Вчені створили ваги для вимірювання маси молекул

Поділитися
© Nature.com
Ваги є вуглецевими нанотрубками, поміщеними у вакуумну камеру. На поверхню трубок поміщають об'єкт, масу якого треба виміряти - зазвичай молекулу або атом, - після чого вся установка охолоджується до низької температури. У результаті вченим вдалося визначити масу атома ксенону і молекули нафталіну з точністю до маси протона.

Міжнародна група фізиків створила зручні ваги, здатні вимірювати масу окремих молекул. Стаття вчених з'явилася в журналі Nature Nanotechnology.
Основна частина нових ваг - особливий «міст» (так його називають самі дослідники), пластинка складної форми.

Вона коливається спеціальним відомим заздалегідь чином. Коли на неї потрапляє молекула або їхня група, коливання пластинки змінюються. За змінами коливань можливо визначити масу частинки, що потрапила на міст.

Схема роботи ваг була створена авторами ще у 2009 році. Тоді, однак, метод розрахунку працював, тільки якщо частка потрапляла на центральну частину моста. Через це, щоб визначити масу, доводилося проводити до декількох сотень вимірювань. Тепер ученим вдалося вирішити цю проблему - вони придумали спосіб, як визначити за коливаннями моста приблизне положення частинки і, отже, її масу.

Для тестування нового приладу, учені вимірювали масу імуноглобулінів-антитіл, що беруть участь у нейтралізації чужорідних тіл в організмі. Дослідники обчислювали масу частинок в реальному часі, що, серед іншого, дозволило визначити їхній тип.

Творці ваг кажуть, що нові ваги можна виробляти на вже існуючих потужностях, зокрема, використовувати обладнання для виробництва кремнієвих мікросхем.

У квітні 2012 року іспанські вчені запропонували схему найбільш чутливих ваг. Ваги є вуглецевими нанотрубками довжиною приблизно 150 нанометрів і діаметром 1,7 нанометра, поміщеними у вакуумну камеру. На поверхню трубок поміщають об'єкт, масу якого треба виміряти - зазвичай молекулу або атом, - після чого вся установка охолоджується до низької температури (4 кельвіна).

Система реєструє коливання нанотрубок і дозволяє обчислити масу. Таким чином вчені визначили масу атома ксенону і молекули нафталіну з точністю до маси протона. !zn

Читайте також:

Вчені припустили, що Всесвіт утворився не від вибуху, а просто «замерз»

Вчені вивчають новий тип блискавок - «ельфи» і «джети» (фото/відео)

Астрономи дізналися, звідки з’явилися зірки у 300 разів більші за Сонце

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі