Рада зробила крок до відновлення роботи Служби дисциплінарних інспекторів ВРП

Документ
Поділитися
Рада зробила крок до відновлення роботи Служби дисциплінарних інспекторів ВРП © Верховна Рада України
Депутати ухвалили за основу відповідний законопроєкт.

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №9261 «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення розгляду справ стосовно дисциплінарної відповідальності суддів та забезпечення роботи Служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя». Документ за основу підтримали 267 народних депутатів, вказано на сайті парламенту.

Згідно з пояснювальною запискою, документ пропонує, аби під час воєнного стану особу на посаду керівника служби дисциплінарних інспекторів ВРП, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя призначали на підставі конкурсу.

Крім того, документ уточнює вимоги до дисциплінарного інспектора ВРП. Зокрема, документ пропонує, що цю посаду може обіймати громадянин України, який має вищу юридичну освіту та відповідає одній з таких вимог: 

  • має стаж роботи на посаді судді не менше семи років; 
  • має стаж роботи на посаді прокурора не менше десяти років; 
  • має досвід професійної діяльності адвоката, зокрема щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше десять років; 
  • має сукупний стаж (досвід) зазначеної в попередніх пунктах роботи (професійної діяльності) щонайменше десять років.

Законопроєкт пропонує уточнити, що дисциплінарного інспектора призначають за конкурсом, який проводить ВРП. При чому рішення про затвердження кандидата на посаду можна прийняти лише після його перевірки на доброчесність та відповідальність.

Крім іншого, документ також пропонує  віднести дисциплінарних інспекторів до державних службовців категорії «Б».

Два роки тому Верховна Рада ухвалила закон № 5068 щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів ВРП. При цьому службу дисциплінарних інспекторів так і не вдалося сформувати

Вже в момент ухвалення закону №5068 було зрозуміло, що одна з найважливіших функцій ВРП не працюватиме через те, що в Україні просто немає юристів, які б відповідали вимогам, встановленим законом. Адже згідно з чинним документом, майбутні інспектори повинні мати стаж професійної діяльності у сфері права не менше 15 років, з яких не менше восьми років сукупного стажу роботи на посадах судді, прокурора, адвоката.

ZN.UA з'ясувало причини та наслідки блокування дисциплінарних комісій ВРП та одразу попередило про це читачів і владу.

На додаток, 22 лютого, за дві доби до початку повномасштабного вторгнення 10 членів ВРП подали у відставку, що призвело до зупинки робити конституційного органу практично на рік. Важливо і те, що вже 30 місяців не працює Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККС).

Таким чином, ВККС, не здійснює повноваження кваліфікаційного оцінювання суддів, а ВРП не здійснює дисциплінарні процедури щодо суддів, які порушують закон або Кодекс суддівської етики. На цей момент в секретаріаті ВРП накопичилося майже 10 тисяч нерозглянутих скарг на дії суддів, що, неконтрольовано збільшує корупційні ризики в судовій системі та призводить до безкарності «поганих» суддів. Члени ВРП (яка лише два місяці тому відновила свою роботу в повноважному складі після річної перерви) і, навіть, двоє з них, рік тому призначених Верховною Радою, не здійснюють приблизно 70% навантаження, передбаченого законом.

Про результати та майбутнє судової реформи читайте в статті кандидата юридичних наук, адвоката Сергія Козьякова «Підсумки-2022. Поворот від державного популізму до прагматики стосовно суду та суддів».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі