У вівторок, 24 серпня відбулося чергове засідання робочої групи з питань законодавчого забезпечення ефективної діяльності у сфері запобігання корупції та удосконалення законодавчого регулювання окремих аспектів роботи Конституційного Суду України. Серед іншого, група сформувала варіанти перевірки декларацій суддів, повідомила представниця Верховної Ради в КСУ Ольга Совгиря.
“Було продовжено обговорення моделей нормативного закріплення заходів юридичної відповідальності за порушення вимог фінансового контролю. У рамках вказаного напряму членами Групи було досягнуто згоди щодо правової природи санкцій за порушення антикорупційного законодавства”, - йдеться у повідомленні.
Совгиря зазначила, що порядок денний засідання також передбачав визначення та напрацювання опцій моніторингу способу життя та перевірки декларацій суддів. У результаті дискусії, члени робочої групи сформували модельні варіанти побудови режиму функціонування відповідного контрольного механізму.
“Наголошено на необхідності запобігання появі законодавчих прогалин у регулюванні фінансового контролю та моніторингу способу життя суддів. Основним питанням наступного чергового засідання Групи постануть окремі аспекти відновлення дії інструментів запобігання корупції у судовому секторі”, - додала Совгиря.
За її словами, було прийнято рішення запросити представників органів судової влади, зокрема, Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, Верховного Суду та Державної судової адміністрації України з метою висловлення позицій. Наступне засідання робочої заплановано на 25 листопада о 14.00.
Робочу групу щодо напрацювання законопроектів для вирішення конституційної кризи створили 18 листопада. Зокрема, очолив робочу групу народний депутат з фракції “Слуга народу” Денис Монастирський. А його заступником стала Ольга Совгиря.
Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.
КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень
Суддя КСУ Сергій Головатий назвав рішення колег юридично необґрунтованим. Його підтримав суддя Василь Лемак.
У НАЗК піддали сумніву об'єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.
Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ буде змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.
На екстреному засіданні РНБО, яке скликав президент Володимир Зеленський, були прийняті рішення знову відкрити реєстр е-декларацій, а також внести в Раду невідкладний законопроект «Про відновлення доброчесності конституційного судочинства».
Якщо влада та всі її гілки не продемонструють достатньої політичної зрілості й відповідальності та не зможуть спільно виробити і прийняти рішення, що дадуть змогу Україні гідно вийти з нинішньої кризи, спричиненої рішенням КСУ, наслідки для країни на зовнішній арені будуть вельми сумними. Докладніше у матеріалі Тетяни Силіної "У правовій прострації" у ZN.UA.