Звільнення Ситника з політичних мотивів порушує підписаний Зеленським меморандум із МВФ - ZN.UA

ZN.UA Ексклюзив Відео
Поділитися
Звільнення Ситника з політичних мотивів порушує підписаний Зеленським меморандум із МВФ - ZN.UA Законопроект про звільнення Ситника не отримав схвалення МВФ © НАБУ / Flickr
З боку України документ підписали президент Зеленський і прем'єр-міністр Шмигаль.

Ініційована міністром юстиції Денисом малюська поправка про звільнення Артема Ситника з посади директора НАБУ є порушенням Меморандуму про співпрацю України з Міжнародним валютним фондом, підписаного в червні 2020 року. З боку України документ завізували президент Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

«We will uphold NABU's institutional and operational independence, including by upholding procedures for appointment of its head and maintaining the limited and serious grounds for dismissal of its head, in line with Law No. 2014/1698-VII», - йдеться в меморандумі.

ZN.UA призводить переклад цього пункту документа: «Мипідтримуватимемо інституційну й операційну незалежність НАБУ, в тому числі шляхом дотримання процедур призначення його голови та збереження обмежених і серйозних підстав для звільнення його голови відповідно до закону №2014/1698-VII».

Згаданий закон містить вичерпний перелік підстав для звільнення директора НАБУ. Зняття з посади з політичних мотивів серед них немає. Більш того, ст. 6 закону встановлюється, що указ президента про призначення директора Бюро не може бути скасований за винятком підстав, викладених у законі.

Малюська, як представник українського уряду, веде консультації з МВФ щодо ситуації з НАБУ. Він підтвердив, що законопроект з його правкою не отримав схвалення Фонду.

«Він не узгоджений з Міжнародним валютним фондом, дискусії ще тривають. Як мінімум ще тиждень ми узгоджуватимемо фінальний текст. І приймати закон ми буде тільки після отримання погодження від МВФ. Це наш план. Ми не збираємося від нього відступати», - розповів очыльник Мін'юсту в ефірі «Суспільного» ввечері 17 лютого.

«Текст активно дискутується з експертами МВФ», - додав міністр.

Малюська стверджує, що після рішення Конституційного суду щодо неконституційності указу п'ятого президента України Петра Порошенка про призначення Ситника директором НАБУ, виникла необхідність залатати «дірки», що виникли в законодавстві . Саме цю мету переслідував законопроект №4437. Ним передбачено збереження чинного директора на посаді до обрання нового голови Бюро.

Однак цей проект закону «завернули» ще на рівні комітету. За словами Малюськи, саме тому Кабміну довелося подати до Верховної Ради новий законопроект, що передбачає негайне звільнення Ситника.

ZN.UA звертає увагу читачів на те, що Офіс президента за наявності зацікавленості намагається «впихнути невпихуєме» набагато активніше. Якрмі прикладом є епопея з призначенням Юрія Вітренка на посаду міністра енергетики. Верховна Рада вже двічі провалила голосування, але на Банковій готуються до третьої спроби. Іншими словами, Офіс президента зважає на парламент лише тоді, коли йому це вигідно.

Про те, що ініціатором прийняття закону про звільнення чинного директора НАБУ є Володимир Зеленський, ZN.UA повідомляло напередодні. Поправку про звільнення Ситника подав міністр юстиції Денис Малюська. Однак, за даними ZN.UA, зробив це не з власної ініціативи, а через вкрай нагальне прохання президента Володимира Зеленського.

На спробу звільнення Ситника вже звернули увагу в адміністрації президента США Джо Байдена.

Взаємини Зеленського і Ситника різко зіпсувалися через те, що НАБУ активно розслідує справу щодо заступника голови ОП Олега Татарова, а також відмовляється віддавати його іншому слідчому органу. Ще одним каменем спотикання стала справа про закупівлю МОЗ вакцин від коронавірусу з імовірною переплатою. Небажання Ситника послаблювати хватку в справі Татарова і відкриття справи про вакцини обурили Зеленського.

На думку ZN.UA, президент Зеленський має на меті отримати на чолі НАБУ контрольованого керівника, так як Ситник таким не є. Про це, зокрема, свідчить виписана в законопроекті непрозора процедура формування конкурсної комісії з відбору директора Бюро. Трьох осіб до комісії делегує Рада національної безпеки і оборони - дорадчий орган, повністю підконтрольний президенту.

Ще шість членів комісії затверджуються Кабінетом міністрів, в тому числі троє іноземних експертів.

28 серпня Конституційний суд дійшов висновку, що п'ятий президент України Петро Порошенко перевищив свої повноваження, призначаючи Артема Ситника на посаду директора НАБУ, яке належить до органів виконавчої влади. В Офісі президента заявили, що Ситник продовжить виконувати обов'язки очільника НАБУ.

Поділитися
Дивіться спецтему: Спроба звільнити Ситника
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі