Законопроєкт уряду про статус антикорбюро може позбавити його інституційної незалежності – НАБУ

Поділитися
Законопроєкт уряду про статус антикорбюро може позбавити його інституційної незалежності – НАБУ © НАБУ / Flickr
У Національному антикорупційному бюро розповіли про те, чим загрожує реалізація документу.

Законопроєкт, який передбачає звільнення чинного директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника, відкриває можливість для позбавлення органу його незалежності, заявили в НАБУ. У Національному антикорбюро назвали загрози, які несе документ.

“Проєкт закону за авторством Кабінету міністрів України, анонсований як такий, що має вирішити проблемні моменти через рішення Конституційного Суду щодо НАБУ, насправді відкриває можливості для повного перезавантаження інституції та позбавлення її інституційної незалежності”, - йдеться у повідомленні пресслужби.

В НАБУ заявили про те, що аналіз законопроєкту про приведення статусу Національного антикорупційного бюро у відповідність до вимог Конституції дозволив виділити низку ключових загроз. Наслідком їх втілення стане втрата реальної спроможності НАБУ протидіяти та викривати топкорупцію в Україні. Зокрема, в антикорбюро назвали такі загрози:

  • “контрольний пакет” голосів у складі конкурсної комісії з відбору директора НАБУ фактично отримує уряд. Адже Кабмін крім трьох представників від себе, призначає ще трьох зі списку, поданого донорами. Однак остаточне рішення – за урядом. У НАБУ зазначили, що вищу ланку Кабміну становлять особи, підслідні бюро;
  • остаточне рішення щодо складу комісії зовнішнього контролю з проведення щорічного аудиту також повністю віддається Кабінету міністрів;
  • зміна статусу НАБУ – з правоохоронного на центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом — тягне за собою питання вирішення трудових взаємин зі співробітниками НАБУ, яких відібрано на посади за результатами відкритого конкурсу. У бюро пояснили, що зараз є ймовірність використання реорганізації як приводу для зміни кадрового складу.

“Отже, замість консолідації зусиль у боротьбі з топкорупцією, ми вкотре стали  свідками чергового об’єднання владного ресурсу задля боротьби з НАБУ. Проте все ж не полишаємо надій на готовність до конструктивної дискусії, вже у Верховній Раді, та ухвалення зваженого рішення на користь суспільства. Зі свого боку НАБУ готове долучитися до цієї дискусії”, - додали в НАБУ.

15 лютого у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який серед іншого передбачає звільнення чинного директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника

Автором правки став міністр юстиції Денис Малюська. Він стверджує, що діяв задля того, щоб «закрити діру в законі та врегулювати статус НАБУ і його директора». За даними джерел ZN.UA в Офісі президента, ініціатива з правкою з'явилася лише за вкрай наполегливого прохання президента Володимира Зеленського.

Однак, ініційована Малюською поправка про звільнення Артема Ситника є порушенням Меморандуму про співпрацю України з Міжнародним валютним фондом, підписаного в червні 2020 року. З боку України документ завізували президент Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Відносини Зеленського і Ситника різко зіпсувались через те, що НАБУ активно розслідує справу щодо заступника голови ОП Олега Татарова і відмовляється віддавати її іншому слідчому органу. Іншим каменем спотикання стала справа про закупівлю Міністерством охорони здоров'я вакцин від коронавірусу з імовірною переплатою.

На спробу звільнення Ситника вже звернули увагу в адміністрації президента США Джо Байдена.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі