Україна підтверджує готовність розвивати успішно створену антикорупційну інфраструктура, в тому числі, шляхом проведення прозорих конкурсів на посади керівників САП і НАБУ. Також Україна підтверджує готовність до проведення реформи СБУ. Про це йдеться в спільній заяві президентів України і США Володимира Зеленського і Джо Байдена, опублікованій за підсумками їх зустрічі в Білому домі 1 вересня.
Підписавши заяву, Зеленський погодився з необхідністю наступних кроків:
- негайне обрання нового голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури відповідно до кращих міжнародних практик;
- ухвалення законодавства для захисту повноважень директора Національного антикорупційного бюро;
- забезпечення прозорого і надійного процесу обрання нового директора НАБУ;
- реформування Служби безпеки України шляхом упорядкування та чіткого визначення повноважень, а також посилення правил, що захищають права людини і забезпечують ефективний громадський нагляд.
США, в свою чергу, висловили готовність підтримувати реформи в Україні, в тому числі за допомогою дорадчих програм.
25 січня офіційно почався конкурсний відбір на посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Назар Холодницький який очолював САП з 2015 по 2020 рік, звільнився за власним бажанням за кілька місяців до закінчення термін повноважень. Звільненню передував конфлікт голови САП з генпрокуроркою Іриною Венедіктовою.
Керівник САП по суті є головною особою в системі антикорупційних органів — від нього залежить доля кожного провадження, відкритого Національним антикорупційним бюро. У зв’язку з цим, антикорупційна прокуратура має унікальні гарантії незалежності. Детальніше про те, що ж буде у фіналі відбору керівника САП читайте в статті Олександра Лємєнова «Глава САП буде новий, але ризиків не поменшало».
Детальніше про реформу СБУ - в матеріалі представника Центру протидії корупції Олени Щербан "Половинчасті зміни: як Рада реформує СБУ".