Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест проти схвалення Центральною виборчою комісією РФ рішення жителям окупованих територій Донецької та Луганської областей голосувати онлайн на запланованих на вересень виборах в Державну думу Росії.
"Такі дії російської сторони, поряд із незаконною організацією виборів в Держдуму на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, є грубим порушенням норм та принципів міжнародного права, Конституції та чинного законодавства України. Організація виборчого процесу на окупованій території України та залучення до нього місцевого населення, якому примусово було нав’язано російське громадянство, ставить під сумнів легітимність результатів виборів", - йдеться в заяві МЗС України в п'ятницю.
На Михайлівській кажуть, що попри всі спроби України стабілізувати ситуацію в зоні конфлікту, Росія нехтує зусиллями, що робляться в рамках Нормандського формату і Тристоронньої контактної групи для пошуку дієвих шляхів врегулювання російсько-українського збройного конфлікту на основі міжнародного права і поваги до суверенітету України.
"Останні дії РФ є особливо цинічними з огляду на деградацію безпекової ситуації у зоні конфлікту, яка спричинена регулярними порушеннями режиму припинення вогню з боку російських окупаційних сил, а також подальшим погіршенням гуманітарного та соціально-економічного становища на тимчасово окупованих територіях України", - пояснили українські дипломати.
Міністерство закликало міжнародне співтовариство засудити цей крок Росії та не визнавати результати цих виборів на тимчасово окупованій території України, а також посилити політико-дипломатичний тиск на РФ з метою припинення нею міжнародно-протиправних діянь проти суверенітету і територіальної цілісності України.
"Україна вимагає від Російської Федерації скасувати усі неправомірні рішення, що стосуються тимчасово окупованих територій, та припинити вживати кроки, спрямовані на подальшу інтеграцію населення тимчасово окупованих територій України до політичного та соціально-правового простору РФ", - вказується в заяві.
Станом на початок червня Росія видала в Донбасі 630 тисяч паспортів. Така паспортизація порушує Мінські угоди. «Для чого це робить Путін? Щоб додатково взяти на виборах в Держдуму ще 500 тисяч голосів », - зазначав секретар РНБО Олексій Данилов.
У травні українська омбудсменка Людмила Денісова повідомила, що освітян в ОРДЛО та Криму в обов'язковому порядку змушують реєструватися на «тренувальне голосування на виборах в Держдуму».
Закон про спрощений порядок видачі паспортів жителям ОРДЛО діє в Росії з 2019 року. У квітні 2020 року РФ спростила прийом в громадянство для жителів чотирьох країн, включно з Україною.
В окупованих районах Донецької і Луганської областей періодично проводяться кампанії, спрямовані на популяризацію паспортів РФ, отримувати документи змушують працівників бюджетної сфери і бойовиків.
Хто повинен нести відповідальність за примусову паспортизацію в Криму і Донбасі? Чи буде Україна оскаржувати її в міжнародних судах? У чому різниця між паспортами РФ і «Л-ДНР»? Читайте в другій частині інтерв'ю Тетяни Силіної із заступником генерального прокурора Гюндузом Мамедовим.