Для нас дуже багато важить, що увічнена людина продовжує своє життя в тому образі, в тій скульп­турі, яку ми зробили...

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК