Космічне сміття, розмови про небезпеку якого ведуться вже тривалий час, почало серйозно загрожувати супутникам на земній орбіті. Проведене на прохання NASA дослідження показало: чим довше ми будемо чекати і не вживати заходів, тим дорожче нам буде обходитися захист цих самих супутників надалі.
За даними доповіді, з моменту початку космічної ери на орбіті нашої планети з'явилося близько 20 тисяч різних об'єктів, розміри яких перевищують габарити стандартного футбольного м'яча. При цьому лише тисяча з них - це супутники чи інші функціонуючі станції, що працюють на користь людства, все інше - космічне сміття.
Утворився весь цей мотлох в результаті різних вдалих і невдалих пусків, вибухів та інших пригод. Тим часом фахівці вже давно передбачили, що рано чи пізно на земній орбіті може стати дуже тісно. Судячи з усього, такий момент настає зараз.
Згідно з прогнозами, сміття навколо Землі накопичилося вже стільки, що, далі якщо його кількість припинить збільшуватися прямо зараз, вірогідність зіткнень робочих об'єктів з уже неробочими, як і раніше буде вкрай великою. Точка, яку математики називають точкою неповернення, вже пройдена, роблять висновок вчені.
-Росія розробить систему видалення космічного сміття
Втім, фахівці поки намагаються не панікувати. Близько року тому NASA спільно з 11 різними експертами в областях космічної експлуатації, політики, права та управління ризиками провели спеціальне дослідження в пошуках шляхів виправлення ситуації. Варіантів на сьогоднішній день знайдено два: провести масове зниження орбіт неробочих супутників, щоб вони згоріли в атмосфері, або ж кардинальним чином поміняти і удосконалити систему попередження зіткнень.
Все б добре, але є одна заковика: для реалізації як першого, так і другого проекту потрібні відповідні технології і забезпечення, яких поки не існує. Іншими словами, сьогодні зробити абсолютно нічого неможливо, а шляхи порятунку існують поки у вчених лише в їх власних головах. Ще одним важливим моментом є факт величезної вартості розробки подібних технологій. Експерти, прорахувавши, у скільки може обійтися таке "спасіння", прийшли до висновку: їхня реалізація поставить під загрозу, якщо зовсім не знищить, всю космічну галузь.
Повідомлення про те, що через сміття в космосі регулярно відбуваються позаштатні ситуації, з'являються все частіше. У березні цього року членам екіпажу МКС довелося евакуюватися зі станції в корабль "Союз", оскільки вони не помітили вчасно, що прямо на них летить небезпечний уламок старого російського супутника "Космос". Двома місяцями раніше орбіту МКС змінили через уламок американського телекомунікаційного супутника Iridium 33. !zn
Читайте також:
Невдалий запуск російської ракети перетворив два супутники зв'язку в космічне сміття (відео)
ЦУП підкоригує орбіту МКС через небезпеку зіткнення з уламком супутника
Більше за всіх у космосі «насмітила» Росія, - НАСА
Друга європейська космічна «вантажівка» успішно причалила до МКС