Судді Конституційного суду, зокрема 13 з 15, писали заяви про самовідвід перед скандальним голосуванням за визнання неконституційною частини антикорупційного законодавства.
Про це йдеться в сюжеті програми «Схеми».
Серед тих, хто писав заяву, були в тому числі і голова КСУ Олександр Тупицький і доповідач Ігор Сліденко.
Свої заяви судді писали «щоб уникнути сумнівів у компетентних органів у забезпеченні об'єктивного і неупередженого розгляду цієї справи, а також реального або потенційного конфлікту інтересів».
Також судді пояснювали, що знаходяться в полі зору НАЗК або НАБУ, а «окремі положення законодавства є предметом контролю в зазначеній справі».
Пізніше Велика палата КСУ, куди входять ті ж судді КСУ, розглянула заяви, але не побачила конфлікт інтересів і відмовила всім 13 суддям у самовідводі.
Журналісти з'ясували, що 27 жовтня 2020 року КСУ розділив справу на дві різні, і в цей день прийняв рішення по одному з них. Таким чином, пишуть Схеми, на обговорення справи, яке підірвало антикорупційну реформу в Україні, судді виділили один день.
Також КСУ прийняв рішення, не чекаючи відповідей з експертними висновками від наукових установ, до яких звертався. Суддя-доповідач Ігор Сліденко звернувся в чотири установи, в тому числі в Києво-Могилянську академію, але не отримав відповіді. В університеті стверджують, що не отримували звернення від КСУ.
Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.
КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень
Суддя КСУ Сергій Головатий назвав рішення колег юридично необґрунтованим. Його підтримав суддя Василь Лемак.
У НАЗК піддали сумніву об'єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.
Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ буде змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.
На екстреному засіданні РНБО, яке скликав президент Володимир Зеленський, були прийняті рішення знову відкрити реєстр е-декларацій, а також внести в Раду невідкладний законопроект «Про відновлення доброчесності конституційного судочинства».
Якщо влада та всі її гілки не продемонструють достатньої політичної зрілості й відповідальності та не зможуть спільно виробити і прийняти рішення, що дадуть змогу Україні гідно вийти з нинішньої кризи, спричиненої рішенням КСУ, наслідки для країни на зовнішній арені будуть вельми сумними. Докладніше у матеріалі Тетяни Силіної "У правовій прострації" у ZN.UA.