Президент України Воадимир Зеленський запевнив спецпредставника президента Ірану Мохаммадом Эслами запевнив того, що в України є квалфіковані спеціалісти і всі технічні можливості для повноцінного аналізу пошкоджених "чорних скриньок" зі збитого іранцями авіалайнера Boeing 737 "МАУ". В ході зустрічі на Банковій у понеділок, 20 січня, була досягнута домовленість, що найближчим часом до Києва прибуде група представників Ірану, які ознайомляться з технічними можливостями України для розшифровки бортових самописців, повідомляє прес-служба Офісу президента.
Також сторони констатували, що всі деталі збитого іранцями літака повинні бути передані Україні.
Зеленський зазначив, що Тегеран виконав більшість домовленостей з розслідування авіакатастрофи: до роботи в Ірані були допущені 45 українських фахівців, а ідентифікація загиблих українців та їх репатріація були проведені оперативно.
Президент України вказав на необхідність ефективного розслідування, щоб з'ясувати всі обставини катастрофи.
Генпрокурор Руслан Рябошапка відзначив важливість співпраці правоохоронних органів України та Ірану для досягнення цієї мети. У ході зустрічі порушувалися питання створення спільної слідчої групи, а також виплати Іраном компенсацій сім'ям жертв авіакатастрофи.
Як повідомлялося, Офіс генпрокурора України направив вже два запити до Тегеран з вимогою передати "чорні ящики" Україні. Міністр закордонних справ україни Вадим Пристайко заявляв, що Іран дав попередню згоду на це.
Однак 19 січня голова іранської Організації цивільної авіації Хасан Резаїфар повідомив, що Іран приступив до розшифровки бортових самописців зі збитого українського "Боїнга". За його словами, Тегеран не приймав рішення про відправку "чорних скриньок" в Україну або Францію, але не виключив такої можливості.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо зажадав, щоб самописці передали Франції, так як у Ірану немає технічної бази для повноцінного аналізу пошкоджених "чорних скриньок".
Уранці 8 січня в Ірані зазнав аварії Boeing 737 "Міжнародних авіаліній України", що летів з Тегерана до Києва. В авіакатастрофі загинуло 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Крім українців на борту літака перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великобританії, Швеції та Афганістан: всього 176 осіб. Більшість пасажирів були іранцями або громадянами інших держав іноземного походження. Серед них було багато студентів та співробітників університетів.
Спершу Іран заперечив свою причетність до катастрофи, відразу заявивши про технічну несправність літака Boeing 737 2016 року випуску, що пройшов техобслуговування за день до вильоту.
Однак 11 січня командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових Ісламської революції Амір Алі Хаджізаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу. Згідно з офіційною версією, цивільний борт збили помилково.
Перед цим про те, що Boeing був атакований ППО Ірану, заявляли президент США Дональд Трамп, канадський і британський прем'єр-міністри Джастін Трюдо і Борис Джонсон, генсек НАТО Єнс Столтенберг. У Тегерані цю версію відкидали, звинувачуючи США у "психологічній війні".
Влада України на заяви західних партнерів реагували стримано, і президент Володимир Зеленський закликав дочекатися завершення розслідування і утриматися від спекуляцій. Але після зізнання Тегерана секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що справжня причина авіакатастрофи була відома йому ще до цих заяв. Тим не менш, у РНБО стверджували, що розглядають сім версій.
19 січня тіла загиблих в авіакатастрофі українців доставили до Києва.
Детальніше про катастрофу і ситуацію на Близькому Сході читайте в матеріалі Сергія Немирича "Жвавий жах 2020" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".