Новий рівень і старі проблеми: політики й активісти відреагували на переговори Зеленського і Байдена

Поділитися
Новий рівень і старі проблеми: політики й активісти відреагували на переговори Зеленського і Байдена © Офіс президента
Виконання зобов'язань стане однією з умов подальшої підтримки Вашингтона.

У Вашингтоні 1 вересня зустрілися президенти США Джо Байден і України Володимир Зеленський. За підсумками двогодинних переговорів сторони виступили зі спільною заявою.

США заявили про підтримку євроатлантичних прагнень України, територіальної цілісності та незалежності нашої країни. Але нагадали про необхідність боротьби з корупцією і проведення чесного конкурсу на керівника САП. Сторони також домовилися підготувати нову Хартію про стратегічне партнерство і тримати на порядку денному питання «Північного потоку-2».

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба оцінив перший візит президента Володимира Зеленського до Вашингтону як вдалий, але наголосив на тому, що попереду багато роботи у межах підготовки оновленої Хартії про стратегічне партнерство між Україною та США.

«Президенти вивели наші відносини на новий рівень. Маємо сильну спільну заяву і багато роботи для мене і держсекретаря Ентоні Блінкена щодо її виконання у межах оновленої Комісії стратегічного партнерства», - написав він у Twitter.

Член комітету Сенату США з міжнародних відносин Тед Круз залишився незадоволеним переговорами лідерів держав. На думку політика, Україна так і не отримала гарантій безпеки, хоча «Північний потік-2» буде безпосередньо і серйозно загрожувати національній безпеці не лише союзників, але і США.

«США не повинні віддавати наших союзників нашим противникам. Замість цього президент Байден, переважно на словах, говорив про безпеку України. (...) Сонячні батареї не зупинять агресію Росії. Це вимагає рішучих дій Америки, спрямованих на забезпечення енергетичної безпеки, цілісності та інфраструктури наших союзників, що є запорукою їх - і, у підсумку, нашої - національної безпеки», - цитує сенатора «Голос Америки».

У своїй традиційній манері відреагувала Росія. Речник президента Росії Дмітрій Пєсков заявив, що військова допомога США Україні начебто «може змусити Київ поводитися непередбачувано і небезпечно». Він вчергове озвучив позицію Москви щодо прагнення Києва вступити в НАТО.

Голова Центру протидії корупції в Україні Віталій Шабунін звернув увагу на блок антикорупції у спільній заяві. Зокрема, тезу, присвячену конкурсу на голову САП.

«Цитую спільну заяву двох президентів: «... негайне обрання нового Спеціалізованого антикорупційного прокурора відповідно до кращих міжнародних практик». Офіс Зеленського має негайно розблокувати конкурс і наказати своїм членам комісії діяти «відповідно до кращих міжнародних практик»», - пише він в Telegram.

Зараз конкурс заблокований за вказівкою Офісу президента, пише Шабунін. Невдоволення ОПУ викликало вибування з конкурсу близького до Андрія Єрмака голови правового комітету Верховної Ради Андрія Костіна.

«Підконтрольні члени комісії не просто бігають на Банкову, вони в онлайн-режимі виконують вказівки Єрмака/Татарова. Це чітко бачать міжнародні члени конкурсної комісії. Ба більше, вони прямо заявляють про неприпустимий тиск на комісію», - додає голова ЦПК.

Нині в конкурсі залишилися тільки два кандидати: один з них - детектив НАБУ, який особисто керував розслідуванням щодо заступника Єрмака Олега Татарова. Незручного кандидата намагаються «збити з конкурсу».

«Підтасовка балів вочевидь буде. Незалежні члени комісії не лише голосно про це заявлять, але і зупинять конкурс. Зайве пояснювати, які наслідки і для Зеленського, і для України матиме таке показове порушення домовленостей. Я закликаю Зеленського зупинити вплив Єрмака/Татарова на конкурс. Навіть не заради антикорупційної інфраструктури - заради збереження підтримки України американцями», - підсумовує він.

Своєю чергою блогер Роман Шрайк звернув увагу на безпековий блок, що стосується протидії агресії Кремля. «Перший рік президентства Володимира Зеленського я боявся, що він сліпо виконає Мінські домовленості під диктовку Путіна, - пише він в Telegram. - Але зараз виконувати угоди, нав'язані під дулами танків, вже ніхто не поспішає».

У вчорашній заяві президентів України і США Мінські угоди не згадуються. «У вчорашній заяві президентів України і США Мінські угоди взагалі не згадані, натомість є Нормандський формат, міжнародне право і Статут ООН. (...) І слава богу», - підсумовує він.

Нагадаємо, 1 вересня президент України Володимир Зеленський провів переговори з головою Білого дому Джо Байденом.

За підсумками переговорів сторони виступили зі спільною заявою, в якій торкнулися питань стратегічного партнерства, протидії «Північному потоку-2»євроінтеграції Україниборотьби з корупцією та реформи СБУприпинення війни в Донбасі та інших.

Докладніше про те, якою буде зовнішня політика 46 президента США і його від неї чекати Україні, читайте в статті Олега Шамшура «Що таке «доктрина Байдена» і як не опинитися по той бік «огорожі» у ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі