Поблизу Сонячної системи астрономи знайшли схожу на Землю планету

Поділитися
© mia.ulmic.ru
З 19 століття астрономи будували припущення про можливість існування у цій системі планет, які могли б бути найближчим до Сонячної системи притулком життя. Але точність астрономічних методів досі не дозволяла говорити про те, чи є планети у цих найближчих до Землі зірок. Тепер така планета знайдена.

Астрономи з Європейської південної обсерваторії відкрили планету земної маси в найближчій до Землі зоряній системі - у зірки Альфа Центавра B, йдеться у статті, яка буде опублікована в журналі Nature.

Зірка Альфа сузір'я Центавра є яскравою зіркою південного неба і найближчою до Сонячної системи.

Насправді це потрійна зірка, що складається з двох зірок, схожих на Сонце - Альфа Центавра A і Альфа Центавра B - і третьою, віддаленою від них Проксіми Центавра. Проксіма - тьмяний червоний карлик - є найближчою до Сонця зіркою. Вона знаходиться на відстані близько 4,24 світлових роки від Землі, приблизно на 0,2 світлових роки ближче, ніж зірки A і B. Однак побачити цю тьмяну зірку неозброєним оком не можна.

З 19 століття астрономи будували припущення про можливість існування у цій системі планет, які могли б бути найближчим до Сонячної системи притулком життя. Але точність астрономічних методів досі не дозволяла говорити про те, чи є планети у цих найближчих до Землі зірок. Тепер така планета знайдена.

"Спостереження, які ми проводили більше чотирьох років за допомогою інструменту HARPS, дозволили виявити слабкий сигнал, який свідчить про існування планети, що обертається навколо зірки Альфа Центавра B з періодом 3,2 доби", - говорить Ксавьє Дюмуск, провідний автор дослідження, слова якого наводить прес-служба Європейської південної обсерваторії.

Європейські астрономи використовували для пошуку планети метод променевих швидкостей - метод, заснований на вимірюванні вкрай малих "хитань" зірки, що виникають під дією гравітації планети. Спектрограф HARPS, встановлений на телескопі з діаметром дзеркала 3,6 метра обсерваторії Ла-Сілья в Чилі, фіксував доплерівське зрушення спектру, що виникає від цього "збільшення". Цей ефект надзвичайно слабкий - планета змушує зірку Альфа Центавра B рухатися вперед і назад зі швидкістю близько 51 сантиметр на секунду, щоб виміряти її, потрібна найвища точність.

Зірка Альфа Центавра B схожа на Сонце, її маса складає 0,9 маси Сонця, а світність - приблизно половину сонячної. Планета, відкрита європейськими астрономами, робить один оборот навколо неї за 3,236 доби, а радіус її орбіти становить лише 0,04 астрономічної одиниці (5,98 мільйона кілометрів), що приблизно в десять разів менше за радіус орбіти Меркурія (0,46 астрономічної одиниці) .

Маса планети складає, щонайменше, 1,13 маси Землі. Метод променевих швидкостей дозволяє оцінити лише нижню межу маси планети, але досвід показує, що вона найчастіше близька до реальної.

Другий компонент подвійної системи, зірка Альфа Центавра A, знаходиться на відстані в сотні разів далі - приблизно на дистанції, що розділяє Сонце і Сатурн - але в небі цієї планети вона повинна сяяти дуже яскраво.

"Це перша планета з масою, близькою до маси Землі, виявлена у зірки, схожої на Сонце. Вона обертається дуже близько до своєї зірки і повинна бути занадто гарячою, щоб на ній з'явилося життя, але можливо, це лише одна планета з декількох, які можуть існувати в цій системі", - говорить співавтор дослідження Стефан Одрі. !zn

Читайте також:

Британський вчений пообіцяв через 40 років познайомити людство з інопланетянами

Астрономи виявили «близнюка» Сонячної системи

У нашій галактиці - мільярди придатних для життя планет

Вчені виявили екзопланету, на якій іде силікатний сніг

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі