Новий телескоп вперше дозволив розглянути зародки гігантських зірок (ФОТО)

Поділитися
Новий телескоп вперше дозволив розглянути зародки гігантських зірок (ФОТО) © ALMA
Новітня обсерваторія у Чилі, працюючи не на повну силу, вже представила свої перші результати. Астрономи мають намір розкрити умови, які призводять до появи масивних світил.

Завдяки новому телескопу астрономи змогли проникнути в серце величезної хмари холодного газу та пилу поблизу галактичного центру і побачити газові вузлики - зародки зірок. Ніколи ще ембріони найбільш масивних світил Галактики не вдавалося спостерігати з такою деталізацією.

Такий перший результат новітнього міжнародного проекту ALMA (Atacama Large Millimeter / submillimeter Array, «Атакамський великий міліметровий-субміліметровий масив»), реалізованого у Чилі.

Обсерваторія, розташована на плато поблизу Чилійсько-болівійського кордону, поки працює навіть не упівсили (з 66 антен введені в експлуатацію тільки 25). Але вже сьогодні вона вийшла на передову науки.

Масив вартістю 1,4 млрд доларів (у його створенні беруть участь Північна Америка, Європа, Тайвань і Японія) покликаний розкрити секрети холодних, запилених куточків Всесвіту, невидимих на інший довжині хвилі.


За межами Чумацького Шляху астрономи ALMA вже виявили «бульбашки» газу, вигнані з далеких галактик, - мабуть, джетами надмасивних чорних дір. Вважається, що така втрата газу уповільнює зростання галактик.

Що стосується нашої власної Галактики, то ALMA направляє антени на диски газу та пилу навколо молодих зірок - матеріал, який одного разу зіллється у планети.

Астрономам також хотілося б виявити невловимі умови, які призводять до появи масивних світил (у 8-150 разів важчих за Сонце). Такі гіганти зустрічаються рідко, але, як вважається, воин були першими зірками Всесвіту і здійснили великий вплив на подальшу космічну історію. Їхнє інтенсивне ультрафіолетове випромінювання, мабуть, іонізувало водень у міжзоряному просторі, після чого вони вибухнули, засіявши Всесвіт елементами, важчими за водень і гелій.

Поки вчені не бачили, як народжуються зірки з високою масою, а тому з цього приводу гаряче сперечаються. Однак з'ясувати це, можливо, вдасться вже скоро: у січні почнеться наступний цикл спостережень, в яких буде задіяно 32 антени. !zn

Читайте також:

Телескоп Hubble «зловив» сім найбільш ранніх галактик у Всесвіті (ФОТО)

Астрономи розширили межі Всесвіту, знайдена нова «прикордонна» галактика (ВІДЕО)

Американський зонд Dawn виявив можливі сліди води на астероїді Веста

Поблизу Сонячної системи астрономи знайшли схожу на Землю планету

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі